Altcoin Eğitim

Tether Nedir? Tether Canlı Fiyatı, USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

Tether Nedir? USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

USDT Canlı Fiyat Akışı

TRY
USD
EUR
GBP
tetherTether (USDT)
18.64
tetherTether (USDT)
$ 1.00
tetherTether (USDT)
0,949850
tetherTether (USDT)
0.815725

Tether nedir?

Stablecoin’ler, ABD doları gibi geleneksel para birimleri ile açık blok zincir ağlarında çalışan merkezi olmayan dijital para birimleri arasında bir köprü görevi görerek kripto pazarında ayrılmaz bir rol oynamaktadır. Tether (USDT), küresel kripto piyasalarında ortaya çıkan ve kendisini dolar destekli lider istikrarlı dijital para birimi olarak kuran ilk stabilcoin oldu.

Bu Makalede, Tether USD hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve yatırımcıların para depolamak ve transfer etmek için USDT gibi bir stablecoin kullanmanın neden mantıklı olduğunu öğreneceksiniz.

İhtiyacınız olan bilgileri almak için aşağıdaki bölümlerde ilerleyin:

  • Tether  nedir?
  • Tether’i kim yarattı?
  • Stabilcoin nedir?
  • Tether nasıl çalışır?
  • Tether  ne için kullanılır?
  • Tether’ı kimler kullanıyor?
  • Tether  nasıl satın alınır?
  • Tether  nasıl saklanır?
  • Tether’i tutmak güvenli mi?

Tether (USDT) nedir?

USDT koduna sahip olan Tether (USDT), ABD doları tarafından desteklenen blok zincirle çalışan bir dijital para birimidir. USDT’nin arkasındaki fikir, internet bağlantısına ve kripto cüzdanına erişimi olan herkesin ABD dolarını tokenize edilmiş biçimde depolamasına, göndermesine ve almasına izin vermektir.

Basit bir ifadeyle, Tether dijital bir dolar.

Bitcoin ve Litecoin gibi değişken kripto para birimlerinden farklı olarak USDT, verilen her USDT jetonunun ABD doları cinsinden eşdeğerini bir banka hesabında tutarak ABD dolarının 1:1 değerini izlemeyi amaçlar. Sabit bir değeri korumak için tasarlanmış dijital para birimlerine sabit paralar denir. Tether (USDT) USD, 2014 yılında piyasaya girdiğinde icat edilen ilk sabit paraydı.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Tether’i kim yarattı?

Tether Nedir? USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

Tether, Temmuz 2014’te Brock Pierce, Craig Sellars ve Reeve Collins tarafından ilk stablecoin olarak kuruldu. Tether (USDT), Bitcoin üzerine inşa edilmiş ve yeni kripto para birimlerinin oluşturulmasına izin veren bir protokol olan Mastercoin (Omni) üzerine kurulmuştur.

Tether (USDT), birden fazla blok zincirinde merkezi olmayan bir dijital para birimi olarak çalışırken, iFinex’in sahibi olduğu Hong Kong merkezli Tether Ltd, USDT’nin oluşturulmasından ve kullanılmasından ve aynı zamanda fiat para birimi mevduat desteğini sürdürmekten sorumludur.

  Stabilcoin nedir?

Stabilcoin, genellikle bir para birimine veya emtiaya bağlı, istikrarlı bir değeri korumayı amaçlayan bir kripto para birimidir. “Geleneksel” kripto para birimlerinin büyük fiyat dalgalanmalarından korunma görevi görecek ve böylece kullanıcıların fiyat oynaklığı konusunda endişelenmeden dijital para biriminde işlem yapmalarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Stablecoin’ler, bağımsız para birimlerinin veya popüler emtiaların güven ve istikrarını kripto para birimlerinin açık, kapsayıcı ve erişilebilirliği ile birleştirerek geleneksel finans ve kripto finans arasında bir köprü görevi görür.

Fiyat istikrarı stabilcoinleri, onları ödemeler, para transferleri ve ticaret için Bitcoin gibi kripto para birimlerinden daha uygun hale getiriyor ve bu da 2021 ortasına kadar dolaşımda 100 milyar doların üzerinde stabilcoin ile stablecoin piyasasının neden patladığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Tether nasıl çalışır?

