Altcoin Eğitim

Tokenomik nedir ?

Token ekonomisini anlamak

Binlerce kripto para birimi mevcutken, hiç kendinize ‘bir kriptoyu diğerinden daha değerli yapan nedir?’ diye düşündünüz mü? Tokenomik ler bunu anlamlandırmaya yardımcı olacaktır.

Merkez bankaları, bir ülkenin para birimi için istikrarlı bir fiyat sağlamak ve ekonomiyi büyütmek için faiz oranını ve para arzını kontrol eder. Ekonomistler buna para politikası diyor.

Bitcoin (BTC) ve eter (ETH) gibi kripto para birimleri de arzı kontrol etmek için bu tür sistemlere sahiptir. Bir kripto para biriminin para politikası, veren kuruluş veya ağın belirteçleri tarafından belirlenir.

Bu Makalede, tokenomik kavramını ve bir tüccar ve yatırımcı olarak projeye yatırım yapmadan önce dijital varlığın tokenomik lerini anlamanın neden önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Tokenomik nedir?

‘Token ekonomisi’nin kısaltması olan tokenomik, bir kripto para biriminin ihracını ve arzını yöneten kurallar kümesini ifade eder.

Bir blok zinciri üzerine kurulu dijital paralar ve jetonlar tipik olarak önceden ayarlanmış, algoritmik olarak oluşturulmuş dağıtım programlarına sahiptir. Ek olarak, bazı kripto varlıklarının dolaşımdaki varlık birimlerinin kaldırılması için sabit kodlanmış politikaları da vardır. Bunlar, bir dijital varlığın tokenomiklerini belirleyen temel faktörlerdir.

Bir dijital varlığın tokenomikleri, belirli bir tarihe kadar oluşturulacak kripto paraların sayısını ve kripto ağının en büyük mülkiyetine sahip olabilecek insan grubunu makul bir şekilde tahmin etmemizi sağlar. Bir varlığın tokenomikleri zaman zaman değiştirilebilse de, bunun gerçekleşmesi için genellikle blockchain ağının katılımcılarının çoğunluğunun anlaşmasını gerektirir.

Tokenomik nedir ?

Jetonlar nedir?

Tokenomiğin nasıl çalıştığını anlamak için zemin seviyesinden başlamamız ve önce kripto para piyasasında tokenlerin ne olduğunu ve farklarının ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Jetonlar, blok zinciri teknolojisi tarafından verilen ve desteklenen dijital varlıklardır.

Bitcoin ve tether aynı zamanda kripto jetonları olarak da adlandırılabilse de, “token” kelimesini başka bir kripto para biriminin blok zinciri üzerinde çalışan kripto para birimlerini veya bir ağ içinde belirli bir faydası veya işlevi olan dijital varlıkları ifade etmek için kullanmak giderek daha yaygın hale geliyor.

Genellikle jetonlar, blok zincirinde belirli bir kullanımı temsil eden bir tür kripto para birimidir. Blok zincirindeki ürünlere ve hizmetlere erişmek ve kullanıcıları bir blok zincirinde belirli işlemleri gerçekleştirdikleri için ödüllendirmek için kullanılmak da dahil olmak üzere birçok amaca hizmet edebilirler.

Kripto para birimindeki jetonlar ve tokenler arasındaki fark nedir?

“Jeton” ve “token” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Bununla birlikte, çoğu insan bitcoin (BTC) veya litecoin (LTC) gibi dijital bir para birimine atıfta bulunurken “madeni para” kelimesini kullanırken, “belirteçler” terimi tipik olarak bir tür işlev veya fayda sağlayan dijital varlıklara atıfta bulunur. Ethereum ağındaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılan Ethereum (ETH) gibi.

Buradaki fikir, madeni paraların parayı, jetonların çeşitli kullanım durumları için kullanılabilecek para birimi olmayan dijital varlıkları ifade etmesidir. Ek olarak, başka bir kripto para birimi ağının üzerine inşa edilen herhangi bir varlığa genellikle dijital token denir. 

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Belirteç tokenomik nasıl kullanılır?

