Altcoin Analiz

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek?

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek? | altkoinal.com

Stellar XLM Nedir ?

Stellar Network (XLM), çeşitli varlıkların ve ödemelerin transferini sağlayan blok zinciri tabanlı bir merkez ofis ve dağıtılmış veritabanıdır. Bu yazıda, Stellar ağına ve yerel Kevin’e XLM olarak bakacağız.

Stellar’ın açık kaynak ağı, para veya başka herhangi bir şey gibi dijital varlık formları oluşturmanıza, göndermenize ve ticaret yapmanıza olanak tanır. Stellar, dünyadaki tüm finansal sistemlerin tek bir ağ üzerinde birlikte çalışabilmesi için tasarlanmıştır.

Stellar’ın sahibi yoktur, Stellar’ın dünyasında her şey halka aittir, yazılımı açık ve merkezi olmayan ağlarda çalışır ve günlük milyonlarca işlem gerçekleştirir. XLM, Bitcoin ve Ethereum gibi ağ senkronizasyonu için blok zincirine dayanmaktadır; Ancak kullanıcı deneyimi nakit gibidir; Daha hızlı ve daha ucuz ve daha az enerji tüketimi ile. Bu yazıda Stellar’ın ağını kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz ve nasıl çalıştığı ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olacağız.

Bu yazıda okuyacağınız başlıklar

  • Stellar nedir?
  • Stellar özellikleri
  • Stellar nasıl çalışır?
  • Stellar blockchain Adresi ve Tarayıcı Formatı
  • Stellar (XLM) şifreleri nelerdir?
  • Stellar Fiyatı (XLM)
  • Stellar Gerilimi (Volt) (XLM)
  • Stellar (XLM) Satın Alın
  • Stellar‘ın geleceği nedir?
  • Stellar ve Dalgalanma

Stellar nedir?

Stellar’ın resmi web sitesine göre, ağ “bankaları, ödeme sistemlerini ve bireyleri birbirine bağlayan bir platformdur. “Bu ağın amacı hızlı, güvenli ve neredeyse hiç para transferi yok.”

XLM, Ripple ile birçok benzerliği olan metin tabanlı bir ödeme teknolojisidir ve kurucusu McCallough’un atası Ripple’ın kurucu ortağıdır. Başlangıçta, Ripple ve XLM aynı protokolü kullandılar; Ancak 2014’ün başlarında sahtecilik yaparak Stellar, “Stellar Consensus Protocol (SCP)” ni yarattı. Ripple’ın aksine Stellar’ın açık kaynak kodludur.

Ayrıca, bu iki ağın ayrı müşterileri vardır. Rapil, sınır ötesi transfer teknolojisini tanıtmak için önde gelen finans kurumları ve bankalarla ortaklık kuruyor; Ancak XLM gelişmekte olan pazarlara odaklanıyor. Stellar ağının, havaleler ve bu hizmetlere erişimi olmayanlara banka kredilerinin dağıtımı dahil olmak üzere çeşitli kullanımları vardır.

altkoinal.com

McCalebb’in büyükbabası, 2013 yılında Ripple’ın gelecekteki yaklaşımı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrıldı ve Joyce Kim adlı bir avukatla birlikte Stellar’ı kurdu. McCalebb, Stellar projesi hakkında “Stellar’ın ilk tasarımı, ağdaki kripto para birimleriyle aynı anda Fiat parasına ve diğer değerli varlıklara sahip olmanızı sağlıyor” dedi.

McCalebb’in büyükbabasının amacı, Fiat parasını kripto para birimlerine dönüştürürken komisyonları ortadan kaldırmasını sağlamaktır. Halen Stellar’ın Baş Bilgi Sorumlusu ve XLM Geliştirme Vakfı’nın kurucu ortağıdır.

Stellar projesi ilk finansmanını Stripe girişiminden aldı ve Google, BlackRockT ve Fastforward gibi kuruluşlardan fon aldı. 2018’de XLM, yetmişten fazla ülkede sınır ötesi ödemeler için TransferTo ile bir sözleşme imzaladı.