Tether, Ethereum, Tron ve Algorand dahil olmak üzere birden fazla halka açık blok zincirinde bir belirteç olarak çalışan bir kripto para birimidir. Örneğin, Ethereum blok zincirinde USDT, bir ERC20 belirteci olarak çalışır.

Bir USDT jetonunun mümkün olduğunca 1 USD’ye yakın kalmasını sağlamak için Tether jetonları, Tether Limited tarafından işletilen banka hesaplarında tutulan ABD doları tarafından desteklenir ve mali denetimler, 1:1 sabitini korumak için tüm doların mevcut olmasını sağlar.

Her USDT, yalnızca şirket banka hesabında 1 USD aldığında verilebilir. Mevcut USDT piyasa değeri yaklaşık 64 milyar dolar olan Tether Limited’in bu jetonları desteklemek için 64 milyar ABD doları rezervine sahip olması bekleniyor.

Tether jetonları farklı blok zincirlerinde mevcut olduğundan, USDT gönderirken doğru blok zincirini kullandığınızı doğrulamak için hedef blok zinciri adresini kontrol etmek önemlidir. Ethereum üzerindeki Tether jetonları yalnızca Ethereum üzerinde aktarılabilir, bu nedenle zincirleri değiştirmek, USDT’yi bir zincirde jeton olarak yatırmanıza ve farklı bir zincirde jeton olarak çekmenize izin veren bir hizmet kullanmak anlamına gelir. Birçok önde gelen dijital varlık borsası bu hizmeti sağlar.

Tether (USDT) her ne için kullanılır?

Tether Nedir? USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

Tether (USDT) olmadan kripto pazarlarını hayal etmek zor. USDT, gerçek ABD dolarından (veya diğer fiat para birimlerinden) daha fazla sabit para ile fiyatlandırılan kripto alım satım çiftleri ile kripto ticaretinin bel kemiği haline geldi.

Tüccarların fonları dijitalize edilmiş dolardan kripto varlıklarına sorunsuz bir şekilde taşımasına ve tekrar geri dönmesine izin veren stablecoin’ler, onu profesyonel tüccarlar için inanılmaz derecede popüler bir varlık haline getiriyor.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

 Tether (USDT) USD için en yaygın kullanım durumlarına geçelim.

 Ticaret

Geleneksel bankacılık yöntemleriyle fonların işlenmesi günler alabileceğinden, kripto ticareti yapmak için itibari para birimlerini kullanmak verimli değildir. Ayrıca, kripto borsanıza her para transfer ettiğinizde bazı banka ücretlerine maruz kaldığınız için daha yüksek ücretler gerektirecektir.

Daha iyi bir seçenek, alım satım yapmak için ihtiyacınız olan parayı USDT’ye dönüştürmek ve ardından bunu temel para biriminiz olarak stabilcoin ile istediğiniz kadar varlık ticareti yapmak için kullanmaktır. Çoğu kripto tüccarı, kripto pozisyonlarını nakit yerine USDT karşılığında satar, böylece diğer işlemlere kolayca girebilirler.

Kripto kredi hizmetleri sağlayan ve kripto para birimlerini faiz oranıyla ödünç vermenize veya ödünç almanıza izin veren çok sayıda platform vardır. Tether (USDT) USD genellikle bu amaç için kullanılır, çünkü borç veren, varlığın değişken riski hakkında endişelenmek zorunda kalmaz ve varlık değerindeki düşüşten kaynaklanan potansiyel zarar riskini azaltır.

 Sınır ötesi ödemeler

Kripto para biriminin büyüleyici faydalarından biri, parayı dünya çapında düşük bir maliyetle hızlı bir şekilde hareket ettirme yeteneğidir. Uluslararası para transferlerinin pahalı ve yavaş olduğu yaygın bir bilgidir, ancak USDT gibi fiyat açısından istikrarlı bir dijital para birimi ile uluslararası havaleler yalnızca birkaç dakika sürer ve birkaç sent kadar ucuz olabilir.