Tokenomik, bir dijital jetonun nasıl yönetildiğinin tüm temel yönlerini kapsar etonların tokenomik teki rolüne bir göz atalım.

 Tokenomik Mülkiyet

Jetonlar, bir kripto projesinde sahipliği temsil etmek için kullanılabilir. Kurucu ekibin ve yatırımcıların sahiplik yüzdesi genellikle bir girişimin tokenomik lerinde ifade edilir.

 Tokenomik Halktan para toplamak

Bir kripto para projesi halka açıldığında, diğer kripto para birimleri karşılığında blok zincirinde belirteçler çıkarabilir. Belirteçleri, ne kadar artırdığını, hangi para birimini kullandığını ve belirteçleri yatırımcılara dağıtmak için izleyeceği programı belirleyecektir.

 Yönetişim

Bu, herhangi bir token ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Jetonlar genellikle her topluluk üyesinin oy verme gücünü belirler. Bir kripto projesinin ilk aşamasında, çekirdek ekip genel olarak yeni jetonların basılmasını ve proje yönünü dikte etmekten sorumlu olsa da, genellikle jeton sahiplerine ürün özellikleri ve jeton ekonomisi değişiklikleri için oy vermek için geri döner.

Tokenomik ‘te belirteç yanığı nedir?

Belirteç yakma, toplam arzı azaltmak amacıyla belirteçleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkarma işlemidir.

Bir kripto projesi jetonlarını yok etmek için bir yakma işlevi yürütürse jetonlar sonsuza kadar yok olacaktır. Yakıldıktan sonra jetonları kurtarmak imkansızdır.

Kripto projelerinin jetonlarını yakma yollarından biri, piyasadan bazı jetonları satın almak ve bunları “yakma adresi” adı verilen donmuş özel bir adrese aktarmaktır. İşlemi tersine çevirmenin veya parayı o adresten çekmenin bir yolu yok.

Token yakma, tokenin piyasadaki fiyatını kontrol etmek için kullanılan bir stratejidir. Piyasada token arzını azaltmak, kıtlık yaratabilir ve fiyatların yükselmesine neden olabilir.

Tokenomik ‘te Belirteç türleri nedir?

Benzersiz kullanım durumları ve daha geniş kripto ekonomisinde önemi olan farklı türde tokenler vardır. Belirteçler iki türe ayrılabilir: Katman 1 ve Katman 2 belirteçleri.

 1. Katman Jetonları

Katman 1 belirteçleri, belirli bir blok zincirinin yerel kripto para birimleridir. Ethereum ağındaki Ether (ETH) ve Binance Chain üzerindeki Binance Coin (BNB), Katman 1 jetonlarının örnekleridir.

 2. Katman Jetonları

Katman 2 belirteçleri, diğer blok zincirleri üzerine kurulu uygulamalarda kullanılır. Bu belirteçler genellikle merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) tarafından verilir ve bunlar üzerinde belirli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Örneğin, Bileşik belirteçler, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir finans uygulaması olan Bileşik protokolünde sunulan borç verme ve ödünç alma hizmetleri için bir ödül ve yönetişim belirteci olarak uygulandıkları için Katman 2 belirteçleri olarak görülüyor.

Belirteçleri kullanım durumlarına göre de bölebilirsiniz. En popüler iki belirteç kullanım durumu, yardımcı program ve güvenlik belirteçleridir.

Tokenomik ‘te Güvenlik ve yardımcı program belirteçleri

Güvenlik ve hizmet belirteçleri, açık blok zinciri ağlarında ticareti yapılabilir dijital belirteçler olarak çalışır. Bununla birlikte, ikisinin çok farklı özellikleri ve işlevleri vardır.

Menkul kıymet belirteçleri, Menkul Kıymetler Yasası tarafından yönetilen tokenleştirilmiş finansal menkul kıymetlerdir. Örneğin, bir menkul kıymet belirteci, bir şirketteki mülkiyet hissesini temsil edebilir ve sahibine, şirketin kârının bir kısmı gibi belirli haklara sahip olma hakkı verir.

