Altcoin Eğitim

Stablecoin nedir?

Stablecoin Nedir? Ne İçin Kullanılır? En Popülerleri Hangileridir?

Stablecoin Nedir? Ne İçin Kullanılır? En Popülerleri Hangileridir?

Stablecoin nedir? Stablecoin’ler, tüccarlar, yatırımcılar ve aktif kripto kullanıcıları için bir dizi kullanım örneği sağlayarak küresel kripto para piyasalarında önemli bir rol oynamaktadır. Stablecoin’ler nispeten yeni bir kripto para birimi türüdür ancak son birkaç yılda popülaritesi patlama yaşadı. İlk merkezi olmayan sabit paralar Bitcoin düşünülerek oluşturuldu, ancak bugün Ethereum ve diğer blok zinciri teknolojisine dayalı birçok proje var.

Bu makalede, ne oldukları, nasıl çalıştıkları ve nereden satın alabileceğiniz de dahil olmak üzere, stablecoin’leri kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Stablecoin, bir blok zinciri üzerinde çalışan ve sabit bir fiyat değerini koruyan dijital bir para birimidir. Stablecoin’ler tipik olarak, ihraç eden kuruluş tarafından düzenlenmiş banka hesaplarında tutulan fiat para birimi ile teminatlandırma yoluyla fiyat istikrarını sağlar.

“Stablecoin’ler, dolar gibi varlıkların güvenini, istikrarını ve marka bilinirliğini kripto para biriminin açıklığı ve erişilebilirliği ile birleştirerek geleneksel finans ve kripto finansı arasında bir köprü görevi görür.”

ABD doları gibi geleneksel para birimlerine ek olarak, sabit paralar altın veya gümüş gibi emtialar ve hatta diğer kripto para birimleri tarafından da desteklenebilir. Örneğin Dai, popüler bir kripto destekli sabit paradır.

 Stablecoin’lerin fiyat istikrarı, “geleneksel” kripto para birimlerinin bir değer deposu olarak, ödemeler için, borç veren bir varlık olarak ve daha pek çok şey olarak kullanılmasına izin veren oynaklık sorununu ele alır.

Stablecoinler, dolar gibi varlıkların istikrarını ve marka bilinirliğini kripto para biriminin açıklığı ve erişilebilirliği ile birleştiren, geleneksel finans ve kripto finansı arasında bir köprüdür.

Stablecoin nasıl çalışır?

Önde gelen stablecoin’lerin çoğu, ABD doları ile yakın fiyat paritesini garanti etmek için düzenlenmiş banka hesaplarında tutulan ABD doları ile destekleniyor. Sonuç olarak, çoğu Stablecoin aynı şekilde çalışır.

Örneğin, eğer Stablecoin ABD doları ile destekleniyorsa, çıkarılan her Stablecoin için bir bankaya bir dolar yatırılır. Bu, stablecoin’in her bir birimini bir dolar karşılığında kullanabileceğiniz anlamına geliyor. USDT, USDC ve BUSD gibi en popüler sabit paralar bu şekilde çalışır.

Bununla birlikte, farklı fiyat istikrarı mekanizmalarına sahip Stablecoin’ler de vardır. En ünlüsü Maker’s Dai’dir. Dai durumunda, kullanıcılar kripto para birimini, karşılığında Dai (DAI) veren akıllı bir sözleşmeye yatırırlar. Akıllı sözleşmede, piyasa talebine göre otomatik olarak ayarlanan doğru miktarda teminat tutulduğu sürece, DAI ABD dolarının değerini neredeyse tam olarak 1:1 takip eder.

Stablecoin ne olursa olsun, nihai amaç fiyatı başka bir varlığa göre sabit tutmaktır.

Stablecoin Nedir? Ne İçin Kullanılır? En Popülerleri Hangileridir?

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

Stablecoin ne için kullanılır?

