Altcoin Eğitim

Ripple Coin Nedir ? XRP Canlı Fiyatı

Ripple coin

XRP Canlı Fiyat Akışı

TRY
USD
EUR
GBP
xrpXRP (XRP)
8.76
xrpXRP (XRP)
$ 0.474607
xrpXRP (XRP)
0,493103
xrpXRP (XRP)
0.4405

Ripple coin nedir? Ripple coin ve XRP hakkında bilmeniz gereken her şey

Ripple coin, finans sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş bir para transfer ağıdır. XRP, Ripple ağında çalışan bir şifrelemedir. Bu yazımızda Ripple tarafından sağlanan hizmetlere daha yakından bakacağız.

Hiçbir zaman kolay ödeme için tasarlanmayan Bitcoin’in aksine, Ripple coin tüm küresel işlemleri yönetmeyi amaçlıyor. Ripple’ın hırsına rağmen, şirket şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından oluşturulan yasal sorunlarla boğuşuyor. Ancak bu, Ripple’ın büyümesini durdurmadı.

Bu yazıda okuyacağınız başlıklar:

 • Ripple ve Bitcoin arasındaki fark
 • Ripple nedir?
 • Ripple’ın avantajları ve dezavantajları
 • Ripple’ın Tarihi
 • Ripple stili
 • XRP nedir?
 • Ripple coin çıkarma
 • Ripple Dijital Cüzdan (XRP)
 • Ripple Çin Blok Adresi ve Tarayıcı Formatı
 • Ripple satın al
 • Ripple fiyatı
 • Ripple Mahkemesi
 • Gelecek ve Ripple Analizi

Ripple coin Bitcoinin yerini almaya gelmedi

Ripple XRP vs Bitcoin | altkoinal.com

Ripple coin geliştiricileri, Bitcoin veya Ethereum gibi rakiplere farklı bir yaklaşım benimsedi. Bitcoin ve Ethereum, dijital para alımının hükümetler tarafından kontrol edilmediği ve bankaların müdahalesi olmadan transferlere izin verdiği tamamen yeni bir para sistemi oluşturmak istese de, Ripple coin tam tersini yapıyor: Ripple üreticileri, Ripple’ı bir ödeme olarak kullanmak için bankalarla birlikte çalışıyor. ağ. Ripple, “bankalar için bitcoin” olmak istiyor. Bitcoin, son kullanıcılar tarafından ödeme yapmak için kullanılır, ancak Ripple arka planda çalışan bir teknolojidir, yani kullanıcılar Ripple’ı dolaylı olarak kullandıklarının farkında olmayabilirler. Ripple coin projesi, ödeme hizmeti sağlayıcıları, finans kurumları ve bankalar gibi büyük kuruluşları hedefliyor.

Bitcoin “ne ödediğimizi” değiştirmek isterken, Ripple coin “nasıl ödediğimizi” değiştirmek istiyor.

Ripple coin nedir?

Ripple coin bir ödeme sistemi ve küresel bir para birimi değişim ağıdır. Temel fikir, Ripple’ın işlemde yer alan iki kişi arasında güvenilir bir aracı görevi görmesi ve bu sırada ağın işlemi hızlı bir şekilde onaylayabilmesidir. ayrıca Fiat para birimlerinin, kripto para birimlerinin ve altın gibi emtiaların değişimini de kolaylaştırır.

Ripple dijital para birimi, orijinal olarak SWIFT küresel para transfer ağına bir alternatif olarak veya büyük finansal kurumlar arasında bir ödeme aracı olarak tasarlandı.

Ripple coin, bankalara ve finansal hizmet şirketlerine ürün sunan, uluslararası ödeme yapmalarını sağlayan, işlemleri mevcut sisteme göre daha hızlı ve daha ucuz hale getiren, San Francisco, ABD merkezli bir yazılım şirketidir.

Ripple, Distributed General Ledger (XRP Ledger) üzerinde bir ödeme ve değişim ağı (RippleNet) kurdu. “XRP Genel Ofisi”, başlangıçta Bitcoin tarafından tanıtılan iş kanıtı konsensüsüne bir alternatif olarak oluşturuldu. XRP Genel Merkezi, kuruluşlar tarafından sınır ötesi ödemeleri destekleyen ticari bir Çin blok zinciridir. Bitcoin gibi, Ripple’ın da bir çıkarma işlemi yoktur; bunun yerine, fikir birliğine varmak için Ripple işlemleri birkaç grup tarafından elde edilir.

