Altcoin Eğitim

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar? - Trezor ONE Cüzdanı Nedir - Trezor T Cüzdanı Nedir

Trezor Cüzdanı Nedir?

Trezor cüzdanı (Trezor ONE ve Trezor T), soğuk cüzdanların güvenlik özelliğini de taşıyan ilk donanım cüzdanlarından biridir. Ayrıca kullanımı kolay sıcak cüzdanlara sahiptir.

Trezor cüzdanı, bir bilgisayara USB kablosuyla bağlanan küçük bir cihazdır. Trezor cüzdanı, dijital para birimlerinin özel anahtarını çevrimdışı olarak tutar. Parolanız, bir sonraki parolayı girmek için bekleme süresi 2’nin gücüne ulaşır. Örneğin 30 farklı parola denerseniz, 17 yıl sürer.

Trezor cüzdanı ile çevrimiçi borsaları kullanarak dijital para biriminizi diğer dijital para birimlerine dönüştürebilirsiniz.

Bu yazımızda Trezor cüzdanını inceleyeceğiz. Ayrıca Trezor ONE ve Trezor T modellerini nasıl kuracağınızı ve bunlarla nasıl çalışacağınızı, envanteri görüntülemenin yanı sıra cüzdanınızdan dijital para birimini nasıl göndereceğinizi size diğer kişilerin cüzdanlarını ve satın alınan dijital para birimini nasıl aktaracağınızı öğreteceğiz. cüzdanımız. Bize katıl.

Trezor Cüzdanları nedir?

Trezor cüzdanı, 2014 yılında Çek Cumhuriyeti’nde Satoshi Lab tarafından tanıtılan en eski donanım cüzdanlarından biridir. Bu cüzdan çevrimdışı ve internet bağlantısı olmadan kullanılabilir. Trezor cüzdanı ‘ın en iyi işlevi, onu bir “USB” kablosu kullanarak ev bilgisayarınıza bağlamak için kullanabilmenizdir. Bilgisayarınız virüslü mü değil mi merak etmeyin bu cüzdana virüs girişi çok düşük.

Trezor cüzdanı birçok dijital para birimini destekler. Bu günlerin ünlü ve popüler para birimi kodu olan “Bitcoin”i bu cüzdanda saklayabilirsiniz. Trezor cüzdanı, bitcoin’i destekler.

Genellikle insanlar para birimlerini uzun süre saklamayı ve yatırım yapmayı amaçlayan donanım cüzdanlarını kullanır.

Başta belirtildiği gibi, Trezor cüzdanı çevrimdışı bir donanım cüzdanıdır. Çevrimdışı, özel anahtarın çevrimdışı tutulduğu anlamına gelir. Bu, güvenliği artırır ve cüzdan korsanlığını neredeyse sıfıra indirir.

Bu cüzdanın yerleşik bir ekranı vardır, cihaz çıkış bilgilerini ekranda kolayca görebilirsiniz. Bu cüzdanı işletim sistemlerinde çalıştırabilirsiniz: Windows, iOS.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar? - Trezor ONE Cüzdanı Nedir - Trezor T Cüzdanı Nedir

Trezor cüzdanlarında güvenlik

Belirtildiği gibi, Trezor cüzdanı, cüzdanda depolanan varlıklara erişmenin ana yolu olan özel anahtarı çevrimdışı tutar. Bu durum hacklemeyi zorlaştırdı, Trezor cüzdanı hackleme olasılığının neredeyse yüzde sıfır olduğu söylenebilir.

Trezor cüzdanı, sermayenizi desteklemek ve yedeklemek için kurulum sırasında sizin için 24 kelimelik bir cümle hazırlar ve ekranınızda görüntüler. Cüzdanınız çalındığında veya kaybolduğunda 24 kelimelik ibareyi kullanarak sermayenizi geri alabilirsiniz. Bu makineyi satın aldığınızda, kutunun içinde 24 kelimelik cümleyi girmek için 24 boşluk içeren bir kağıt parçası bulunmaktadır. Bu bilgileri kağıda girdikten sonra güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Yangın, yırtılma ve benzeri ihtimallerden endişe ediyorsanız, insanların ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Bu 24 kelimelik ifade, her cüzdan için çevrimdışı ve rastgele oluşturulur. Her işlemi gerçekleştirmek için PIN kodunu tekrar girmeniz gerekecektir.