Hangi kurumlar Stellar kullanıyor?

Stellar, IBM ile ortaklığını açıkladığı Ağustos 2017’de dikkatleri üzerine çekmişti. Bu işbirliğinin amacı, Güney Pasifik’teki ülkeler arasında birden fazla para birimi kanalı oluşturmaktır.

Proje, Avustralya, Fiji ve Tonga’yı içeren bölgedeki tüm sınır ötesi ödemelerin yüzde 60’ını oluşturmayı planladığını söylüyor. Bu, ticari işlemleri yürütmek için küçük ve kar amacı gütmeyen işletmeler ile bankacılık kurumları arasında bir bağlantı oluşturur. Örneğin, Samoa’daki tarım, Endonezya’daki bir satın alma işlemine bağlanabilir ve bir işlem yapılabilir.

2016 yılında Deloitte, bir ödeme uygulaması geliştirmek için XLM ile bir ortaklık duyurdu. 2017’deki bir konferansta McCalebb, 30 bankanın sınır ötesi transferler için Stellar bloğunu kullanmaya hazır olduklarını duyurduklarını doğruladı. Stripe ödeme hizmeti de Bitcoin’i hizmetlerinden kaldırdı ve bunun yerine platformu için Stellar’ı seçti.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek? | altkoinal.com

Stellar özellikleri nelerdir?

 Hız

Stellar ve yerel XLM şifrelerini kullanmak, para transfer etmenin çok hızlı bir yoludur ve genellikle üç ila beş saniye sürer. Bu yöntemde para transferi normal yöntemlere göre daha hızlıdır; Özellikle ödeme sınır ötesi olduğunda.

 Fiyat

XLM transfer ücreti çok azdır ; Bu nedenle rakipler arasında para transferini rekabetçi bir yol haline getirir.

 Döviz bozdurma kolaylığı

Başka bir para birimine çevirirken bir döviz çifti bulmak kolay olmayabilir; Ancak Stellar’ın ile bu, doğrudan gönderici ve alıcı için yapılır.

 Kullanım kolaylığı

Tüm mikro kullanıcıların XLM erişmesi gerekir, bir İnternet bağlantısı ve Volt XLM gibi bir yazılım veya çevrimiçi bir kripto para birimi değişiminin kullanımıdır.

 Merkezi Olmayan

Stellar ağı merkezi olmayan; Yani, hiçbir otorite XLM transferini kontrol etmez. Kullanıcı topluluğu işlemleri onaylar ve her işlemin geçmişi blok zincirinde saklanır ve bu kayıtlar herkesin kullanımına açıktır.

Stellar ağı nasıl çalışır?

XLM ödeme ağının nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için bir örnek verelim. Janet Amerika’da, Keith ise İngiltere’de yaşıyor. Janet, GBP’ye çevirdikten sonra Keith’e 5.000 dolar göndermek istiyor. Stellar ağında bu aktarım nasıl gerçekleşiyor? Janet’in Bank of America A’da bir hesabı olduğunu ve Keith’in Bank of England B’de bir hesabı olduğunu varsayalım. Her iki banka da XLM ağı aracılığıyla bağlanır ve bunlara çapa denir. Bu transferin süreci şu şekildedir:

Janet 50.000 dolar gönderir. İşlemin onayı, Keith’in kabul etmesi için birkaç saniye içinde Banka B’ye gönderilecektir. A Bankası, B Bankasından onay alır almaz, tutar Janet’in hesabından düşülecektir. Janet’in dolarları Bank A’nın likidite havuzuna ve ardından Stellar’ın ağındaki Stellar’s XLM yerel parasına aktarılır. Ağ daha sonra en iyi XLM’den Pound’a dönüşüm oranını arar ve son olarak Banka B parası aktarılır ve Keith’in hesabına eklenir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Stellar

 Anchors Stellar ağında ne anlama geliyor?