Ripple coin bankalar için iki ana ürün sunuyor: xCurrent ve xRapid, bu ürünleri aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz. XRapid, işlemleri gerçekleştirmek için XRP adlı yerel bir Ripple ağ belirteci kullanır, ancak çoğu kişi bunları (şirket, ağ ve belirteç) genellikle “Ripple” olarak adlandırır.

Ripple coin, 2004 yılında Bitcoin’den önce bu fikri ortaya attı. XRP ve Bitcoin arasındaki temel fark, XRP’nin asla Bitcoin gibi halka açık bir dijital para birimi olmak istememiş olmasıdır. XRP, bankalar ve finans kurumları tarafından xRapid’deki işlemler için ödeme yapmak için kullanılan tek araçtır. Ripple, XRP jetonunu, Ripple ağında bir işlem yapıldığında belirli bir miktarda XRP’nin ücret olarak düşüldüğü bir “ödeme jetonu” olarak ifade eder.

Ripple Dijital Para Biriminin Tarihçesi

Ripple coin fikri ilk olarak 2004 yılında Ryan Fugger tarafından merkezi olmayan bir dijital para sistemi (RipplePay) olarak Ripple prototipini geliştirdiğinde ortaya atıldı. World Wide Web üzerinden güvenli bir şekilde ödeme yapılmasını sağlayan sistem, 2005 yılında hayata geçirilmiştir.

2012 yılında Foger, projeyi OpenCoin’in kurucu ortakları Jed McCaleb ve Chris Larsen’e devretti. O zamandan beri Ripple coin, banka ödemeleri ve finansal kurumlar için bir sistem olarak geliştirildi. 2013’te OpenQueen, Ripple Labs ve 2015’te tekrar Ripple coin olarak yeniden adlandırıldı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ripple XRP vs Bitcoin | altkoinal.com

Ripple coin nasıl çalışır?

Ripple coin ağı, Bitcoin gibi bir konsensüs sistemine veya Ethereum 2 gibi hisse senedi kanıtlarına sahip değildir; bunun yerine, Ripple’daki işlemler, işlemlerin ve hesap bakiyelerinin sistemdeki doğrulayıcılar tarafından onaylandığı “Bizans Hata Toleransı” mutabakatını kullanır. Konsensüs, sistem güvenliğini arttırır ve çift harcamayı önler.

Ripple’da bir kullanıcı birden fazla port ile bir işlem başlatıp sisteme 100$ göndermeye çalıştığında ilki dışındaki tüm işlemler silinir. Dağıtılmış düğümler, önce hangi işlemin gerçekleştirileceğine oybirliği ile karar verir. Onaylar hızlıdır ve yaklaşık 5 saniye sürer. Düğümlerin oluşturulmasına ve işlemlerin onaylanmasına karar verecek merkezi bir organ olmadığı için, Ripple coin platformu merkezi olmayan olarak kabul edilir.

 XRP Defter (XRPL)

2012 yılında, Foger’ın çalışmasına ve bitcoin’in etkisine dayanan, Ripple Genel Müdürü (RLC) ile XRP adı verilen yerel kripto para birimleri arasında bir fikir birliği oluşturdu. RLC daha sonra XRPL olarak yeniden adlandırıldı.

XRPL, yalnızca tüm ağ katılımcılarının muhasebe bilgilerini depolamakla kalmayıp aynı zamanda birden fazla döviz çifti için değişim hizmetleri sağlayan merkezi olmayan bir ekonomi olarak çalışır. Ripple coin, anında finansal işlemlere olanak tanıyan dağıtılmış, açık kaynaklı XRPL’ler sağlar. Bu işlemler güvenlidir ve ağdaki katılımcılar tarafından bir konsensüs mekanizması aracılığıyla doğrulanır.

Bitcoin’den farklı olarak, XRPL bir PoW mekanizması üzerinde çalışmaz ve bu nedenle işlemleri doğrulamak için çıkarma işlemini kullanmaz. Bunun yerine ağ, daha önce Ripple coin Consensus Algorithm Protocol (RPCA) olarak bilinen tescilli bir konsensüs mekanizması kullanır.

