Altcoin Eğitim

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot Canlı Fiyatı

Polkadot (DOT) (Altcoin) | altcoinal.com

Polkadot (DOT) Canlı Fiyat Akışı

TRY
USD
EUR
GBP
polkadotPolkadot (DOT)
124.20
polkadotPolkadot (DOT)
$ 6.73
polkadotPolkadot (DOT)
6,99
polkadotPolkadot (DOT)
6.25

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot (DOT) hakkında bilmeniz gereken her şey

 

Polkadot (DOT) (Altcoin), Bitcoin ve Ethereum‘un hakim olduğu bir ekosistemde yeni bir blok zinciridir. Haziran 2016’da lansmanı yapılan bu Blockchain, kendisini yeni nesil Blockchain bloğu olarak tanıtıyor.

Değer transferini kolaylaştıracak merkezi bir gücün olmaması nedeniyle, Bitcoin, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik konusunda sınırlamalarla karşı karşıya kaldı ve bu da Ethereum’un ve esnek ağının ortaya çıkmasına neden oldu. Böylece, aracısız uygulamalar oluşturmak ve yürütmek için merkezi olmayan bir sistem oluşturmanın yanı sıra Ethereum, akıllı sözleşmeler yoluyla daha kolay değer aktarımı Blockchain bir ekosistem yarattı.

Ethereum ünlü olduktan sonra bu dijital para da ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem maliyetleri gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu para birimi ve benzeri birçok proje bu sorunları çözeceğini iddia ederek ortaya çıktı; Ancak Polkadot (DOT)‘ı diğerlerinden ayıran şey büyüme hızıdır. Dünya çapında 4.000’den fazla kripto para birimi ile Polkadot (DOT) dijital para birimi, piyasaya sürüldükten sadece birkaç ay sonra ilk on kripto para birimi arasındaydı ve kurucusu Gavin Wood’a göre, paralel zincirler (Parachains) başlatarak piyasaya sürmedeki son adımı dijital para birimi yapıldı.

Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot Canlı Fiyatı | altcoinal.com

Ethereum’un kurucu ortağı Gavinwood, Polkadot‘ı güvenli değer aktarımı ve her bir Blockchain bloğunun benzersiz özelliklerinin paylaşımı için bir platform olarak yarattı. Polkadot ağı, çok zincirli teknoloji oluşturmaya odaklanan heterojen ve tamamen ölçeklenebilir bir ağ olmayı hedefleyen Ethereum 2 ağ yükseltmesine bir yanıt olarak düşünülebilir. Ağı yöneten bir İsviçre kuruluşu olan Web 3 Vakfı, Polkadot (DOT)’ı yeni nesil blok zincirleri olarak görüyor.

Polkadot (DOT) nasıl oluştu?

Polkadot (DOT) Creators | altcoinal.com

Polkadot (DOT), Wood’un 2016 yılında yayınladığı White Paper ile oluşturuldu. Eski bir Ethereum CEO’su olan Gwyn Wood, Ethereum Solidarity programlama dili için yazarken ün kazandı.

2015 (2015) yılında Vitalik Butrin ile yaptığı yakın işbirliği sırasında, Ethereum 2’nin geliştirilmesindeki uzun gecikmeler ile hayal kırıklığına uğradı ve bir yıl sonra Ethereum’un ayrı bir versiyonunu yapmak amacıyla projeden ayrıldı.Bu para birimi merkezi olmayan teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Polkadot (DOT)’ın geliştirilmesinin ardından Wood, Ethereum’un eski güvenlik şefi Jutta Steiner’in yardımıyla Parity Technologies Ltd.’yi kurdu.

Ağ Simgesi (DOT)

Polkadot (DOT) ağının ana amaçları şunlardır:

Yönetim

Polkadot ağı, merkezi olmayan bir ağdır; Yani tek bir kontrol birimi yoktur ve ödeme yapısı, protokol değişiklikleri, paraşüt ekleme planlaması gibi kararlar tüm ağ üyelerinin onayı ile alınır. Bu yetkiler, yalnızca jetona sahip olmakla kalmayıp, jetonu uzun süre tutma (tutma) karşılığında ağ üyelerine verilecektir; Diğer platformlarda yalnızca madencilerin elde ettiği bir ayrıcalık.

Operasyon

 DOT token sahipleri, güvenliği sağlamada ve olası saldırıları ve ağın düzgün işleyişini baltalamada önemli bir rol oynar. Aktif katılımın yanı sıra, hisse bazlı bir platform algoritmasında paraşütlerdeki işlemleri doğrulamaktan sorumludurlar.

Canlı Fiyatı | altcoinal.com

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Kefalet ve Ödeme: Polkadot ağ mekanizması stok geçirmez bir algoritmaya dayandığından, ağ üyelerinin doğrulamak ve paraşüt eklemek için bazı jetonları kurtarması gerekecek ve karşılığında jetonlar verilecek.