Trezor ONE cüzdanının tasarımı ve kullanıcı arayüzü

Boyutlar “30 * 60 mm” Bu cüzdan küçüktür ve cebinize kolayca sığar. Uygun boyutu nedeniyle taşıması kolaydır. Ne yazık ki, Trezor gövdesi sıkıştırılmış plastikten yapılmıştır ve bu, bu cüzdanın olumsuz noktalarından biri olabilir. Bu cihazda devam eden işlemi onaylamak veya reddetmek için iki adet buton yüklenmiştir ve iyi bir şekilde görüntülemek için cüzdan bildirimleri ekranını kullanabilirsiniz. Bu ürünün yaklaşık ağırlığı 12 gram olup kalınlığı 6 mm’dir.

Trezor ONE’ın desteklediği kripto para birimlerinden bazıları şunlardır:

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar? - Trezor ONE Cüzdanı Nedir - Trezor T Cüzdanı Nedir

Trezor cüzdanı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cüzdan almayı planlarken öncelikle saygın bir alışveriş merkezi bulmalısınız. Kutuda güvenlik hologramları olan bir cüzdan aldığınızdan emin olun. Asla ikinci el donanım cüzdanları satın almamalısınız. Eğer ikinci el donanım cüzdan almayı planlıyorsanız, hacklenme veya sermayenizi kaybetme ihtimalinizin yüksek olduğunu ve siz farkında olmadan bile sermayenizin kolayca çalınabileceğini söylemeliyiz.

Bu cüzdanın çevrimdışı olduğu için güvenliğinin yüksek olduğunu söylemediğimiz soru ortaya çıkabilir, peki nasıl hacklenmiş olabiliriz veya sermayemiz kaybolabilir?

İkinci el bir donanım cüzdanı yaptığınızda, birkaç kişi tarafından defalarca taşınmış olabilir. Bu yüzden ikinci el donanım cüzdanları sizin için bir dert olabilir diyoruz.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Trezor ONE donanım cüzdanı nasıl kurulur

Makalenin bu bölümünde size Trezor cüzdanı nasıl etkinleştireceğinizi öğretmek istiyoruz. Bu eğitim için gereksinimleriniz önce bir cüzdan cihazı, ardından bir bilgisayardır.

1. “USB” kablosu kullanarak Trezor cüzdanını bilgisayarınıza bağlayın, ardından tarayıcınızda Trezor.Io/start/ site adresini arayın.

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar? - Trezor ONE Cüzdanı Nedir - Trezor T Cüzdanı Nedir

2. Artık site tamamen yüklendiğinde karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Şimdi hangi cüzdanı kurmaya karar vereceğinizi seçmelisiniz.

3. Cüzdan tipini seçtikten sonra bir sonraki adıma geçmek için “Cüzdana Devam Et” seçeneğine tıklayın.

4. Şimdi önce Trezor cüzdanı eklentisini veya Trezor Bridge eklentisini yüklemeniz gerekiyor, bu yazımızda size Kogel Chrome tarayıcı ve Trezor cüzdanı eklenti eklentisini öğreteceğiz, takipte kalın.

5. Güvenlik sorunları nedeniyle, aşağıdaki ekranda “Evet Yükle”ye tıklayın ve “Firmware” belleğinin işletim sisteminizle yüklenmesine izin verin. “Firmware Fingerprint” veya ekranda görüntülenen parmak izi ile cihazda görüntülenen parmak izini karşılaştırmanız ve aynıysa “Devam” düğmesine tıklamanız gerekir.

6. Bu adımda öncelikle Trezor cüzdanı “USB” bağlantı noktasından çıkarıp yeniden bağlamanız ve TREZOR.Io sitesine gitmeniz ve cihaz için bir isim seçmeniz ve ardından “Devam” düğmesine tıklamanız gerekir.

7. Bu adımda PIN kodu ayar sayfasına gireceksiniz. Biraz karmaşık görünebilir, ama hiç de öyle değil, adımları dikkatlice izleyin. Tarayıcınız, her hücrede nokta bulunan 3*3 ekran görüntüleyecektir. Ayrıca cihazınızın ekranında bir dizi sayı içeren 3*3 bir tablo vardır.

8. PIN kod numaralarınızı giriniz Numaraları ekranda gördüğünüze göre girmelisiniz. Ve sonra “İleri”ye dokunun.

9. PIN kodunu girdikten sonra cihazın ekranında 24 kelimelik kurtarma cümlesi sayfası çıkacaktır, bu cümleleri cihazla birlikte gelen kağıda girmeli ve ayrıca iyi tutmalısınız.

