Altcoin Eğitim

USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin Canlı Fiyatı

USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin (USDC) hakkında bilmeniz gereken her şey
TRY
USD
EUR
GBP
usd-coinUSD Coin (USDC)
18.49
usd-coinUSD Coin (USDC)
$ 1.00
usd-coinUSD Coin (USDC)
1,04
usd-coinUSD Coin (USDC)
0.930242

USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin (USDC) hakkında bilmeniz gereken her şey

Kripto para, sermaye piyasasındaki en değişken varlıktır. Hepimiz bu cümleyi defalarca duyduk. Ancak USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) gibi istikrarlı para birimleri, tüccarların Fiat’ı neredeyse kolayca kullanabilecekleri bir değişim ortamı sunar.

StableCoin, her şeyden önce tüccarlar için bir dereceye kadar istikrar yaratmak için tasarlanmıştır, böylece daha fazla insan dijital para birimleri dünyasına katılma cesaretine sahip olur.

Tether, dijital para piyasasındaki ilk istikrarlı para birimlerinden biridir, bu nedenle hızla popüler olmayı ve piyasa değerinin ilk 5’ine tırmanmayı başardı.

Ancak USDT’yi çevreleyen belirsizlikler, USD Coin (USDC) olarak adlandırılan stabil kripto parayı daha stabil hale getirdi. USDT projesi gibi birçok şirket de GUSD dijital para biriminin arkasında.

USDC’nin (USDC) nedir?

USD Coin, depolanan dolarlarla desteklenen ABD doları cinsinden bir sabit paradır. USD Coin (USDC) , Stablecoin’deki teknik incelemeye göre dijital para birimleri dünyasına güvenli ve ucuz bir şekilde girmek isteyen yeni başlayanlar için geliştirildi.

Çember + Coinbase = MERKEZ Konsorsiyumu
USD Coin (USDC) , Circle ve Coinbase ile işbirliği içinde CENTER konsorsiyumu tarafından Eylül 2018’de piyasaya sürüldü. bu kripto para birimi , en hızlı büyüyen hisse senetlerinden birine sahiptir ve ABD doları ile 1: 1 oranına sahiptir.

İlginç bir şekilde Circle, bu stablecoin’in geliştiricilerinden biri olarak, çalışan bir USD Coin (USDC) desteklemek için gereken para miktarına sahip.

Daha önce de belirtildiği gibi, CENTER konsorsiyumu, Circle ve Coinbase arasındaki bir işbirliğinin sonucudur. Ek olarak, GUSD Dijital Para Birimi açık kaynak çerçevesine, birkaç yayıncıya ve istikrarlı bir şekilde yönetilen Stablecoin’e sahiptir; Başka bir deyişle Merkez, USD Coin (USDC) ‘nin diğer platformlarla yayınlamasına ve iletişim kurmasına izin veren bir çerçevedir.

USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin (USDC) hakkında bilmeniz gereken her şey

Circle, CENTER’da bulunan temel teknolojinin ve İnternet protokolünün kurucu üyesi ve yaratıcısıdır. Şirket, IDG Capital, Breyer Capital, General Catalyst Partner, Goldman Sachs, CICC Alpha, Baidu, WanXiang, CreditEase ve EverBright Bank gibi önde gelen ve stratejik yatırımcılar tarafından desteklenmektedir.

Circle, geliştirme yetenekleri ve platformları aracılığıyla USD Coin (USDC) ‘in yaratılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

Coin Base, dijital para birimine dayalı en iyi borsalardan ve CENTER’ın kurucu üyelerinden biridir. Artık USSD dijital para birimi olarak bilinen bu yeni StableCoin’i yaratma sürecinde CoinBase, kripto para birimi kitlesini geliştirerek, kazanarak, kolaylaştırarak ve pazarlayarak USDC’ye büyük ölçüde yardımcı oldu.

Aslında USDC, bu önde gelen dijital para birimi değişimi tarafından yönlendirildi ve hızla popüler hale getirildi.

USDC’nin Kısa Tarihi

Mayıs 2018: Circle, 110 milyon dolarlık bir bütçeyle USDC’yi tanıtıyor.

