Altcoin Eğitim

Solana (SOL) Nedir? Solana Canlı Fiyatı

Solana (SOL) Nedir? Solana Canlı Fiyatı
TRY
USD
EUR
GBP
solanaSolana (SOL)
428.84
solanaSolana (SOL)
$ 22.81
solanaSolana (SOL)
20,94
solanaSolana (SOL)
18.49

Solana (SOL) Nedir? Solana (SOL) hakkında bilmeniz gereken her şey

Solana (SOL), saniyede 50.000 işlem ve 400 milisaniyelik blok süresi ile büyük ölçekli merkezi olmayan uygulamaları (DEP’ler) desteklemek için tasarlanmış bir blok zinciridir.

Merkezi olmayan uygulamalar, Blockchain teknolojisinin ana kullanımlarından biri olarak kabul edilir. Son birkaç yılda, geliştiricilerin Blockchain platformunda oyundan merkezi olmayan finansa (DFA) kadar her şeyi yaratmasıyla birlikte depolar hızla büyüdü; Benzer şekilde, kullanıcı sayısı katlanarak arttı.

Ama temel bir sorun var. Bu depoların çoğu Ethereum‘da çalışır ve ağ, tıkanıklık ve yüksek işlem maliyetleri ile mücadele eder.

2017 yılında başlayan Solana (SOL) blok zinciri platformu, Ethereum’un kürek çektiği yerde kampanyaya girmek ve kazanmak istiyor. Bu yazıda, Solana blok zincirine ve yerel SOL’ye tam bir göz atacağız. 

Solana nedir?

Solana (SOL) blok zinciri, yüksek hızı ve düşük işlem maliyetleri nedeniyle Ethereum’un ana rakiplerinden biridir. Bu, Solana’nın çok sayıda merkezi olmayan uygulamayı desteklediği ve aynı zamanda düşük işlem hızı veya yüksek maliyetten muzdarip olmadığı anlamına gelir; Yani, Ethereum ekosistemini dize getiren aynı problemler. Solana (SOL)‘nın işlemleri sadece 0,001 dolara mal oldu.

Solana (SOL), blok zincirinin en büyük sorunlarından biri olan ölçeklenebilirliği çözmeye çalışıyor. Sıfırdan tasarlanan bu sıfır blok zinciri, saniyede 50.000’den fazla işlemi işleme kapasitesine sahiptir. Solana her zaman ölçeklenebilirliği ve hızı dikkate almıştır; Bu, PayPal veya Visa gibi sistemlerle doğrudan rekabet etmek anlamına gelir. Ayrıca bu dijital para birimi, işlemleri birkaç saniyeden daha kısa sürede onaylayabilir. Bu koşullar altında Solana, merkezi olmayan finans ve ticaret için ideal blok zinciri haline gelir; Çünkü traderlar ticarette neredeyse anlık bir zamana ihtiyaç duyarlar.

Solana Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Solana (SOL), bu olağanüstü hızı, kronolojik blok izleme zamanı ve zaman etiketleme sorununu “tarihin kanıtı” adı verilen bir mekanizma ile çözerek çözmüştür. Tarihin kanıtı, ağdaki bireysel saatlerin birbiriyle senkronize olmasına ve böylece birbirleriyle aynı fikirde olmasına neden olur.

Solana (SOL)‘yı yaratmanın ana fikri budur. Saniyede 50.000’den fazla işlem yapma kapasitesi ile SOL, FTX borsası gibi şirketlerin dikkatini çekti.

Proje, 2017 İnek Oyunu ve ICO’ların gelişmesi sırasında oluşturuldu ve çeşitli kamu ve özel kuruluşlardan 25 milyon dolardan fazla para topladı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Solana’nın Tarihi

Solana (SOL) Platformu, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kuruldu. Yakunko, Solana’dan önce Qualcomm’da çalıştı. Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, sıkıştırma algoritmaları konusunda geniş deneyime sahiptir. Yakunko, baş teknoloji sorumlusu Eric William ve Greg Fitzgerald ile birlikte Ethereum ve Bitcoin blok zincirindeki operasyonel güç sorununu çözmek için yeni bir yol tasarladı. Bu kişiler, daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan, güvene ihtiyaç duymadan dağıtılmış bir protokol oluşturmaya karar verirler.

Ekip şu anda Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox vb. kuruluşların deneyimlerini kullanıyor. Solana’nın yarattığı etki, Multi Coin Capital, Capital Foundation, Oslo Capital, CMCC Global gibi yatırımcıları cezbetti. 

Solana (SOL)‘nın özellikleri nelerdir?