Tether’ı kimler kullanıyor?

Kripto para alanındaki hemen hemen herkes, ödemeler veya ticaret için olsun, bir şekilde Tether (USDT) USD kullanıyor. Bununla birlikte, USDT kullanan birincil gruplar şunları içerir:

Kripto tüccarları: 2021 itibariyle, bitcoin ticaretinin %75’inden fazlası temel para birimi olarak USDT kullanıyor. Tüccarlar ayrıca kripto para piyasası oynaklığına karşı korunmak ve kripto varlıklarından ek gelir elde etmek için getiri üreten DeFi protokollerinde sermaye dağıtmak için USDT’yi kullanır.

Kripto borsaları ve brokerleri: Kripto platformlarının geleneksel bankalarla uğraşması genellikle zor ve pahalıdır. Bunun yerine, USDT kullanarak hesapları finanse etme ve ticaret çiftlerinde stabilcoinleri kullanma yeteneği sağlarlar.

ABD doları banka hesabı olmayan yatırımcılar ve işletmeler: Vatandaşların kolayca ABD doları banka hesapları oluşturamadığı ülkeler için USDT cüzdanları, ABD dolarını tutmanın ve dijitalleştirilmiş dolarlarla uluslararası ticaret gerçekleştirmenin bir yolu olarak hizmet eder.

Tether (USDT) nasıl satın alınır?

Tether Nedir? USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

Diğer kripto para birimleri gibi, herhangi bir uluslararası veya yerel kripto borsası aracılığıyla kredi/banka kartlarınız ve banka havalelerinizle Tether (USDT) satın alabilirsiniz. Çoğu borsa aynı şekilde çalışır, dolayısıyla Tether (USDT) satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Bir hesap açın

Halihazırda bir kripto para borsasında hesabınız yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Bir hesap oluşturmak için bazı kişisel bilgilerinizin yanı sıra oturum açma bilgilerini de sağlamanız gerekecektir. Yeni bir yatırımcıysanız, basit bir kullanıcı deneyimine sahip yerel bir kripto para borsası seçmek en iyisidir.

 2. Tether (USDT) Satın Alın

Hesabınızı oluşturduktan sonra, hesabınıza ana para birimi ile para yatırmanız gerekir. Bir hisse senedi veya başka bir varlık satın almaya benzer. Ana para biriminizle satın alabilir ve döviz cüzdanınızda Tether alabilirsiniz.

 3. USDT’yi transfer edin veya yatırın

Artık USDT’ye sahip olduğunuza göre, stabilcoini, seçtiğiniz herhangi bir kripto para cüzdanına veya ticaret hesabına aktarabilir veya yatırabilirsiniz. Sadece alıcı cüzdanın genel adresini kopyalayın ve aktarın. Ancak USDT’ye sahip olduğunuz blok zincirini bilmek çok önemlidir. USDT’yi (ERC20) yalnızca Ethereum blok zincirindeki bir kripto cüzdanına göndermelisiniz. Aynı şey diğer blok zincirler için de geçerli.

Tether (USDT), kripto para birimi dünyasının her yerinde yaygın olarak kabul edilir ve kullanılabilir. Hemen hemen her borsada bulacaksınız ve fiyat para birimleri ve hemen hemen her diğer kripto para birimi ile satın alabilirsiniz.

Bir borsada USDT satın almaya alternatif olarak, Tether basımı yaparak doğrudan Tether (USDT) Limited ile de satın alabilirsiniz. USDT’yi doğrudan Tether’den satın almak için web sitelerinde bir hesap oluşturmanız gerekir.

Tether (USDT) nasıl saklanır?

Tüm kripto para birimleri gibi Tether de bir kripto para cüzdanında saklanır. Bir yazılım cüzdanı, bir donanım cüzdanı arasında seçim yapabilir veya bir borsa veya aracı kurumda saklayabilirsiniz. Bunların her biri farklı güvenlik, kolaylık ve maliyet seviyeleri sunar. Ancak bilinmesi gereken temel şey, Tether uyumlu bir kripto cüzdan kullanmaktır.