Eylül 2018: USD Coin (USDC) resmi olarak piyasaya sürüldü.

Aralık 2018: CoinMarketCap’e göre, token toplam piyasa değerinde beşinci sırada yer aldı.

Ocak 2019: CENTER, Grant Thornton’ın Circle USD Coin (USDC) geliştirmesi için 251 milyon dolar sağlayan açıklamasını yayınladı.

Mayıs 2019: USD Coin (USDC) 85 ülkede işlem gördü.

Mart 2020: StableCoin Dye tarafından USD dijital para biriminin teminat olarak kabul edilmesinin yanı sıra Corona virüsü salgınının ilk günlerinde USDC’nin günlük 10 milyon dolarlık çıkarılması.

Haziran 2020: Merkezi olmayan yatırım patlamasının (DeFi) ortasında USD Coin (USDC) piyasaya sürüldü.

Eylül 2020: USD Coin (USDC) , Algorand Blockchain ile işbirliğine başladı.

Ekim 2020: Bu tarihte USD Coin (USDC) ‘nun toplam piyasa değeri 2,6 milyar dolara yükseldi. USD Coin (USDC)  şimdi Stellar ve Solana ile ortak.

Kasım 2020: Bu tarihte, Bitcoin boğa koşusunun başlamasıyla birlikte USDC’ye başka bir para akışı gerçekleşti.

Ocak 2021: Bugüne kadar USCD işletme sermayesi 4,7 milyar dolar oldu.

CENTER Konsorsiyumu, bu sorunları ele almak ve devasa dijital para birimlerinin benimsenmesinin önündeki engelleri kaldırmak için bir araç olarak StableCoin USDC’yi tanıttı.

USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin (USDC) hakkında bilmeniz gereken her şey

USD Coin’in yaratılmasının nedeni

Genellikle farklı ülkelerin hükümetleri “niceliksel kolaylık” adı verilen bir yönteme başvururlar. Bu, dünya çapındaki merkez bankaları tarafından yeni para kaynakları ihracı anlamına gelir. Bu yöntemi kullanarak, hükümetler belirli hedeflere ulaşmak ve paydaşları çöküşten kurtarmak için politik olarak motive edilmiş eylemlerde bulunur, böylece ekonomiyi yok eder.

Ancak bu süreç enflasyon gibi çok çeşitli olumsuz sonuçlara yol açtı ve kripto para devriminin oluşması için elverişli koşullar yarattı ve şu anda finansal bir görünümü şekillendiriyor.

Tüm bu değişiklikler, dijital para ekosisteminde aktif katılımcılar haline gelen, dünya çapındaki teknolojiden anlayan kullanıcılar tarafından aktif olarak destekleniyor. Ancak, bu teknolojinin yaygın olarak kabul görmesi için yapılması gereken çok şey var.

Çoğu insan, güvenlik endişeleri nedeniyle dijital para piyasasına olan ilgilerine rağmen, geleneksel parayı dijital paraya tercih edebilir.

 İnsanları kripto para piyasasından uzak tutan faktörler.

1. Farklı blok zincirleri tarafından kullanılan karmaşık sistemler:

Dijital para birimlerinin sunduğu kullanıcı arayüzü (UI) ve performans genellikle o kadar karmaşıktır ki, yalnızca teknik açıdan bilgili müşteriler bunlarla nasıl çalışılacağını bilir. USDC, işleme sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

2. Dijital Döviz Piyasası Dalgalanmaları

Dijital para piyasası oldukça değişkendir ve fiyatındaki ani değişiklikler çok rahatsız edicidir; USD Coin gibi istikrarlı paralar, güvenilir dijital para birimi depolaması arayan yeni başlayanları cezbeder. Stablecoin, dijital para birimlerinin doğasında var olan dalgalanmaları önlemenin bir yoludur çünkü yapıları Fiat ile pariteye dayanmaktadır. Dolayısıyla USDC’nin değeri sabittir ve bir ABD dolarına eşittir.