Hizmet belirteçleri, kullanıcıların bir blok zinciri ağı veya merkezi olmayan uygulama (DApp) tarafından sağlanan ürünlere veya hizmetlere erişmesine izin verir. Proje sahibine proje üzerinde herhangi bir özel hak veya talep vermezler.

Güvenlik ve yardımcı program belirteçleri arasındaki temel fark, her ikisine de rehberlik eden düzenleyici çerçevelerdir. Güvenlik belirteçleri, yardımcı program belirteçlerinden daha yüksek derecede düzenlemeye tabidir.

Tokenomik nedir ?

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

 Tokenomik Fungible ve fungible olmayan belirteçler

Bir değiştirilebilir jeton değiştirilebilir ve diğer benzer jetonlarla değiştirilebilir. Değiştirilebilirlik, ABD doları gibi fiat para birimleri de dahil olmak üzere herhangi bir para biriminin temel özelliğidir. 100 dolarlık banknotlar her zaman 100 dolar değerindedir, yani elinizdeki 100 dolarlık banknot ne olursa olsun, 100 dolarlık mal ve hizmet satın alabilirsiniz.

Ancak, birinin arabanızı ödünç alması durumunda, onlara ödünç verdiğiniz arabanın aynısını iade etmelerini beklersiniz. Arabanız değiştirilemez, bu da iki arabanın tamamen aynı olmadığı anlamına gelir.

Fungible olmayan belirteçler (NFT’ler) ile aynıdır. NFT’ler benzersizdir ve aynı türden jetonlarla değiştirilemez. Bir örnek, doğum belgenizi saklayan bir jetondur, doğum belgeniz size özel olduğu için onu başka bir jetonla değiştirmek istemezsiniz.

Tokenomics’i diğer ekonomilerden farklı kılan nedir?

Geleneksel ekonomi ile tokenomik arasındaki temel fark, geleneksel ekonomilerin bir ülke için belirli olayların veya insan davranışlarının etkilerini tahmin etmek üzerine kuruluyken, tokenomiklerin merkezi olmayan bir kripto ağı veya uygulaması için özel olarak tasarlanmasıdır.

Ayrıca, geleneksel ekonomide, paranın kontrolünü yalnızca birkaç merkezi kurum belirlerken, tokenomik genellikle topluluğun bir kripto girişiminin nasıl yönetilmesi gerektiğine karar vermesine izin verir.

Son olarak, geleneksel ekonomi hem sanal hem de fiziksel dünyayı kapsarken, tokenomik dijital alemde uygulanır.

 Belirteç modeliniz için bir fikir birliği algoritması seçme

Konsinsüs algoritması, katılımcıların yalnızca geçerli işlemleri içeren evrensel bir paylaşılan defter üzerinde anlaşmalarına yardımcı olduğu için bir blok zinciri ağının önemli parçalarından biridir. Halka açık bir blok zincirinin merkezi olmayan sistemi nedeniyle, tüm kararları hiçbir merkezi otorite vermez.

İki ana fikir birliği algoritması türü vardır: İş Kanıtı (PoW) ve Hisse Kanıtı (PoS):

Proof of Work, blok zinciri ağındaki kişilerin (bilgi işlem gücü dağıtma şeklinde) bir blok ödülü kazanmalarını ve böylece halka yeni jetonlar bırakmalarını sağlar. Blok zinciri, kaç tokenin ve hangi oranda serbest bırakılacağını belirler. Bitcoin, fikir birliği mekanizması olarak PoW kullanır.

Proof of Stake, insanların bazı tokenlerini kilitleyerek kötü niyetli davranışları önlemek için bir kripto ağının yönetimine ve güvence altına alınmasına katılmalarına izin verir. Ayrıca, yeni belirteçler yalnızca kullanıcılar ağa değer sağlayan belirli işlemleri gerçekleştirdiğinde verilir.

Son yıllarda Delegated Proof of Stake (DPoS) ve Pure Proof of Stake (PPoS) gibi esas olarak PoS’a dayalı daha yeni konsensüs protokolleri ortaya çıktı, ancak bunlar öncü öncüllerinin birçok özelliğini paylaşıyorlar.