En basit seçenek, Tether’i borsalarda ve ticaret platformlarında depolamaktır. Ancak, ticaret için esneklik sağlamasına rağmen, uzun vadeli bir üçüncü taraf platformunda fon tutmak genellikle tavsiye edilmez. Tüm en iyi kripto borsaları, genellikle birden fazla blok zinciri için bir Tether (USDT) çevrimiçi cüzdanı sağlar.

Bir sonraki seçenek, mobil veya masaüstü cüzdanları kullanmaktır. Trust Wallet veya MetaMask gibi cüzdanları veya Ledger gibi bir donanım cüzdanını kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerin tümü güvenlidir ancak kripto para birimini yönetme konusunda biraz teknik bilgi gerektirir.

altkoinal.com

En önemli şey, Ethereum, Tron, EOS veya başka herhangi bir Tether için kullandığınız ağ ile uyumlu bir cüzdan kullanmaktır. 

Tether’i tutmak güvenli mi?

Tether, dünyanın en büyük sabit para birimidir. Piyasa değerine göre en büyük beş kripto para birimi arasında yer alıyor ve yedi yılı aşkın bir süredir kripto piyasalarında aktif.

Geçmişte Tether’in ABD doları rezervleri hakkında bazı tartışmalar olsa da şirket, tüccarların ve yatırımcıların USDT’de tutulan paranın güvende olduğundan emin olmalarını sağlamak için rezervlerini düzenli olarak kanıtlamakta.

Tether (USDT), kripto para piyasasının işleyişinin anahtarıdır ve onu kripto alanındaki “başarısız olamayacak kadar büyük” projelerden biri yapar.

Tether’in fiyatı bir ABD dolarına nasıl bu kadar yakın kalıyor?

altkoinal.com

Basit bir ifadeyle, Tether (USDT), her bir tokenin değerini destekleyen bir dolar rezervine sahiptir. 1 USD = 1 USD eşleşmesi, Tether (USDT) fiyatının piyasada keskin bir şekilde düşmesini veya yükselmesini engelleyen şeydir.

Tether Limited şirketi, 1’e 1 oranını kullanarak, rezervlerine yatırılan bir dolara dayalı olarak her Tether (USDT) jetonunu oluşturur. Rezervler, düzenlenmiş banka hesaplarında nakit ve nakite yakın varlıklarda tutulur ve USDT için teminat görevi görür.

Herhangi bir USDT sahibi, Tether (USDT) jetonlarının ABD doları karşılığında kullanılmasını talep edebilir, ancak çoğu durumda yalnızca büyük kripto tüccarları ve kurumsal yatırımcılar bu jetonları ABD doları karşılığında satın alır ve kullanır.

ABD doları sabitleyicisi için ana risk, rezerv varlıklarının yetersiz olması ve bu durum piyasa katılımcılarının sabit para birimine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Bu noktada USDT’nin değeri bir doların altına düşebilir.

USDT ve USDC arasındaki fark nedir

Tether USD (USDT) ve USD Coin (USDC), küresel kripto pazarındaki piyasa değeri bakımından en büyük iki stablecoin olup, stablecoin ticaret hacimlerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

USDT ve USDC temelde aynıdır. Her ikisi de birden fazla blok zinciri üzerinde çalışır ve aynı kullanım durumları için kullanılabilir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

USDT ve USDC arasındaki temel farklar, USDT’nin USDC’den daha yüksek piyasa değeri ve daha fazla likiditeye sahip çok daha büyük bir kripto para birimi olması ve USDT’nin iFinex’e ait tek bir varlık olan Tether Ltd tarafından işletilmesi ve yönetilmesidir. Circle ve Coinbase tarafından oluşturulan bir konsorsiyum.

USDT ayrıca ilk hamle avantajı, daha yüksek marka bilinirliği ve daha derin likidite sayesinde USDC’den çok daha geniş bir erişime sahiptir. Çoğu profesyonel kripto tüccarı için USDT tercih edilen sabit paradır.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı

Atilla

Polkadot (Altcoin) Web3 bozulmasını öngörüyor

Atilla

Proof of Stake (PoS) Nedir?

Atilla