USD Coin (USDC) ‘in yaratıcısı kimdir?

Eylül 2018’de Circle, Fiat destekli USDC Stablecoin’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Daha önce Gemini ve Paxos, StableCoins’in platformları tarafından geliştirildiğini açıklamıştı.

Circle, GUSD dijital para birimini tasarlamak için bitcoin madenciliği donanımı üreticisi Bitmain ile ortaklık kurdu. Mayıs 2018’de Bitmain’in Circle tarafından yürütülen 110 milyon dolarlık bir yatırım kursuna öncülük ettiğini belirtmekte fayda var. Şirket, USDC’yi diğer dijital para birimlerine alternatif olarak tanıttı.

USD Coin (USDC) , en büyük ticaret platformu COIN listesine eklenen ilk stabil kripto para oldu. Circle platformu, COIN Base ekibiyle işbirliği içinde bu kripto para birimi teknolojisini geliştirdi. Şirket, CENTER’ı şirketin bir yan kuruluşu olarak başlattı.

usdc

USDC’nin artan popülaritesi

USD Coin (USDC) , Ekim 2018’de CoinBase’e kayıtlıydı ve Aralık 2018’de prestijli Bainance borsası bu StableCoin’i listesine ekledi. Bu, Stablecoin likiditesinin hızını artırdı.

USDC’nin dünya çapında 80’den fazla ülkede kullanıma sunulmasından sonra bu istikrarlı madeni paranın popülaritesi daha da arttı.

DeFi geliştirilirken ve USD, Fiat para birimlerine engel olarak kullanılırken, koronavirüs salgınının ortasında patlayıcı büyümesi de gerçekleşti.

DeFi veya Merkezi Olmayan Finans, merkezi olmayan blok zinciri kavramını kullanır ve bunu finans dünyasına uygular.

Genel olarak, Yild Farming gibi yenilikçi özellikler, bu stablecoin’in popülaritesini artırmada etkili oldu. USD Coin (USDC) , çeşitli merkezi olmayan finansal platformlara para yatırarak dijital para piyasasında önde gelen varlıklardan biri haline geldi.

Yazma sırasında, USD Coin (USDC) ‘in işletme sermayesi 20.6 milyar dolardır. İşletme sermayesi, halka açık olan dijital para birimlerinin veya jetonların sayısıdır. Merkezi olmayan protokoller etrafındaki altyapının olgunluğu ile birlikte bu stablecoin’i parlak bir gelecek bekliyor.

USDC 2.0’ın piyasaya sürülmesi

Ağustos 2020’de CENTER konsorsiyumu USDC’nin güncellenmiş bir versiyonunu açıkladı. USDC 2.0, dijital cüzdanlar ve diğer Stablecoin destek hizmetleri gibi gelişmiş yeteneklere sahiptir. 

Bu USCoins ve diğer Ethereum tabanlı token sahiplerinin bazıları, işlemleri gerçekleştirmek için komisyon ödemek zorundaydı, bu nedenle o zamanlar müşteriler ETH’yi hesaplarında tutarak yüksek ücretler ödüyorlardı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Geliştiricilere göre, bu yaygın olarak kabul edilmesinin önünde bir engel olmuştur. Bu engeli kaldırmak için CENTER, USDC‘ye GAZ içermeyen nakliye özelliğini entegre etti. Bu, dijital cüzdan geliştiricilerinin müşteri adına komisyon ödemesine veya maliyetlerin ETH yerine doğrudan USD Coin (USDC) tokenlerine uygulanmasına olanak tanır.

Ekip ayrıca destek için bu kripto para birimi Genel Akıllı Sözleşme Platformunu geliştirdi. Geliştiriciler bu hizmeti tek başına veya bir ücret karşılığında üçüncü taraf hizmeti olarak sağlayabilir.

Konsorsiyum ekibi, sorunsuz sevkiyatın ödemeler, eşler arası işlemler ve e-ticarette USD Coin (USDC) yeteneklerini önemli ölçüde genişleteceğine inanıyor. Bu güncelleme, protokolün önceki sürümleriyle tamamen uyumludur. Bu, USDC 2.0’ın dijital cüzdanları, borsaları veya GUSD dijital para birimiyle entegre uygulamaları etkilemeyeceği anlamına gelir.