Polkadot (DOT) Yapı Teknolojisi

Bu para birimi, heterojen bir blok zinciri ağı olmak için Ethereum ağından farklı çalışır. Bu ağ, ana Polkadot (DOT) röle zincirine bağlı parathread’leri kullanır. Bu zincir ayrıca platformdaki merdivenler aracılığıyla dış ağlara bağlanır.

Polkadot aşağıdaki zincirleri içerir:

Relay chain

Röle zinciri, bu para birimi protokolünün kalbidir ve Polkadot (DOT) ağındaki ağ güvenliği ve fikir birliği ve zincirler arası etkileşimden sorumludur. Bu blok zinciri zinciri ana ağdır ve değer aktarımı ve blokların işlemleri burada yapılır. Bu zincirde yeni işlemlerin hızını artırmak amacıyla diğer bu para birimi zincirlerine göre daha az önlem alınmaktadır. Bunlara üye katılımı ve paraşüt müzayedeleri ve NPoS konsensüsü dahildir. Örneğin, geçiş zinciri akıllı sözleşme işlemlerini desteklemez. 1399 (2020) tarihli bir rapora göre, bu benzersiz yöntemle Polkadot (DOT)’taki işlem hızı saniyede bin işlem olarak tahmin edildi.

 Parachains

Parachains, Polkadot (DOT) platformundaki tek bağımsız blok zinciridir. Kendi kural ve düzenlemelerine göre uygulanabilirler ve heterojen oldukları için merkezi olmayan finans (DeFi) gibi çeşitli işlevlere yanıt vermek veya yüksek işlem maliyetlerini optimize etmek için kullanılabilirler. Bu özel blok zincirler, belirli hedeflere ulaşmak ve özel sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Ağ işlemlerinin doğruluğunu doğrulamak için Polkadot bilgi işlem kaynaklarını kullanırlar. Parachains, bu para birimi ile ortak bir güvenlik özelliği kullanarak kendi yönetişim sistemlerini geliştirebilirler. Polkadot (DOT)’a paraşüt ödünç verecek projeler, jeton röle zinciri müzayedelerinde ödünç verilmelidir.

Parathreads

Parathreads aynı işlevsel farklılığa sahiptir. Bu zincirler arasındaki fark, ağa nasıl bağlandıkları ve ekonomik modelleridir. Aslında paraşütler, sabit bir kayıt maliyeti olan ve istenen ödeme modeline dayanan ve mutlaka token teminatına bağlı olmayan paraşütlerdir ve öncelikle ağa sürekli erişim gerektirmeyen projeler için uygundur. Bu zincirler başlangıçta daha ucuz olabilir; Ancak müzayede eksikliği ve üretilen yeni blokların maliyeti nedeniyle uzun vadede daha pahalıya mal olabilirler.

 Bridges

Bridges, Polkadot (DOT) için birlikte çalışabilirlik sağlar; bu sayede bu para birimi, paraşütlerin ve paraşütçülerin Bitcoin ve Ethereum gibi harici ağlarla iletişim kurmasına ve bir aracı değiş tokuşuna ihtiyaç duymadan jeton alışverişi yapmasına izin verir. Polkadot , merkezi bir güç lisansına ihtiyaç duymadan token alışverişi yapmak için köprüleri ekosistemindeki diğer blok zincirlerine genişletmeye çalışıyor.

altcoinal.com

NPoS Evidence Algoritması

Polkadot (DOT), aday stok algoritması adı verilen daha modern bir Ethereum konsensüs mekanizması kullanır. Bu algoritma, ağın paylaşılan güvenliğini, kötü niyetli kişinin buna müdahale edemeyeceği şekilde en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Ağ üzerinde bir DOT jetonunu güvence altına alanlar için aday hisselerin kanıtı, ağdaki en iyi hizmet ve güvenlik sağlayıcılarını doğrulama fırsatı sunar. Hisse senedi tabanlı algoritmanın aksine, NPoS, sistemde kötü niyetli bir kişi tespit edilirse adayların kaybedilen sermayeyi telafi etmesine izin verir.

Substrate Framework

Substrate, belirli uygulamalarla blok zincirleri oluşturmak ve optimize etmek için Parity Technologies tarafından geliştirilen bir yazılım çerçevesidir. Polkadot (DOT), platform çerçevesini temel teknolojisinin bir parçası olarak kullanır ve geliştiricilerin çok fazla zamana veya blok zinciri alanında uzmanların varlığına ihtiyaç duymadan hedefli blok zincirleri oluşturmasına olanak tanır.