10. Bu noktada kaydınız bitti, artık bu cüzdanı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Trezor ONE cüzdanında Kripto para birimleri nasıl satın alınır

Trezor cüzdanınızdan kolayca kripto para satın alabilirsiniz. Mevcut sekmede “Satın Al” seçeneğine tıklayarak, öncelikle kripto para satın alacağınız para miktarını girmeli ve ardından sistem üzerinden satın alma işlemine geçmelisiniz.

Trezor T cüzdan kurulumu

Yazının bu bölümünde size Trezor T-cüzdanı nasıl kuracağınızı öğreteceğiz. Bu cüzdanın kurulumu çok kolaydır, ancak biraz uzundur ve bunu daha iyi yapmak için biraz sabırlı olmak daha iyidir. Önce cihazı kutusundan çıkarmalısınız. Eşzamanlı olarak bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı açın ve tarayıcılarınızdan birini çalıştırın. 

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar? - Trezor ONE Cüzdanı Nedir - Trezor T Cüzdanı Nedir

1. Trezor cüzdanı kutudaki kabloları kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

2. Cüzdanınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olduktan sonra Trezor cüzdanı sitesine giriş yapmalısınız. Direkt siteye girmek için bu Trezor.Io/start/  bağlantısına tıklayabilirsiniz.

3. Sayfa yüklenir yüklenmez size bu iki seçenekten birini seçmeniz gereken iki seçenek gösterecektir. Bu yazımızda da bildiğiniz gibi sizlere Model T Trezor cüzdanını öğreteceğiz, bu yüzden Model T’ye dokunacağız.

4.Tıkladıktan hemen sonra, “Cüzdana Devam Et” seçeneğine tıklamanız gereken başka bir sayfa göreceksiniz.

5. Size adımları gösteren aşağıdaki adımları izleyin. Bu adımlar çok kolaydır ve özel bir zorluğu yoktur. Bu adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki adımlara göre adımlara devam edin.

6. Şimdi “Trezor Bridge” yazılımını indirmeniz ve indirdikten sonra cihaza en son üretici yazılımını yüklemeniz gerekiyor.

Not: Sahte siteler size sorun çıkarabileceğinden, Trezor Bridge yazılımını saygın sitelerden indirmek için. Açılan site size tanıdık gelmiyorsa başka bir siteden indirmenizi öneririz.

8. Cihazın ekranına bakarsanız kurtarma ifadesini yazmanız gerektiğini göreceksiniz. Bunu yapmak için önce ekranda “3 Dakikada Yedek Oluştur” a dokunun ve seçin.

8. Şimdi sizin için rastgele 12 haneli ifadeler oluşturmak için sayfayı biraz aşağı kaydırmanız gerekiyor. Bir sonraki adıma geçmeden önce cihaz 2 kelime daha girmek için bir mesaj görecektir. İki kelime girmelisiniz.

Not: Güvenlik ifadelerini not ettiğinizden ve birkaç kopyasını aldığınızdan emin olun ve sorunlardan kaçınmak için bunları birkaç güvenli yerde sakladığınızdan emin olun. Kurtarma ifadeleri hakkında size daha fazla bilgi vermek için sonunda bize katılın.

9. Güvenlik ibarelerini girdikten sonra cihaz için bir isim seçmeli ve isim seçtikten sonra 4 ila 9 haneden oluşan bir şifre seçmelisiniz.

Crypto wallet

Tebrikler, Trezor cüzdanı T model cüzdanınızı kolayca kurabildiniz. Artık kolayca kullanabilir ve para birimi şifrenizi alabilir veya gönderebilirsiniz. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu bölümde sizler ile güvenlik terimlerini konuşacağız.

Güvenlik ibareleri yazarken dikkatli olmalısın

Dediğimiz gibi güvenlik ibareleri çok önemlidir ve bunları bir yere yazıp güvenli yerlerde muhafaza etmelisiniz. Kutunun içine yakından bakarsanız, güvenlik açıklamalarını sırayla yazmanıza izin veren bir kağıt var, çünkü güvenlik ifadelerinde düzen çok önemlidir. Güvenlik şartlarını mevcut kağıda yazdıktan sonra, kağıdın birkaç kopyasını çıkarmanın zamanı geldi. Kopyalama, kağıtlardan birini kaybederseniz diğer kağıtları kullanarak güvenlik koşullarına erişmenize yardımcı olur. Bu çok önemli bir konu ve hepsini takip ettiğinizden emin olun çünkü bu konuyu görmezden gelmek sermayenizi kaybetmenize neden olabilir.