Konsensüs mekanizması Ripple coin‘da nasıl çalışıyor?

XRPL, işlem arşivlerini sürekli olarak karşılaştıran bağımsız bir kimlik doğrulayıcı ağı tarafından yönetilir. Herkes bir Ripple coin doğrulayıcı düğümü kurabilir ve çalıştırabilir, ayrıca doğrulayıcı olarak hangi düğümlere güvenileceğini belirleyebilir. Ancak Ripple coin, müşterilerin işlemlerini doğrulamak için güvenilir bir katılımcı listesi kullanmasını önerir. Bu listeye Benzersiz Düğüm Listesi (UNL) adı verilir.

UNL düğümleri birbirleriyle işlem verisi alışverişinde bulunur ve bu, hepsi defteri kebirin mevcut durumu üzerinde anlaşana kadar devam eder. Başka bir deyişle, UNL düğümlerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen işlemler geçerli işlemler olarak kabul edilir ve tüm düğümler aynı işlem grubunu defteri kebire uyguladığında fikir birliğine varılır.

Ripple web sitesine göre, şirket özel mülkiyete aittir ve XRPL’yi açık kaynaklı dağıtılmış bir defter olarak geliştirmiştir. Bu, herkesin kod yazmaya katılabileceği ve çalışmayı bıraksa bile XRPL’nin çalışmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Doğrulayıcılardan oluşan bir komite, XRP için tam düğümün (tam düğüm) çıkarıcısı ve operatörü olarak hareket eder ve işlem defterini tutar. Bu doğrulayıcılar her üç ila beş saniyede bir fikir birliğine varır ve en son işlemleri içeren işlem defterinin yeni bir sürümünü sağlar.

Herkes kod çalıştırarak XRP’yi doğrulayabilse de bu, ağdaki herkesin onlara güvendiği anlamına gelmez. Bu güveni kazanmak için Ripple coin tarafından yönetilen Ripple Unique Node (UNL) listesinde olmaları gerekir.

Şu anda, 6’sı Ripple coin tarafından yönetilen 35 aktif XRP sertifikası var.

xrp

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ripple coin‘ın Faydaları

Hızlı ödeme: Ripple’da işlemlerin doğrulanması çok hızlıdır. Para transferi günler ila dakikalar süren bankalar veya dakikalar ila saatler süren bitcoin ile karşılaştırıldığında, transferler genellikle dört ila beş saniye sürer.
Çok Düşük Ücret: işlem doğrulama ücreti yalnızca “0,0001”dir.
Diverse Exchange Network: Ripple Network sadece XRP’yi transfer etmek için kullanılmaz, aynı zamanda diğer Fiat para birimlerini, kripto para birimlerini veya emtiaları transfer etmek için de kullanılabilir.
Büyük finans kurumları tarafından kullanım: Büyük şirketler, Ripple’ı bir ticaret platformu olarak kullanabilir. Santander, Axis Bank ve Yes Bank, Ripple coin kullanan kurumlardan sadece birkaçı. Ripple şu anda çoğu kripto para birimine kıyasla kurumsal bir kullanıcı pazarına sahip.

Ripple coin ‘ın Dezavantajları

Biraz merkezileştirilmiş: Kripto para birimlerinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, ademi merkeziyetçi olmaları ve büyük bankalar ve hükümetler üzerindeki kontrolleridir. Ripple coin sistemi, kripto para birimi felsefesine aykırı olarak önceden belirlenmiş doğrulayıcı listesi nedeniyle bir şekilde merkezileştirilmiş olabilir.
XRP Yüksek Derecede Çıkarılan Envanter: Dolaşımda olmayan ve bir Ripple hesabında tutulan çoğu Ripple envanteri. Gelecekte piyasaya sürülen yüksek hacimli XRP, bu kripto para birimlerinin fiyatını etkileyebilir.
SEC v. XRP: 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ın XRP için çıkış tarihini belirlediğinden, XRP’nin bir token olarak kaydedilmesi gerektiğini savunarak Ripple karşıtı davalar açtı. Bu durum çözülene kadar, kuruluşlar bunu daha az hızlı kullanacak. Sonuç olarak, bazı borsalar XRP sunmayı bıraktı.