Bir ICO’nun belirteç ekonomisine nasıl erişilir?

Tipik bir projenin ilk madeni para teklifi (ICO), bir web sitesine ve tokenomik lerini detaylandıran bir teknik incelemeye sahip olacaktır. Aşağıdakileri öğrenmek için web sitesini ve teknik incelemesini okumalısınız:

 Belirteci ve işlevselliğini nasıl tanımlar

Bir yardımcı program veya güvenlik belirteci mi veriyor? Bunun yatırımcı ve proje için yasal sonuçları vardır ve gerçekte ne satın aldığınızı bilmek önemlidir. Ayrıca, kripto ağı veya DApp ekonomisinde tokenin oynadığı rol nedir?

 Tokenin toplam arzı

Token arzı tipik olarak bir ICO’nun başarısında rol oynar. Projeler tipik olarak sınırlı bir arz belirler ve belirteçleri belirli bir programda serbest bırakır ve piyasada çok fazla token arzının olmamasını sağlar, bu da değerini düşürür. Projenin sınırlı bir kaynağı olup olmadığını veya gelecekte daha fazla jeton çıkarmayı planlayıp planlamadığını öğrenin.

 Tokenomik ‘te Belirteçlerin tahsisi ve yayın takvimi nedir

Bir projenin belirteçleri, belirteçlerin tahsis edildiği insan grubunu ve her grup için yayın çizelgesini göstermelidir. Jeton arzının büyük bir bölümünü kurucularına tahsis eden ve bir borsada listelendiğinde satış yapmalarına izin veren bir proje muhtemelen iyi performans göstermeyecektir. Tipik olarak kurucu ekip, kendilerine tahsis edilen jetonları en az bir yıl boyunca kilitlemelidir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Tokenomik nedir ?

Kripto para biriminde ICO nedir?

Kripto sermaye piyasalarında para toplamak isteyen bir şirket, İlk Para Teklifi (ICO) adı verilen bir dijital jeton çıkarabilir.

Bir anlamda, bir ICO, bir borsadaki İlk Halka Arz’a (IPO) benzer, temel fark, standart bir ICO jetonunun sahibine hissedar hakları sağlamamasıdır. (Tabii ki, verilen belirteç bir güvenlik belirteci değilse.)

Token ekonomisi nasıl kullanılabilir? 

Bir kripto ağının veya merkezi olmayan uygulamanın belirteçleri büyük ölçüde değişebilir ve bir dizi farklı yöntemi içerebilir. Kripto ağlarının token ekonomisini nasıl uyguladığına bakalım.

 Esnetme

Stake etme, token ekonomisinin konuşlandırılmasının tartışmasız en popüler yoludur. Ağ, kullanıcıların işlemleri doğrulamak için fonlarını kilitlemelerini ve ağı veya platformun istikrarını korumaya yardımcı olmak için bir teşvik olarak belirteç ödülleri almalarını gerektirir. Token ekonomisi, iyi davranışı teşvik eder, ağdaki işlemleri onaylayan kullanıcıların kötü davranırlarsa kaybedecekleri ve doğru hareket ettiklerinde kazanacakları bir şey olmasını sağlar.

 Proje Katkıları

Token ekonomisi, mühendislerin tüm halka açık blok zincirleri için geçerli olan açık kaynaklı bir projeye katkıda bulunmalarını sağlamak için harikadır. Blockchain mühendisleri, kendilerine ödül olarak belirteçler tahsis edildiğinde koda katkıda bulunmaya teşvik edilir. Tipik olarak, kripto projeleri, geliştirici topluluğunun projelerine katkıda bulunması için bir miktar token tahsisine sahiptir.

 Değer Değişimi

Tokenomik, token sahipleri ve platformun kendisi için bir kazan-kazan senaryosuna izin verir. Projeler, ağın ağızdan ağza pazarlaması yoluyla token sahiplerinden değer alır ve token sahipleri, jeton fiyatı arttıkça karşılığında değer alır. Jeton sahipleri, proje hakkında daha fazla insan duyarsa jetonun değerinin büyük olasılıkla artacağını biliyor.