Cep telefonunuzda asla ifadelerin fotoğrafını çekmeyin, çünkü bu bazı kullanıcılar için bazı güçlüklere ve sorunlara neden olmuştur. Bunu yaparsanız cep telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda güvenlik şartlarına erişiminiz kalmayacak ve bu sizin için bir sıkıntı olacaktır. Güvenlik beyanlarını yazdığınız kağıdın birden çok kopyasını yapın dememizin nedenlerinden biri de budur.

Çoğu kullanıcı için soru şu olabilir: Model T Trezor cüzdanı mi daha iyi yoksa One Model mi? Yazının devamında bizi takip ederseniz, sorunuzun cevabını alacaksınız.

Trezor cüzdanı T-modeli ve Model One cüzdanları arasındaki farklar

Açıklamada da okuyabileceğiniz gibi, Trezor cüzdanı, T ve One modelleriyle iki cüzdan piyasaya sürdü. Şimdi bazıları, satın almaya karar verebilmek için ikisi arasındaki farkları görmeyi bekliyor olabilir. Genel olarak, iki cüzdan birbirinden çok farklı değil ve daha yeni Model T’nin çoğu, görünüşün yanı sıra güvenlik üzerinde de çalışıldı. Örneğin, T modeli ve One modeli olmak üzere iki cüzdana bakarsanız, Model 1’de iki düğme olduğunu ve ekrandaki iki düğmenin boyutundan daha küçük olduğunu, ancak T modelinde bu iki düğmenin olduğunu göreceksiniz. kaldırılmış ve daha büyük ekran açıldığında, dokunmatik ekran kullanılarak işlemler dokunarak yapılır.

Model T cüzdan, çok ihtiyaç duyulan ve gerekli bir güncelleme görünümünün yanı sıra güvenlik açısından da iyileştirildi ve daha iyi çalışıyor. Genel olarak güncel bir cüzdan arıyorsanız Model T’yi tercih edebilirsiniz ancak bahsedilen farklılıklar sizin için önemli değilse Model 1’i daha düşük maliyetle alabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki güvenlik One modelinde de iyidir ancak T modelinde iyileştirilmiştir. Bu nedenle, One modelinin güvenli olmadığını varsaymayın.

Trezor cüzdanları hakkında sonuçlar

CRYPTO WALLET

Trezor cüzdanı, dijital para birimlerini saklamanın en iyi yoludur. Bu donanım cüzdanları, dijital para birimleri göndermenize ve almanıza olanak tanır. Bu, kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile herhangi bir bilgisayara güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar. Özel anahtarlarınızı ve işlemlerinizi saklamak için en yüksek güvenliği elde etmek için donanım cüzdanlarında kullanılan bir yöntem vardır.

Bu yöntemde özel anahtarlar ve işlemler ile genel olarak bilgileriniz çevrimdışı olarak saklanır ve sistem çevrimiçi hiçbir yere bağlı değildir. Bu nedenle, interneti kullanarak bu cüzdanları hacklemek mümkün değildir.

Trezor cüzdanı, cüzdanınızda yaptığınız değişiklikleri onaylamanızı sağlayan küçük bir ekran bulunur. Bilgisayar korsanları bilgisayarınıza erişim sağlasalar bile yine de Trezor cüzdanı erişemezler. 

Bu cüzdanlar sıradan cüzdanlar gibi davrandıkları için insanlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Sadece ödeme ve makbuz için çok daha pratiktirler. Şu anda, Trezor cüzdan dan bilgisayar korsanlarının çaldığına dair bir rapor yok. 

Özel anahtarlar bu cüzdanlardan metin şeklinde indirilemez. Dijital para piyasasında çalışan kişiler, Trezor cüzdanlarının birçok avantajı olduğuna inanıyor.

“Trezor cüzdanı” yazısının sonuna kadar bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz.

Altcoin Nedir? NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Kripto Para Analizleri 11 Ocak

Atilla

Bitcoin Cash nedir?

Atilla

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı

Atilla