Dolaşımdaki USD Coin (USDC) sayısı

Kesin sayıyı belirlemek biraz zor. Teori, mevcut ABD madeni paralarının sayısının sınırsız olabileceğidir. Piyasa talebine göre yeni paralar oluşturulur. Bu, insanlar dolarlarıyla madeni para almaya çalıştığında, yeni madeni paraların yaratıldığı anlamına gelir.

Uzmanlara göre, yıllar içinde özellikle 2020 yılındaki faktörler USD Coin (USDC) madeni parasını çok popüler hale getirdi. Bu faktörlerden biri, merkezi olmayan finansal popülerliğin ani ve keskin artışıdır. USD Coin (USDC) , çalışma şekli açısından birçok Diffie protokolü ile ortak bir görüş sunmaktadır.

Altkoinal.com

USD COIN ağının güvenliği nasıl?

Dolaşımdaki tüm USD Coin (USDC) paraları aslında Ethereum da bulunan ERC-20 jetonlarıdır. En büyük faydalarından biri, Ethereum tabanlı programlarla nasıl bütünleştiğidir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu stabil madalyonun güvenliği ve istikrarı, tasarruf edilen dolarlar tarafından sağlanmaktadır.

USD paraları ile diğer sabit paralar arasındaki fark nedir?

Kararlı kripto para birimleri dört gruba ayrılabilir:

1. Fiat teminatı:

Bu grup, Fiat değerine bağlı olan tüm sabit paraları içerir. Tüm teminat paraları merkezi olarak tasarlanmıştır. Aşağıdaki gibi projeler bu grupta yer almaktadır:

 • Tether (USDT)
 • TrueUSD (TUSD)
 • Gemini Dollar (GUSD)
 • Paxos Standard Token (PAX)
 • Gigix Gold (DGX)
 • USD Coin (USDC)

2. Şifreli teminat:

Ahırlar, değeri şifrelenmiş varlıklara bağlı olan para birimleridir. Bu grupta aşağıdaki projeler yer almaktadır:

 • Makercoin (MKR & DAI)
 • Havven (nUSD,HAV)

3. Güvenli olmayan algoritma:

Teminat kullanmadan fiyatları sabitlemeye çalışan yazılım tabanlı ekonomik modeller. Örneğin:

 • Basis
 • Kowala
 • Fragments

4. Hybrid:

Bu grup, önceki durumlarda bahsedilen yaklaşımların bir kombinasyonuna dayanan sabit paraları içerir. Aşağıdaki proje bunlardan biridir:

 • karbon projesi

USD Coin (USDC) , Fiat teminatı olan birinci grupta yer alır ve merkezi ve sabit bir StableCoin’dir. Genel olarak, bir gruptaki tüm projeler, yalnızca küçük farklılıklarla aynı şekilde çalışır. En belirgin olanı, bir denetim yapmayı reddetmek için tamamen şeffaf olduğu bilinen Tether’dir (USDT). Diğer bir durum ise, değeri altına bağlı olan Digix Gold (DGX).

Diğer teminatlı sabit paralar düzenli sertifikalar verir ve ABD doları ile desteklenir. Aralarındaki temel farklar, maliyet politikaları ve farklı organizasyonel ortaklarla ilgilidir; Ancak iş modeli çoğu durumda benzerdir.

USDC’yi USDT ile karşılaştırın

Tether Vs USD Coin | Altkoinal.com

USDT kesinlikle ilk stablecoinlerden biri ve kesinlikle bugüne kadarki en popülerlerden biri. Bununla birlikte, Tether’i çevreleyen düzenleyici sorunlar ve belirsizlikler, bu stablecoin hakkında bir güvensizlik duygusu yarattı; Dolayısıyla bugün USD Coin (USDC) , USDT’ye kıyasla popüler bir seçenek haline geldi.