Aslında Substrate, yalnızca uzmanlık alanlarına odaklanmalarına izin vererek insanlara zaman kazandıran, hazır işlevler ve bileşenlerden oluşan bir araç kutusudur; Bu nedenle geliştirme ekipleri, Substrate’de Wasm protokolünü (Webassembly programlama dili) kullanarak akıllı sözleşme platformlarını hızlı bir şekilde oluşturabilir.

Neden bazı yatırımcılar Polkadot (DOT)‘ın Ethereum’un yerini alabileceğine inanıyor?

Ethereum’un popülaritesi, ağında yüksek tıkanıklık ve yüksek maliyetli işlemlere yol açtı ve bu da memnun olmayan kullanıcıların başka seçenekler aramasına neden oldu. Polkadot (DOT)‘ın kurucuları, bu para birimi ekosistemini geliştirmek için Ethereum ağındaki deneyimlerini kullandı ve Ethereum 2’nin bu dijital para biriminin sorunlarını çözmesi beklenirken, bazıları Polkadot ‘ın daha uygun ve ölçeklenebilir bir çözüm sağladığına inanıyor. Heterojen ve bağımsız bir bu para birimi çok zincirli ağda geliştiricilerin yeni projeleri hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde oluşturması ve dağıtması daha kolay görünüyor.

Polkadot ‘ın blok zinciri ekosistemi fikri, blok zinciri topluluğunda görülmek isteyen geliştiriciler için sürekli olarak önemlidir. Polkadot (DOT)’ın hazır sürükle ve bırak şablonu, ekiplerin tüm blok zinciri ağını sıfırdan oluşturmak yerine önceki hazır blok zinciri ağını kullanarak dakikalar içinde yeni bir blok zinciri ağı oluşturmasına da olanak tanır.

Geliştiricilerin ve yatırımcıların bu performans yükseltmesine olan ilgisiyle, DOT tokeninin Eylül 2020’de (Eylül 2020) piyasaya sürülmesinden sadece dört ay sonra, Polkadot ‘ın değeri yükseldi ve 3,7 milyar dolarlık piyasa satışlarıyla yedinci en iyi kripto para birimi oldu.

Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) Karşılaştırması

Cardano mi Polkadot mi?

Polkadot ve Cardano‘nun bazı alanlarda birçok benzerliği var: Cardano, başlangıcından bu yana benzeri görülmemiş bir büyüme yaşayan dijital para birimlerinden biri. Bu blok zinciri tabanlı dijital para birimi, stok geçirmez algoritmalara dayanmaktadır ve bireylerin işlemleri doğrulamak için kripto para birimlerinde teminat göndermeleri gerekecektir. Kurucusu Charles Haskinson, aynı zamanda Ethereum’un kurucularından biridir ve tamamen merkezi olmayan bir ağa sahiptir. Polkadot ve Cardano’nun omuz omuza hareketi ile ikisi de dünyanın en iyi kripto para birimleri arasında yer alıyor. Cardano’yu benzersiz kılan, daha esnek akıllı sözleşmeler için iki katmanlı mimarisidir. Buna karşılık blockchain, ayrı blokları “blockchain İnternet” adı verilen tek bir ağa bağlar. İlginç bir şekilde, her iki platformun da Ethereum ile benzerlikleri var.

Bu iki kripto para birimi, blok zincirleri birleştirmek için çok fazla potansiyele sahiptir. Cardano, işlemlerinin maliyetini düşürebilirse, bir sonraki Ethereum olarak kabul edilebilir. Ayrıca, Polkadot ağ operasyonlarında daha fazla istikrar sağlarsa, platformuna geliştiricilerin ve yatırımcıların akını görebilir.

Polkadot (DOT) ağının piyasaya sürülmesinden bu yana, birçok kripto para birimi onu listelerine ekledi. Bu iyi bilinen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Huobi Global
  • Binance
  • Kraken

 Gelecek için Polkadot (DOT) vizyonu

Polkadot (DOT) daha başarılı olmak için blockchain ile çalışıyor ve blockchain ağını geliştirme misyonunu sürdürmeye kararlı; Ancak ölçeklenebilirliği, yönetişimi ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeye odaklanan tek platform bu değil. Klasik Ethereum gibi bitcoin ve daha eski para birimleriyle ticaret yeterince çekici değilse, bu para birimi iyi bir seçenek olabilir.

 

Çoğu dijital para piyasası analisti, DOT’un hızlı büyümesini göz önünde bulundurarak bu kripto para birimlerinin geleceği konusunda iyimser ve bunu iyiye gidiyor olarak değerlendiriyor. Ayrıca dijital para piyasasındaki büyük dalgalanmalar göz önüne alındığında, Polkadot (DOT) kripto para biriminin geleceği ve piyasadaki değeri kesin olarak tahmin edilemez.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla

Bitcoin fiyatı 42 bin dolara döndü

Atilla

Ripple Coin Nedir ? XRP Canlı Fiyatı

Atilla