Ripple coin | altkoinal.comXRP nedir?

XRP, Ripple coin Ağı’nda değer aktarmak için kullanılan bir simgedir ve bu ağın yerel özüdür. XRP’nin temel amacı, diğer Fiat kripto para birimlerini ve para birimlerini değiştirirken aracı olmaktır. Doları euroya çevirmek istiyorsanız XRP doları alıp sonra o euroları alıp satabilir ve en düşük ücreti ödeyebilirsiniz. Ripple işlem ücreti 0,00001$’dır.

İşlem sonrasında XRP şeklinde olan 0,00001$ ücretin yakılması ve her işlemle birlikte bu XRP miktarının bakiyesinden silinmesi dikkat çekicidir. Bu, spam gönderenlerin saldırmasını önlemek için tasarlanmıştır.

 Mevcut maksimum XRP sayısı nedir?

2012 yılında, Ripple’ın kurucuları, 43 milyarı dolaşımda olan maksimum 100 milyar XRP envanteri çıkardı. Ripple Labs Ripple’ın arkasındaki şirket, bu miktarın geri kalanını kendi finansmanı için tuttu ve şirket tamamen kontrol altında. Uzun vadede, kullanıcılar arasında daha fazla para dağıtılacak. Ancak Ripple coin bunun için henüz kesin bir tarih belirlemedi.

ripple coin

Ripple coin (XRP) nasıl çıkarılır?

Çıkarma, Çin Blockchain teknolojisine dayalı çoğu kripto para birimi tarafından kullanılan dağıtılmış bir kimlik doğrulama sistemidir. İşlem çıkarmayı basitleştirir, kripto para birimi sistemine yeni bir para biriminin dahil edildiği bir mekanizma sağlar ve bu para birimi, ağa sağladıkları destek karşılığında doğrulayıcılara ödüllendirilir.

Örneğin, Bitcoin’in maksimum 21 milyon jeton envanteri vardır, ne kadar fazla işlem onaylanırsa, o kadar fazla jeton serbest bırakılır. Buna karşılık, XRP zaten çıkarıldı, yani XRP Ledger, halka açıklanmadan önce 100 milyar token üretti. Ripple coin, para biriminin değerinden para kazanmak için az miktarda para tutmak istiyor. Şirketin ana hedefi, XRP’yi geniş çapta dağıtmaktır.

Kullanıcılar tarafından karmaşık bir hesaplama süreci ile merkezi olmayan bir şekilde çıkarılan Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin aksine, XRP tokenlerinin tümü zaten Ripple coin tarafından oluşturulduğundan ve XRP protokolünün kuralları buna göre yazılmadığından kimse XRP çıkaramaz.

Ripple, bu kripto para birimlerinin büyümesi için bir teşvik olarak bu miktarın %6’sına sahiptir. Kalan %48’i ise depoda tutulmakta ve periyodik olarak piyasada satılmaktadır. Çok sayıda XRP’nin aynı anda piyasaya sürüleceği ve arz arttıkça fiyatların düşeceği konusunda endişeler olduğu açık. Ripple coin, güven inşa ederek, öngörülebilir liberalleşme ve benzeri yollarla bu belirsizliği azaltmaya çalıştı.

Madenciliğe karşı ön madencilik, SEC’in XRP’nin daha katı kurallar altında yönetilen bir para biriminden daha çok bir token olduğunu düşündüğü başka bir durumdur.

XRP uygulaması
XRP, diğer kripto para birimleri gibi işlem veya yatırım yapmak için kullanılabilir. Ripple, döviz bozdurma gibi diğer işlem türlerini gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

Örneğin, doları euro ile takas etmek istiyorsunuz. Önce Ripple coin ağında dolarınızı XRP’ye çevirebilir, ardından XRP’yi kullanarak euro satın alabilirsiniz. Bu yöntemde doğrudan bir banka veya döviz bürosu aracılığıyla döviz bozdurmaya gerek yoktur. Bu yaklaşım, bankalara ve kurumlara yüksek ücretler ödemekten çok daha hızlı ve ucuzdur.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Tether Nedir? Tether Canlı Fiyatı, USDT Ne Demek? Nasıl Alınır?

Atilla

Coin yakmak nedir?

Atilla

Proof of Stake (PoS) Nedir?

Atilla