Stellar ağında, çapalar mevduat tutan ve gerektiğinde kredi veren kurumlardır; Yani hesaba para ekliyorlar. Bağlantı noktaları, Stellar ağındaki farklı para birimleri arasında bir köprü gibidir. XLM şifrelerini içeren işlemler dışında Stellar’da gerçekleştirilen tüm işlemler bağlantı noktaları aracılığıyla dışa aktarılır. XLM ağı büyük ölçüde çapalara bağlıdır. Bireyler, para yatırma ve transfer fonlarını sürdürmek için çapalara güvenmelidir.

 Stellar ağının güvenliği nasıl sağlanır?

Herhangi bir blok zinciri platformunda olduğu gibi, XLM ağındaki işlemler genel muhasebe defterine ve dağıtılmış deftere eklenir. Stellar, Bizans Federasyonu Anlaşmasına (FBA) dayalı bir sosyal algoritmadır ve Stellar Consensus Protocol (SCP) olarak adlandırılır.

SCP, küçük bir ücret karşılığında hızlı işlemlere olanak tanır ve XLM ağında fikir birliğine sadece birkaç saniyede ulaşılır. Düğüm adı verilen her katılımcı, işlemleri global deftere ekler ve güvenilir katılımcılardan oluşan bir mikro şebeke seçer. Bu mikro şebekelere Quorum Slices denir. Bu ortak parçalar örtüştüğünde, Stellar’ın geniş ağı hızla bir fikir birliğine varabilir ve merkez ofise doğrulanmış işlemlere izin verebilir.

FBA sisteminde katılımcılar mikro şebekelere ayrılır. Böyle bir mikro şebekedeki her düğüm, hayati katkıda bulunanları tanımlar. Bir işlem başladığında, işlem gerçekleşmeden önce düğüm, mikro şebeke katılımcılarının üzerinde anlaşmasını bekler. Aynı şekilde, diğer katılımcılar, hayati üyeleri kabul edene kadar işlemi kabul etmeyeceklerdir.

Son olarak, ağdaki yeterli sayıda katılımcı işlemi kabul ederek, bilgisayar korsanlarının işleme saldırmasını ve işlemi geri almasını imkansız hale getirir; Böylece, FBA konsensüsü, XLM ağında çalışan finansal ağların güvenliğini ve bütünlüğünü sağlar.

Stellar’ın önemli özelliklerinden biri çok değerli işlemlerdir. Örneğin, bir euronuz var ve bunu ABD’deki bir arkadaşınıza dolar olarak aktarmak istiyorsunuz. Merkezi olmayan döviz, Stellar’ın benzersiz özelliklerinden biridir. Stellar’da döviz değişimi aşağıdaki yollardan biriyle yapılabilir:

Doğrudan Değişim: XLM ağı, dolar karşılığında euro satın almak isteyen biri olup olmadığını görmek için dolar ve euro borsalarını araştırabilir. Satıcı bulunursa işlem hızlı bir şekilde yapılır.

Dolaylı Değişim: Stellar ağı, doları XLM’ye dönüştürmek isteyen kişileri arayabilir. Bu durumda ağ, XLM’yi arayan kişiyi bulacak ve XLM için ödeme yapacak ve ilk dönüşümümüzü yapacak.

Değişim Zinciri: Yukarıdaki modlardan hiçbiri mevcut değilse, ağ bir değişim zincirine girer. Örneğin, dolar ve euro, ardından euro ve bitcoin, ardından bitcoin ve XLM ve son olarak XLM ve euro.

XLM nedir?

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek? | altkoinal.com

Yerli Kevin, Stellar XLM Network olarak adlandırılır ve XLM sembolü altında işlem görür. İnsanlar genellikle Stellar derler; XRP’ye dalgalanma denir ve etere atriyum denir. Tüm bu durumlarda, belirteç adı yerine üreticinin adını kullanırlar. XLM, XLM ağındaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Stellar ağındaki temel ücret nedir?

Stellar ağındaki bir işlem için temel ücret, işlemi gönderen kişinin ödemesi gereken XLM 0.0001’dir. Bu, kâr etmek için küçük bir ücret değildir ve kötü niyetli ağ etkinliğini (DoS saldırıları gibi) önlemenin bir yoludur. Komisyon, komisyon miktarını toplar ve enflasyon süreci ile yeniden dağıtır.