 Değerleme

Token ekonomisi, bir kripto projesine değer verme becerisine yardımcı olabilir. Bir platformun fayda değerinin yanı sıra, tokenomik, bir kripto varlığının gelecekteki değerini belirlemeye yardımcı olabilir.

 Eylemdeki tokenomik örnekleri

En popüler ve trend olan dört dijital varlığın tokenomiklerine bir göz atalım: Bitcoin, Ethereum, Tether USD ve SafeMoon.

 BitcoinAltkoinal.com

Bitcoin’in yaratıcısı/yaratıcıları, platformu yalnızca 21 milyon bitcoin basacak şekilde tasarladı. Her 10 dakikada bir madencileri ödüllendirmek için yeni paralar oluşturulur ve kullanılır. Ancak “Bitcoin halving” olarak bilinen olayda, piyasaya sürülen coin sayısı her dört yılda bir yarı yarıya azalacak. Dijital para biriminin belirteçleri kıtlık yaratmak için tasarlanmıştır, bu nedenle fiyat artışı için bir fırsat sunar.

Altkoinal.comEthereum

Ethereum ağının yerel belirteci olan Ether, platformdaki işlemleri onaylamak için bir ödül olarak sürekli olarak dağıtılır. Proje için para toplamak ve jetonu dolaşımda serbest bırakmak için 2014 yılında ICO’su sırasında 7 milyondan fazla Ether sattı. Ether’in şu anda token arz sınırı yok, bu da daha fazla eter basıldıkça arzın büyümeye devam edeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, ağında ve tokenomiklerinde yakın zamanda yapılan bir yükseltmede, zaman içinde dolaşımdaki eter arzını azaltmayı amaçlayan işlem ücretlerinin bir kısmının yakılacağını söylüyor.

 Tether (USDT)

tether | altkoinal.com

Tether USDT, yeni jetonların yalnızca ABD doları cinsinden fiyat eşdeğeri bir banka hesabına yatırıldığında çıkarıldığı varlığa dayalı bir modeli izler. USDT, dolar tarafından 1: 1 oranında teminatlandırılmıştır. Tether Ltd, talep arttığında daha fazla USDT yayınlayarak ve talep düşük olduğunda fiyatı sabit tutmak için arzı azaltarak Tether’in ekonomisini kontrol eder.

 SafeMoon (SAFEMOON)

Popüler “meme coin” SafeMoon’un geliştiricileri bir katrilyon jeton yarattı ancak daha sonra 223 trilyon jetonu “yakmaya” karar verdi (toplam arzın %22,3’üne eşdeğer). Bu, piyasaya sürüldüğü sırada popüler meme madeni parasının aslında 777 trilyon token arzına sahip olduğu anlamına geliyor. SafeMoon arzını tutarlı bir şekilde azaltmak için her işlemde %10’luk bir ücret alınır: %5 likidite sağlamak için kullanılırken diğer %5 mevcut tüm SafeMoon sahiplerine yeniden dağıtılır.

Kripto para birimine yatırım yaparken tokenomik neden önemlidir?

Tokenomik, fiyatı etkileyen bir jetonun arz ve talebini kontrol eder.

Yatırım yapmadan önce kripto para birimi tokenomiklerini anlamak, bir tokenin fiyatını etkileyecek bazı faktörleri belirlemenize yardımcı olabilir. Dolaşımda kaç token olduğunu, daha ne kadarının dolaşıma girdiğini ve projedeki en büyük sahiplerin kim olduğunu bileceksiniz.

Tokenomik, bir kripto para biriminin değerini analiz etmeye çalışırken son derece önemlidir. Ancak yatırım yaparken tek kriter bu olmamalı.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Litecoin Nedir ? Litecoin Canlı Fiyatı

Atilla

Terra (LUNA) Nedir? Terra Canlı Fiyatı

Atilla

Bitcoin fiyatı 42 bin dolara döndü

Atilla