Her şeyden önce, USDT ve USDC’nin ikisi de sabit para stoklarıdır. USD Coin (USDC) , CENTER konsorsiyumu tarafından, USDT ise Tether Holdings Limited tarafından verilir ve yönetilir.

Düzenleme açısından, bu kripto para birimive yan kuruluşları, önlerine çıkan her şeyle uyumlu olduklarını kanıtladılar. USDT ve sponsorları ise biraz düzenleyicidir ve genellikle can sıkıcı sorulardan kaçınır.

Teter’in mali kaynaklarına ilişkin kanıtlar biraz belirsizdir. Teter, Stablecoin’inin bir kısmını likidite ile destekler ve geri kalanı nakit olarak karşılanır.

Ayrıca bazı durumlarda Teter tarafından üçüncü taraflara sağlanan diğer varlıkları ve alacakları da içerebilir. Buna karşılık, USD Coin (USDC) tamamen şeffaftır ve denetlenir ve tamamen nakit olarak desteklenir.

Tether, Bitfinex yönetim ekibiyle belirsiz bir ilişkiye sahipken ve bir offshore şirket aracılığıyla piyasaya sürülüyor; Ancak bu kripto para birimi , ABD merkezli tanınmış şirketler tarafından ihraç edilmekte ve desteklenmektedir ve çeşitli saygın şirketlerden oluşan birinci sınıf bir yönetim ekibine sahiptir.

USD madeni paralarının büyümesine rağmen, USDT hala 100 işlem hacmine ve 4 kat piyasa değerine sahip.

USD Coin Büyüme Potansiyeli

Merkezi olmayan finansmana (DeFi) yönelik artan talep, USQQ’nun büyümesini destekliyor. Yild Farming gibi yeni Diffay hizmetleri USDC’nin hacmini artırıyor.

USDC’nin en yakın rakibi USDT ile karşılaştırıldığında, insanlar genellikle küçük işlemler için USDC’yi kullanır. Bu daha temel kullanımları gösterir. Ek olarak, eşler arası ticaret, USDC kazanmanın özellikle popüler bir yoludur.

Circle planlarına göre, ticari bankalarla işbirliği yapmayı planlıyorlar. Bu bankalar, kullanıcıların mevcut banka hesapları aracılığıyla Stablecoin yatırmasına ve çekmesine izin verir. Nisan 2021’de yayıncı USDC ve Circle, New York merkezli Signature adlı bir ticari bankayla ortaklık kurdu. Sonuç olarak Signature Bank, USDQ mevduatlarında milyarlarca dolar tutan lider bir finans kuruluşu olan Circle oldu.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

GUSD dijital para birimi, Ethereum Blockchain bir ERC-20 jetonu görevi görür. USDC ayrıca diğer üç Blockchain üzerinde çalışıyor: Algorand, Solana (sırasıyla ALGO ve SOL belirteçleri olarak) ve Stellar bloğu. Madeni paralar yalnızca Ethereum blok zincirinde 17 milyon ABD doları transfer edildi.

Stablecoin piyasası giderek daha rekabetçi hale geliyor; USD Coin (USDC) pazar payını artırmayı başardı. Tether, birkaç blok zincirinde hala pazar lideri olsa da; Piyasayı düzenleyen diğer seçeneklere olan talep artıyor.

USD Coin (USDC) modeli, USDC’yi destekleyen Fiat teminatlarının kazançlarına dayanmaktadır. Ek olarak, USD Coin’in işlemlerden para kazanması gerekmez.

Bu stablecoin’in sahibi Circle, USDC harcamaları ve gelecekteki kabullerle ilgili ürünler yaratan ve bunlardan para kazanan küresel bir finansal teknoloji şirketidir. Sonuç olarak, USD Coin (USDC) para kazanma modeli, platform genelindeki hizmetlere benzer. Örneğin, bu hizmetler, ücretler ve kaldıraçlar aracılığıyla API’leri kullanan banka işlem hizmetlerini içerir.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DeFi (veya “merkezsiz finans”) Nedir?

Atilla

Tokenomik nedir ?

Atilla

Proof of Stake (PoS) Nedir?

Atilla