Stellar çıkarılması ve envanteri

XLM çıkarılabilir değildir ve bunun yerine Stellar Foundation’ın XLM envanteri tarafından kontrol edilir. Başlangıçta, beş yıl boyunca yıllık %1 enflasyonla 100 milyar XLM üretildi; Ancak daha sonra XLM topluluğu buna karşı oy kullandı. Stellar Vakfı, XLM envanterini 50 milyara indirerek Stellar topluluğuna dikkat etti. Bu miktarın 20 milyonu dolaşımda ve geri kalanı geliştirme amacıyla XLM Vakfı tarafından saklanıyor. Stellar’da madencilik olmadığı için XLM işlemleri hesaplar arasında bir konsensüs protokolü üzerinden yapılır.

Stellar cüzdan

Her Stellar adresi her zaman en az bir XLM içermelidir. Bu miktar daha önce yirmi XLM idi; Ancak daha sonra bir XLM’ye düşürüldü. İşte Stellar’ın resmi web sitesinde önerilen bazı ciltler:

Stellar Hardware Volt: Bu cüzdan türü, özel anahtarları bir donanım aygıtında saklar. Donanım Volt, tüm cüzdan türleri arasında en yüksek güvenliğe sahiptir çünkü İnternet’e kalıcı olarak bağlı olması gerekmez. Ünlü donanım cüzdanları arasında “Ledger” ve “Trouz” bulunmaktadır.
XLM İndirilebilir Voltlar: Bu tür cüzdan, özel anahtarları bir mobil veya masaüstü cihazdaki bir uygulamada saklar. Stellar indirilebilir voltlar, cihazın sürekli internet bağlantısı nedeniyle kripto para birimlerinin uzun süreli saklanması için önerilmez ve günlük alım satım için kullanılır. Bu voltlar Keybase, Solar Wallet ve Lobstr’ı içerir. Diğer XLM voltları Guarda ve Atomic’i içerir.

Stellar Geleceği (XLM)

XLM‘ın ana odak noktası, gelişmekte olan ekonomiler ve bankacılık hizmetlerinin kapsamı dışındaki alanlara havale ve banka kredisi hizmetleri sağlamaktır. Stellar, ağı kullanan kurum ve kişilerden ücret talep etmez ve ayrıca para transfer süresini birkaç saniye kısaltır.

Stellar, dağıtılmış değişim modelini kullanır. Bu model, kullanıcıların başka bir para birimine sahip olmalarına rağmen belirli bir para biriminde ödeme yapmalarını sağlar. Bu durumda, ağ otomatik olarak Forex’i dönüştürür. Alıcı, bankalar gibi ortak kurumlar aracılığıyla da eşdeğer para birimini alabilir.

Stellar teknolojisi Bitcoin gibi çalışsa da, ayırt edici özelliği fikir birliği protokolüdür. Mevcut XLM, 2014 yılında XLM Consensus Protocol’ün (SCP) oluşturulmasına ve açık kaynaklı bir sisteme dönüşmesine yol açan bir çatallanmanın sonucudur. Bu protokolde, işlem doğrulama süreci bir dizi güvenli düğümle sınırlıdır ve artık geniş bir düğüm ağına maruz kalmaz.

Her düğüm sırayla bir dizi güvenli düğüm seçer ve bu seçilen gruptaki tüm düğümler doğruluğu konusunda hemfikir olduğunda işlem onaylanır. Bu kısaltılmış döngü, işlemlerin daha hızlı onaylanmasına ve daha düşük ücretlere yol açar.

 Stellar’a yatırım yapmaya değer mi?

Kripto para birimlerinin fiyatı çok değişken olabilir ve kolayca sermaye kaybı meydana gelebilir. İyice araştırmadan XLM veya başka bir kripto para birimine yatırım yapmamalısınız. En önemlisi, asla kaybetmeyi göze alamayacağınız kadar çok yatırım yapmayın.