Öncelikle, Stablecoinler ticaret sermayesi ve kripto tüccarları için bir kotasyon para birimi olarak kullanılır. Profesyonel ve kurumsal kripto tüccarları, bir pozisyona her girmek ve çıkmak istediklerinde fonları ana para biriminden kripto para birimine (ve tersi) dönüştürmek yerine, USDT gibi sabit paralarda tutmayı tercih ederler. Dolar destekli sabit paralar, dolar ile aynı değeri korudukları için, ticaret sermayesini depolamak ve kripto fiyatlarını dolar cinsinden belirtmek için mükemmel bir yoldur.

Ek olarak, Stablecoin’ler ödemelerde ve uluslararası para transferlerinde de giderek daha fazla kullanılmaktadır.

 En popüler stablecoin kullanım durumlarına bakalım.

 Ticaret

Stablecoin’ler, bitcoin (BTC) ticaret hacminin yaklaşık %70’ini oluşturuyor çünkü birçok tüccar onları bitcoin pozisyonlarına girmek ve çıkmak için kullanıyor.

 Ucuz ve hızlı ödemeler

Geleneksel finansal sistemle neredeyse imkansız olan 1 dolardan daha az ücret ödeyerek milyonlarca dolar gönderebilirsiniz.

 Uluslararası para transferi

Stabil paralar, devlet tarafından verilen para birimlerinden daha fazla esneklik sağlar. 7 gün 24 saat dünyanın her yerinde kullanabilir, sınır ötesi para transferlerini saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz.

Tasarruf: Aslında bir banka hesabınız olmadan tercih ettiğiniz bir para birimini kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir dolar banka hesabı oluşturamadığınız bir durumda, sadece stablecoin eşdeğerini elinizde tutabilirsiniz.

 Borç verme ve ödünç alma

Stablecoin’ler, fiyat oynaklığından kaynaklanan kayıp riskini azalttığı için büyüyen kripto kredi piyasasında tercih edilen borç verme varlığı olarak ortaya çıktı.

Stablecoin türleri nedir?

Stablecoin’ler, her biri istikrarlı değere sahip dijital bir para birimi sağlama yaklaşımında farklılık gösteren dört türe ayrılabilir.

 Fiyat destekli stablecoin 

Fiyat destekli stablecoin’ler dolar, euro veya pound gibi ana para birimleriyle destekleniyor. Stabil paraları satın almak için dolar (veya başka bir ana para birimi) kullanırsınız ve bunları orijinal para biriminiz için de kullanabilirsiniz. Bir stablecoin’i destekleyen ana para birimi, genellikle jetonun adıyla bilinir. Örneğin Tether USD, ABD dolarına sabitlenirken Tether EUR, Euro’ya sabitlenir.

Fiyat birimi destekli Stablecoinler, rezerv para birimlerine kıyasla küçük fiyat dalgalanmalarına sahip olmayı hedefliyor. Bunlar en popüler Stablecoin türüdür.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Stablecoin Nedir? Ne İçin Kullanılır? En Popülerleri Hangileridir?

 Emtia destekli stablecoin

Emtia destekli sabit paralar, değerlerini korumak için altın ve gümüş gibi değerli metallerle desteklenir. Bu sabit paralar, teminat olarak tutulan geleneksel varlıklar nedeniyle değerlerini korumaları anlamında fiyat destekli sabit paralara benzer.

Altın, borsa oynaklığına ve enflasyona karşı bir koruma olarak uzun süredir konumunu korudu, bu yüzden en yaygın emtia destekli sabit paradır. Altın destekli sabit paralar da altın ticaretini süper esnek hale getirdi. Birçok yerde bir külçe altın satın almak, güvenceye almak ve satmak karmaşık ve pahalıdır. Ancak bu sabit paralarla herkes dijital versiyonu herhangi bir yere taşıyabilir ve istediği zaman satabilir. Bu kategorideki en popüler sabit paralar Tether Gold (XAUT) ve Paxos Gold (PAXG).

 Kripto destekli stablecoin

Adından da anlaşılacağı gibi, kripto destekli Stablecoinler, diğer uçucu kripto varlıkları tarafından desteklenmektedir. Oynaklığı telafi etmek için, bu sabit paralar, fiyatı sabit tutmak için tipik olarak aşırı teminatlandırılmıştır.

Örneğin, 1 $’lık kripto destekli bir Stablecoin, 2 $’lık bir kripto varlığına bağlanır, bu nedenle kripto varlığı keskin bir şekilde düşerse ancak belirli bir eşiğin üzerinde kalırsa, kripto varlığından gelen fazla teminat bir tampon görevi görebilir ve Stablecoin yine de 1 dolarda kalır.

Bu stablecoin’i satın alırken, eşit değerde stablecoin’ler elde etmek için kripto para biriminizi akıllı bir sözleşmeye kilitlemeniz gerekiyor. Kripto teminatınızı kullanmak için Stablecoin aynı akıllı sözleşmeye geri koyabilirsiniz. DAI, bu kategorideki en yaygın sabit paradır. DAI’nin fiyatı dolara sabitlendi ancak kripto para birimleri tarafından destekleniyor.

 Algoritmik Stablecoin

Algoritmik sabit paralar fiat para birimleri, kripto para birimleri veya emtialar tarafından desteklenmez. Madeni para arzını kontrol etmek ve değeri nispeten sabit tutmak için bir bilgisayar algoritması kullanırlar.

Algoritma, Stablecoin fiyatı sabit fiyatının üzerine çıktığında arza daha fazla token bırakır ve altına düştüğünde arzı keser. Bu sabit paralar, başarılı bir şekilde inşa edilmesi ve yürütülmesi en zor olanlardır, bu nedenle kripto pazarında en az yaygın olanlardır.

Stablecoinlerin listesi

altkoinal.com

İstikrarlı dijital para birimleri için 100+ milyar dolarlık pazarda düzinelerce stablecoin var. Ancak, ilk dördü – USDT, USDC, BUSD ve DAI – pazarın büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bunların her birine daha ayrıntılı olarak bakalım.

 Tether USD (USDT)

Tether, piyasa değerine göre en büyük stablecoin ve 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde piyasaya giren ilk istikrarlı dijital para birimiydi. Bugün USDT, profesyonel ve kurumsal tüccarlar arasında en çok tercih edilen istikrarlı varlıktır ve önde gelen borsaların çoğu kripto fiyatlarını USDT.

 USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC), 2018’de piyasaya sürülmesinin ardından ikinci en büyük sabit para olarak ortaya çıktı. Circle ve Coinbase liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından desteklenen USDC, gelişen DeFi pazarında en popüler sabit para haline geldi.

 Binance USD (BUSD)

Kripto borsası Binance, Binance ekosistemi kullanıcılarına ve katılımcılarına bir sabit para sağlamak için 2019 yılında Paxos ile işbirliği içinde BUSD’yi başlattı. Binance’in kendi blok zincirleri olan Binance Chain ve Binance Smart Chain’in kullanımının artmasıyla güçlenen BUSD, piyasadaki lider stablecoin’lerden biri haline geldi.

 DAI (DAI)

2017 yılında Maker tarafından kripto teminatlı bir Stablecoin olarak piyasaya sürülen DAI, Ethereum blok zincirinde DeFi pazarında kendisini popüler bir Stablecoin olarak kabul ettirdi. Dai, merkezi olmayan otonom bir organizasyon (DAO) tarafından yönetilir ve işletilir, bu da onu piyasadaki en merkezi olmayan stablecoin haline getirir.

En iyi dört stablecoin’e ek olarak, Terra , USDT, TrueUSD, Paxos Standard (PAX) ayrıca 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip.

Stablecoin nasıl satın alınır?

Stablecoin satın almak, bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın almaktan temelde farklı değildir. Adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Satın almak istediğiniz stablecoin’i seçin

Öncelikle satın almak istediğiniz stablecoin’i bulmanız gerekiyor. ABD dolarına bağlı sabit paralar en yaygın olanıdır, bu nedenle büyük olasılıkla bir tane de satın almayı düşünüyorsunuz. Tether (USDT), en büyük ve en popüler stablecoin’dir ve onu çoğu borsada bulabilirsiniz.