Merkezi olmayan uygulamalar söz konusu olduğunda hız önemlidir. Ethereum’un şu anda bir ağ trafiği sorunu var; Ancak SOL, yüksek verimi nedeniyle böyle bir sorundan muzdarip değil.

Solana, saniyede 50.000’den fazla işlemi (TPS) işleme kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor; Bu, Solana’yı yazı yazarken chaindeki hızlı blok yapar. Bunu daha iyi anlamak için, Solana’nın maksimum 5 ila 7 TPS verimle Bitcoin’den bin kat daha hızlı ve yaklaşık 15 TPS verimle Ethereum’dan 3.000 kat daha hızlı olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bu dijital para birimi, ortalama 400 ila 800 milisaniyelik bir blok süresine ve ortalama 0.000005 SOL (Solana Network Native Token) komisyonuna sahip olduğunu iddia ediyor. Solana (SOL), yüksek ölçeklenebilirliği ile aynı anda yüz binlerce kullanıcıyı destekleyen merkezi olmayan uygulamaları barındırabilir.

Solana (SOL), bu ölçeklenebilirliği katmanlı ve zincir dışı teknolojilere başvurmadan ve parçalama kullanmadan gerçekleştirir. Bu, Solana’yı binden fazla TPS’ye sahip birkaç Katman 1 katmanlı bloktan biri yapar.

Solana (SOL) ve Ethereum arasındaki fark nedir?

Sol vs ETH altkoinal.com

Solana ve Ethereum arasındaki temel fark, ölçeklenebilirlik sorununu diğer geleneksel yöntemler yerine katman-1 ile çözmesidir. Solana (SOL), ağ hızını ve düğümler arasındaki iletişimi geliştirmek için tasarlanmıştır.

Bu yöntemde ölçeklenebilirliğin ana avantajlarından biri, ölçeklenebilirliğin, yani farklı akıllı sözleşmeler arasındaki bağlantının kaybolmamasıdır. Ethereum 2.0, Sharding’i kullanır; Farklı hızlardaki merkezi olmayan uygulamalar arasında bazı sorunlara yol açması muhtemel bir teknik.

Solana’da Senaryo Yazarlığı

Solana, akıllı sözleşmeleri destekler ve geliştiricilerin ağlarında merkezi olmayan uygulamalar yazmasına olanak tanır. Bu, merkezi olmayan borsaların (DEX), borç verme platformlarının ve NFT pazarlarının Solana’da çalışabileceği anlamına gelir.

Bu dijital para birimi, şu anda en büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’dan programlama dili ve ağ tasarımı açısından temelde farklıdır. Solana’nın yerel programlama zamanı RUST’tır. RUST, kullanım kolaylığından çok performans ve güvenilirliği vurgulayan bir programlama dilidir; Bu, Solana’da uygulama geliştirmenin Ethereum’dan daha zor olduğu anlamına gelir. Ethereum sağlamlığı kullanır; Ancak Solana’da inşa edilen depolar daha güvenilirdir.

Solana’nın başlıca yenilikleri nelerdir?

Solana toplam sekiz tescilli yenilik getirdi. Bu yenilikler ağdaki bilgi akışı etrafında döner ve amaçları Solana’yı veri aktarımı için en hızlı ağ haline getirmektir. Bu yenilikler şunları içerir:

  • Kanıt Tarihi (PoH): Blok zinciri için şifreli bir saat
  • Bizans kulesi hata toleransı (Tower BFT)
  • Turbine: Blockchain Protokolü
  • Gulf Stream: Mempool içermeyen yönlendirme protokolü (doğrulanmamış işlemleri sıralamak için düğüm mekanizması)
  • Sealevel: Akıllı Sözleşmeler
  • Pipelining: İşlem işleme birimi
  • Cloudbreak: Kullanıcı hesaplarından oluşan bir veritabanı
  • Arşivciler: Blok zinciri eçmişini Kaydet

Gelin bu yeniliklere kısaca bir göz atalım:

The 8th largest cryptocurrency in the world | altkoinal.com

 PoH

Solana (SOL), blok zinciri kullanıcılarına daha fazla merkezsizleştirmenin yeni bir yolunu tanıttı. PoH sistemi, blok zinciri işlemlerinin geçmişini içerir ve amacı, işlemi deftere (defter) kaydedilmeden önce kanıtlamaktır. Bu, Solana’daki “gecikme doğrulama işlevi” ile yapılır. Solana (SOL) blok zincirinde işlemler zaman damgalarına gömülür; Bu, en son blok zinciri durumu ağ üzerinden herkese açık olarak yayınlanmadan önce bir dizi olayın işlenmesine izin verir. İşlemler, “sıralı sağlam karma” adı verilen bir işlemle bloklara girilir. Bu işlem değişmez karmalar anlamına gelir. Bu karmalar daha sonra bir sonraki işlemde girdi olarak kullanılır. Bir sonraki adımda, gerçek süreç kaydedildiğinde bu bileşenler etiketlenir. Bu, her bir karma işlevini yeniden doğrularken zaman kazandırır.