Stellar ‘in geniş mevcudiyeti ve her XLM madeni parasının düşük fiyatı ve bu kriptografinin bir değer deposu olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, Bitcoin veya Ethereum‘a kıyasla yatırım seçimi sorgulanabilir; Ancak dünya çapında daha fazla insan kullanıyorsa, hikaye farklı olacaktır.

Fiat parasını transfer etmek pahalı ve zaman alan bir işlemdir ve Stellar bunu ucuz ve hızlı hale getirir. XLM, Stellar ağındaki işlem ücretlerini ödemek ve hesapları yönetmek için kullanılır; Sonuç olarak, ağın kullanımının artması bu kripto para birimlerinin fiyatını artıracaktır.

 Stellar ve Ripple

altkoinal.com

Yatırım için Stellar veya Ripple arasındaki seçim, Ripple Mahkemesinin sonucuna ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eylemlerine bağlıdır. Ripple’ın dünyanın en büyük borsalarından bazılarından kaldırılması, bu kripto para birimlerinin işlemlerini azaltır ve takaslarını kısıtlar. SEC davasının uzun zaman alma potansiyeli var, bu yüzden Ripple maksimum kapasitesine ulaşmıyor.

Risk açısından, 2021’de XLM’ye yatırım yapmak daha akıllıca görünüyor. Stellar projesi, platformunu ve ortaklarını geliştirmeyi amaçlamaktadır ve bu iki faktörden biri, yerel Quinn’de beklenmedik bir ilerlemeye yol açacaktır. Dijital para birimi alanı gelişmeye devam ederse, XLM sermayeyi artırmak için daha iyi bir konumda olacaktır. Ripple davası ve bazı borsalardan kaldırılması nedeniyle XLM tarafındaki ölçekler daha ağır.

Ripple’ı mı yoksa Stellar’ı mı seçeceğimize karar verirken, bu iki ağ üzerinden daha fazla izleyici çekme yeteneğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ripple’ın yerli quin’i XRP, ayvalarla zengin olmayı hayal eden birçok insan arasında popüler. Bu Quinn’in onu şiddetle destekleyen hayranları var. XRP, düşük maliyetli, yüksek hızlı sınır ötesi ödemeler için bir kripto para birimi olarak tasarlanmıştır; Bu nedenle çoğu kişi onu geleneksel finansal sisteme bir alternatif olarak görüyor. Uluslararası para transferinin maliyetli olduğu ve birkaç gün sürdüğü bir dünyada, Ripple’daki işlemler beş saniyeden az sürüyor.

Stellar projesi Ripple’a benzer; Ancak daha geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Stellar, küresel ödeme uygulamaları sunar ve ağlarında eşdeğer jetonlara sahip para birimlerini destekler. Ek olarak, XLM, kullanıcıların kripto para birimleri, forex ve diğer menkul kıymetleri takas etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir dahili borsaya sahiptir. Stellar ayrıca üyelik ücretlerini ödüllendirmek veya ödemek için kullanılabilecek mikroişlem hizmetlerini de destekler.

Stellar yerel paralarının sayısı, yani (XLM), maksimum yüz milyardır. Bu envanter başlangıçta bir yıllık bir büyüme oranlı enflasyon sistemine sahipti; Ancak daha sonra kullanıcı oylarıyla kaldırıldı. Bundan sonra, XLM envanteri yarı yarıya azaldı ve bu da fiyatını artırdı. Şu anda 50 milyarlık toplam bakiyenin 22 milyarı tedavülde.

Toplam 100 milyon Kevin Ripple (XRP) envanterinin 45 milyarının dolaşımda olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu, XLM değerinin iki katıdır; Ancak Ripple, her gün trilyonlarca doların hareket ettiğini gören sınır ötesi ödeme piyasasına hakim olmayı umuyor.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Litecoin Nedir ? Litecoin Canlı Fiyatı

Atilla

Reflection token nedir?

Atilla

Trezor Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Atilla