 2. Güvenli bir kripto borsası seçin

Stablecoin satın almanın en kolay yeri bir kripto para borsasıdır. Büyük bir üne sahip yerel bir değişim bulmalısınız. Bir hesap oluşturmadan önce, borsanın satın alma işleminizi yapmak için kullanmak istediğiniz ödeme yöntemini kabul ettiğinden emin olun.

 3. Bir hesap oluşturun

Halihazırda bir kripto borsasında hesabınız yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Gereksinimler ve kayıt süreci borsaya göre değişir, ancak genellikle çok basit ve anlaşılırdır. Banka hesabı açmaktan daha kolaydır.

 4. Hesabınıza para yatırın

Kripto değişim hesabına fiat para birimi yatırın veya banka kartları, kredi kartları veya PayPal gibi ödeme yöntemlerini kullanarak doğrudan satın alın.

 5. Stablecoin satın alın

Stablecoin seçin, satın almak istediğiniz tutarı girin ve işlemi onaylayın. Genellikle bazı ücretler söz konusudur, ancak bunlar bankayı bozmayacaktır.

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

tether | altkoinal.com

Stablecoin neden bu kadar popüler hale geldi?

Stablecoin’ler yedi yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor ancak büyük ölçüde bir varlık sınıfı olarak kripto para birimlerine olan kurumsal ilgiden dolayı 2020’nin başından beri önemli bir popülerlik kazanmaya başladı.

Dolar destekli stablecoin’ler, eski finans ve yeni finans arasında güvenli bir köprü görevi görerek profesyonel ve kurumsal ticaret karşı taraflarının bildikleri ve güvendikleri bir varlık olan ABD dolarını kullanarak kripto pazarlarına girmelerine izin veriyor.

Sonuç olarak, USDT, USDC, BNB ve DAI başta olmak üzere dolara sabitlenmiş sabit paralar, merkezi olmayan ticaret ve borç vermede son derece popüler hale geldi.

Ancak stablecoin’lere olan ilgi yalnızca kripto ticareti piyasası katılımcılarından gelmiyor. Giderek artan sayıda ABD merkezli olmayan işletme, faaliyet gösterdikleri ülkelerin her birinde yerel bankalarla bir ABD doları hesabı kurulumuna ihtiyaç duymadan ABD doları cinsinden para tutmalarını ve transfer etmelerini sağlamak için dolar sabit paralarını benimsemeye başlıyor.

Gelecekte, istikrarlı dijital para birimlerine yönelik artan talebin ışığında, istikrarlı paraların PayPal ve Stripe ile aynı şekilde dijital ödeme alanının bir parçası olmasını bekleyebiliriz.

Birçok kripto savunucusu, “geleneksel” para biriminin tüm özelliklerine sahip oldukları, ancak daha düşük ücretler, hızlı ödeme süreleri, küresel erişilebilirlik ile geldikleri ve programlanabilir oldukları için sabit paraların 2.0 para olduğunu savunuyor.

Bu özelliklerin her birine biraz daha ayrıntılı olarak dalalım.

 Düşük oynaklık

Stablecoinlerin değeri sabittir, bu da onları zayıflayan bir ulusal para birimine ve mükemmel bir işlem para birimine karşı korunmak için harika bir yol haline getirir.

 İşlem işleme hızı

Stabil paralar, geleneksel bankacılık sisteminin sınırlamalarının çoğunu ortadan kaldıran blok zinciri üzerine kuruludur. İşlemler günün herhangi bir saatinde işlenir ve yalnızca birkaç saniye sürebilir.

 Global

Bankanıza dünyanın hiçbir yerinden erişemezsiniz. Çevrimiçi bankacılık bile sınırlamalarla gelir. Stablecoin’ler ile kim veya nerede olursanız olun paranızla her yere hareket edersiniz.

 Açık ve şeffaf

Herkes blok zincirindeki bir işlemin durumunu görebilir. Bu, tüm zamanınızı müşteri desteğiyle konuşmak zorunda kalmadan kolayca takip edebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, Stablecoin ihraç eden şirketler, hesap denetimini yayınlar.

 Düşük ücretler

Stablecoin satın alma, satma ve transfer etme ücretleri, büyük kredi kartı şirketlerinin ücretlerine kıyasla genellikle görmezden gelinebilir düzeydedir.

Stablecoin Nedir? Ne İçin Kullanılır? En Popülerleri Hangileridir?

Stablecoin Programlanabilir mi?

Stablecoin’ler, açık blok zincir ağlarında dijital para birimleri olarak çalışır; bu, her ayın ilk günü gerçekleştirilen maaş ödemeleri gibi programlanabilir ödemeler oluşturmak için akıllı sözleşmelere dahil edilebilecekleri anlamına gelir.

Stablecoinlerin riskleri nelerdir?

Stablecoin’ler, bitcoin gibi “geleneksel” kripto para birimlerinin oynaklığını ortadan kaldırırken, yine de belirli risklerle birlikte gelirler. Şimdi, stablecoin kullanıcılarının bilmesi gereken ana risklere bir göz atalım.

 Yönetmelikler

Fiyat destekli sabit paralar, ulusal para birimlerini ve bankacılık yasalarını etkileyen hükümet politikalarından muaf değildir. Birkaç hükümet, kendi yetki alanlarındaki Stablecoinler için yeni düzenleme yasaları hakkında konuştu ve önümüzdeki yıllarda bir tür Stablecoin düzenlemesi bekleyebiliriz. Yeni düzenlemenin stablecoin’lere zarar vermeye yardımcı olup olmayacağı henüz belli değil.

 Dayanak varlıkta çökme

Bir stablecoin’i destekleyen varlığın değerinin düşmesi riski her zaman vardır. Stablecoin rezerv varlıklarının tasfiyesinden de zarar görebilecek stablecoin’ler var. Bu rezerv varlıklarından bazıları, güvene dayalı mevduatlar, devlet tahvilleri ve ticari kağıtlar gibi geleneksel finansal araçlarla bağlantılıdır. Bu temel varlıkların likit olmaması ve değer kaybetmesi durumunda, her bir tokenin nakit olarak itfa edilmesi amaçlandığından, bunlar stablecoin’in değerini etkileyebilir.

Kripto teminatlı sabit paralar için, teminat olarak tutulan kripto para birimlerinin değeri birkaç gün içinde keskin bir şekilde düştüğünde aynı sorun ortaya çıkar.

 Merkezileştirme

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, sabit paralar çoğunlukla dijital para birimini çıkaran merkezi bir kuruluş tarafından oluşturulur ve yönetilir. Bu şirketin iflası, Stablecoin üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca, tüm Stablecoin’ler tamamen şeffaf ve denetlenebilir değildir, bu da tokenleri kullanmak için rezervlerine sahip olduklarına güvenmemiz gerektiği anlamına gelir.

Tüm Stablecoinler %100 stabil değildir.

Tüm stablecoin’ler %100 fiyat istikrarlı değildir. ABD doları ve nakde yakın dolar varlıkları ile 1:1 desteğe sahip olan çoğu dolar sabit parası olmasına rağmen, sabit paralarda her zaman bazı fiyat dalgalanmaları vardır ve bu da fiyat hareketini 1,00 ABD Dolarından 0,99 ABD Dolarına veya 1,01 ABD Dolarına veya daha fazlasına yol açar.

Sonuç olarak, Stablecoinler küresel kripto pazarlarında ayrılmaz bir rol oynamaktadır ve gelecekte yerleşik bir dijital ödeme yöntemi olmaya hazırdır.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Hard Fork ve Soft Fork Nedir? Ne anlama geliyor?

Atilla

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek?

Atilla