 Tower BFT

Bu fikir birliği, Solana (SOL)‘nın Bizans Uygulama Hata Toleransı (PBFT) versiyonudur. Bu fikir birliği algoritması, büyük genel giderleri önlemek ve işlemleri geciktirmek için PoH’yi kriptografik saat olarak kullanır. Defteri kebir modunu tamamlamadan önce, doğrulayıcılar defterin hangi versiyonunun doğru olduğunu oylar, ardından oyları kilitlenir. Bu, blok zincirinin bir sonraki versiyonunda yeni bir oylamayı engellemek ve önceki versiyona uymamak anlamına geliyor.

 Turbine

Bu dijital para birimi, verileri daha küçük paketlere bölerek tüm blok zinciri düğümlerine veri aktarımını kolaylaştırır. Bu, Solana’nın bant genişliği sorunlarını çözmesine ve işlemleri daha hızlı yapmasına yardımcı olur.

 Gulf Stream

Solana (SOL), blok doğrulama sürecini basitleştirerek saniyede 50.000 işlem hacmine ulaşabilir. Gulf Stream, bir sonraki blok doğrulama setini tamamlamadan önce işlem alma ve gönderme sürecini basitleştirir.

 Sealevel

Daha verimli yürütme süresi elde etmek için Solana (SOL)‘da binlerce akıllı sözleşme paralel olarak yürütülür. Blok zincirinde aynı durumda olan işlemler aynı anda yürütülebilir.

 Pipelining

İşlem bilgilerini içeren bir dizi blok, ağ düğümleri arasında hızla doğrulanır. Solana bunu, çeşitli donanımlara bir girdi verisi akışı atayarak yapar.

 Cloudbreak

Solana (SOL), işlem girdisini aynı anda okuyan ve yazan bir veritabanını yöneterek, paylaşım riski olmadan ölçeklenebilirlik sağlar. Cloudbreak, verilerin endekslenmesinden sorumlu tüm donanımı kullanan bir yazılımda işlemlerin işlendiği bir veri yapısı oluşturur.

 Arşivciler

Solana (SOL), her bir düğümün, kendilerine sunulan donanım alanına dayalı olarak blok zinciri verilerini kopyalamasına izin verir. Arşivciler, ilgili verilerini doğrulayıcılardan indirir. Bu veriler ağ üzerinden kullanılabilir

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

.

Solana’da hangi projeler inşa edildi?

Solana eco system | altkoinal.com

Solana (SOL), diğer pek çok platform gibi, 2017’de inşa edilen akıllı sözleşme özelliğine sahip, hızla büyüyen, hızla büyüyen bir depo ekosistemine sahip. Bu depoların çoğu artık savunmanın temel direkleri olarak kabul ediliyor. İşte Solana’nın en ünlü depolarından bazıları:

O3Swap: Ethereum, Bainance, Neo ve Huobi Eco dahil olmak üzere likidite kaynaklarını destekleyen bir zincirler arası toplama protokolü.

SolStarter: Yakında Solana (SOL)‘da piyasaya sürülecek olan merkezi olmayan bir değişim projesi.

Arweave: Büyük dosyaların kalıcı olarak depolanmasını sağlayan merkezi olmayan bir veri depolama protokolü.

Oxygen: Kullanıcıların durgun varlıklarından değer elde etmelerini sağlayan Defi Broker protokolü.

Solana’nın Serum ile ortaklığı

Serum, bir spot piyasa ve Solana (SOL) üzerine kurulu güvenli olmayan türevler ile yüksek hızlı merkezi olmayan bir borsadır. Serum on Solana’nın yapılmasının nedeni, hem merkezi hem de merkezi olmayan dünyaların kullanılması, güvenilmez ve sansürlenebilir ve aynı zamanda hızlı, ucuz ve yüksek likiditeye sahip bir borsadır. Bu, yalnızca Solana’nın serumun her 400 milisaniyede bir güncellenen çevrimiçi merkezi sipariş ofisinde (CLOB) çalışmasına izin vermesi nedeniyle mümkündür.

Bu, dijital para tüccarları ve defi için ne anlama geliyor? Bu, Serum’un daha düşük gecikme süresi ve maliyeti (ağ ücreti) olduğu anlamına gelir.

SOL jetonu nedir?

Solana (SOL), diğer akıllı sözleşme platformları gibi, SOL adı verilen kendi “yerli gaz jetonu”na sahiptir. Bir gaz jetonu olarak, Solana’nın ağındaki tüm işlem maliyetleri ve akıllı sözleşmeler SOL ile ödenir. Token ilk olarak Mart 2020’de Solana’nın ana ağında ve betasında yayınlandı.

SOL, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için yapıştırılabilir ve bunun karşılığında çıkartma bir enflasyon yüzdesi ile ödüllendirilir. SOL, zincir içi yönetişim süreci için de kullanılabilir.

Solana tokenlerinin (SOL) fiyatı ve satın alınması

SOL’nin popülaritesi nedeniyle, bu kripto para birimleri en popüler borsalarda mevcuttur. Coin Market Cup verilerine göre, Bainance, Hobby Global, Bitfinx, Bithamp, Coquin, OKX, vb. gibi saygın borsalar dahil olmak üzere birçok borsa Solana tokenlerini destekliyor.

Solana (SOL) nasıl çıkarılır

Solana’nın çıkarılması mümkün değildir; Çünkü bu blockchain, Bitcoin’den farklı olarak bir fikir birliğine dayanmıyor. Solana (SOL) sadece borsalar aracılığıyla satın alınabilir veya SOL jetonu Stake ile elde edilebilir.

SOL

SOLANA Stake (SOL)

Solana (SOL)‘nın ağı, Stakeing’i destekleyen hisse senedi kanıtlarına dayanmaktadır. Kimlik doğrulayıcılar işlemleri işler ve ağları yürütür. Seçiciler (doğrulayıcılar) SOL jetonlarının sayısına göre seçildiğinden, en fazla jetona sahip onaylayıcının Solana (SOL) blok zincirine bilgi girmek için seçilme olasılığı daha yüksektir ve SOL jetonları ile ödüllendirilecektir.

Bu nedenle, doğrulayıcılar diğer SOL token sahiplerini tokenlerini Stake’e vermeleri için ikna etmeye çalışırlar; Yani, jeton sahibinin Stake ödülünü ve seçilme olasılığı daha yüksek olan onaylayıcıyı aldığı bir kazan-kazan oyunu. Bunu yaparken onaylayanlar, sahipleri ikna etmek için daha düşük komisyonlar sunar.

Solana (SOL) jetonu nasıl Stake yapılır?

SOL Stake, bu token sahipleri için kâr etmenin bir yolu olabilir.

Bunu yapmak için, SOL jetonlarını bu kripto para birimlerini destekleyen cüzdana, örneğin önceki bölümde bahsedilen cüzdanlara aktarın.

Bir Stake hesabı oluşturun. Stake hesabının adresi cüzdanın adresinden farklı. Stake hesabı, cüzdan hesabına bağlanır.

Bir Doğrulayıcı seçin. Önceki bölümde açıklandığı gibi, jetonlarınız doğrulayıcıya temsilciniz olarak sağlanacaktır.

Solana (SOL)‘nın geleceği nasıl olacak?

Solana (SOL), blok zincirinin geleneksel sorunlarının çoğunu çözdü ve işlemleri doğrulamak için yeni bir yapı ve daha verimli bir fikir birliği algoritması sağladı. Bu platform kesinlikle Ethereum ve Cardano için ciddi bir rakip olacak. Solana, son 10 yılda dijital para endüstrisinde hızlı bir büyüme kaydetti. Kuşkusuz, gelecekte bu platformun daha da geliştirilmesini beklemeliyiz.

Öte yandan Solana (SOL), 2017’den beri gelişiyor; Ancak Mart 2021 itibariyle, betasının ana ağ sürümündedir ve kesinleşmesi için belirli bir zaman çizelgesi yoktur. Elbette çoğu beta platformunun aksine Solana (SOL) piyasaya sürülmeye hazır ve beta etiketi sadece küçük hatalara işaret ediyor.

Buna ek olarak, beş yeni coin fonu, Çin’in Solana kentinde inşa edilen projelerin geliştirilmesini desteklemek için 20 milyon dolar tahsis etti ve böylece Solana (SOL)‘nın küresel konumunu sağlamlaştırdı.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot Canlı Fiyatı

Atilla

Bitcoin fiyatı 42 bin dolara döndü

Atilla

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla