Altcoin Eğitim

NFT nedir, NFT coin ne işe yarar?

nft nedir? | altkoinal.com

Kripto’da NFT (Non-Fungible Token) nedir?

Kriptoyu takip ediyorsanız veya sosyal medyada vakit geçiriyorsanız, muhtemelen NFT’ler le karşılaşmışsınızdır. NFT veya takas edilemeyen jetonlar, bazıları milyonlarca dolara satılan, dalgalar yaratan yeni bir dijital varlık türüdür.

Takas edilemez tokenin tam olarak ne olduğunu daha iyi anlamak ve NFT’lerin toplanması, ticareti, basımı ve satışı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

NFT’lerle ilgili kılavuzumuzda neler öğreneceğinize bir göz atın:

  • NFT nedir ve NFT ne anlama gelir?
  • NFT’ler nasıl çalışır?
  • NFT’ler ne için kullanılır?
  • Değiştirilemez tokenlerin avantajları
  • NFT’ler nasıl satın alınır?
  • NFT nasıl basılır?
  • Bir NFT örneği nedir?
  • NFT’lerin değeri ne kadar?

NFT nedir ve NFT ne anlama gelir?

NFT, doğrulanabilir şekilde benzersiz bir sanal veya gerçek dünya nesnesini veya varlığını temsil eden bir kriptografik belirteçtir. Örneğin, NFT’ler diğer birçok öğenin yanı sıra bir sanat eserini, bir müzik parçasını veya oyun içi bir nesneyi temsil edebilir.

Basit bir ifadeyle, bir NFT, bir blok zincirinde “yaşayan” fiziksel bir varlığa benzer şekilde hareket eden, hisseden, görünen ve çalışan bir dijital varlıktır. Genellikle NFT’ler, eter (ETH) gibi kripto para birimleri veya Tether (USDT) gibi bir sabit para kullanılarak çevrimiçi olarak satın alınır ve satılır.

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Değiştirilemez araçlar – bir birimin diğer tüm birimlerle aynı olduğu bir para biriminin aksine – benzersizdir ve aynı değeri korurken bir başkasıyla değiştirilemez.

NFT’ye iyi bir örnek, Beeple’ın Christie’s’deki bir müzayedede 69 milyon dolara satılan ünlü kolajlı dijital sanat eseridir. Ancak Beeple’ın NFT’si pek çok örnekten yalnızca biridir.

Aslında, NFT’ler 2014’ten beri var. Bununla birlikte, son on iki ayda dikkat çekmeye başladılar ve giderek daha fazla ünlü dijital varlık vagonuna atladı.

2017 yılının sonlarından bu yana, NFT’lere yaklaşık 130.000 $ harcandı. Bugün, NFT pazarı 10 milyar dolardan fazla değere sahip. Nasdaq ile ilgili bir makale, NFT pazarının birkaç yıl içinde 1.000 kat büyüyebileceğini tahmin ediyor.

Çoğu NFT, dijital yaratımlar olarak çevrimiçi olarak mevcut olsa da, birçoğu için, birinin kolayca indirebileceği veya ekran görüntüsü alabilecekleri bazı sanat eserlerini satın almak için neden milyonlarca dolar harcaması mantıklı değil. Basit cevap, bir NFT alıcısının orijinal öğeye sahip olmasıdır. Ayrıca, tüm NFT’lerde sahiplik kanıtı işlevi gören yerleşik kimlik doğrulaması bulunur.

Artık bir NFT’nin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini bildiğimize göre, NFT’lerin nasıl çalıştığına bir göz atalım.

nft nedir | altkoinal.com

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

NFT nasıl çalışır?

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Ether (ETH), Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimidir ve piyasa değeri açısından Bitcoin’den sonra ikinci sıradadır. Ethereum blok zinciri, NFT pazarı için ilk gidilecek zincir haline gelmiş olsa da, NFT’ler de basılabilir ve diğer blok zincirlerinde alınıp satılabilir.

NFT’ler, hem maddi hem de maddi olmayan nesneleri oluşturan dijital nesnelerden basılmıştır. Bu sanat, müzik, tasarımcı kıyafetleri, öne çıkan videolardan GIF’lere kadar her şey olabilir. Tweetler bile NFT olarak satılabilir. Buna iyi bir örnek, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’lerinden birini 3 milyon doların biraz altında bir NFT olarak satmasıdır. Yani evet, tweetler de sayılır!

NFT’ler çeşitli çerçeveler kullanılarak oluşturulur ve yayınlanır. ERC-721 standardı en yaygın olanıdır. Bu, takas edilemeyen dijital varlıkların ihracı için Ethereum blok zincirinde kullanılan bir belirteç standardıdır. Daha yeni bir belirteç standardı olan ERC-1155 standardı, tek bir sözleşmenin hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez belirteçlere sahip olmasına izin vererek NFT’ler için bir olasılıklar dünyası açar. ERC-1155 standardının yaptığı, benzersiz varlıkların çeşitli uygulamalar arasında kolaylıkla aktarılmasına izin vermesidir.

NFT’ler fiziksel bir koleksiyoncu nesnesi gibidir. Tek fark, NFT’lerin dijital olması ve böylece duvarınıza asabileceğiniz bir tablo yerine dijital bir dosya elde etmenizdir. Veya bazı durumlarda, her ikisi de.

Her NFT kriptografik olarak benzersizdir, bu da sahiplik kanıtlamayı ve sahipler arasında token ticareti yapmayı kolaylaştırır.

NFT ne için kullanılır?

Blok zincirinin çeşitli kullanım durumları ile farklı sektörler için bir olasılıklar dünyası açmasına benzer şekilde, NFT’ler de aynı şeyi başarma yolundadır.

Örneğin, NFT’ler dijital kimlik sektöründe önemli bir rol oynayabilir. NFT’ler hem kimlik hem de sahiplik verilerini blok zincirinde saklayabilir. Bu, küresel olarak birçok insan için veri bütünlüğünü ve gizliliğini artırmaya yardımcı olur.

Oyundaki NFT’ler de hızla “bir şey” haline geliyor. Oyunlardaki NFT’ler, oyuncuları ödüllendirmek ve kozmetik görünümler veya silahlar gibi oyun içi varlıklarının gerçek mülkiyetine sahip olmalarını sağlamak için kullanılabilir. Axie Infinity, Sorare ve Decentraland gibi blok zinciri oyunları, oyun içi NFT’leri dahil etti ve şimdiden kullanıcı alımında büyük başarı elde ediyor.

NFT’ler ayrıca gerçek dünya varlıklarının takas edilebilir dijital varlıklara dönüştürülmesine izin verir. Bu NFT’ler, blok zincirinde bir belirteç olarak alınıp satılabilen gerçek dünya varlıklarının kesirleri olarak sunulabilir. Bu şekilde, gayrimenkul ve güzel sanatlar gibi aksi takdirde likiditesi olmayacak birçok pazar, tokenizasyondan yararlanabilir.

nft nedir | altkoinal.com

 Değiştirilemez tokenlerin avantajları

NFT’lerin dijital etkileşimlere yeni bir unsur getirdiğine şüphe yok. Ancak, NFT’lerin avantajları nelerdir?

 NFT Mülkiyet

Herhangi bir NFT’nin en önemli faydalarından biri, yerleşik sahiplik kanıtıdır. NFT sahipliği, bir satın alma yapıldıktan sonra hiçbir sahip verileri değiştiremeyeceğinden, tek bir hesaba veya kişiye bağlanabilir. Bununla birlikte, NFT varlıklarını satmayı seçmesi durumunda, akıllı sözleşmeler kullanılarak mülkiyet kolayca devredilebilir.

NFT Özgünlük

Blok zinciri, merkezi olmayan, değişmez bir dijital defterdir. Blok zincirinde oluşturulan veya basılan her NFT, onu diğerlerinden ayıran benzersiz bir özelliğe sahiptir. Örneğin, bir bilet satıcısı etkinlik biletlerini NFT olarak basmış olsa bile, aynı görünüme sahip olmalarına rağmen her birinin benzersiz bir doğrulayıcısı olacaktır. Temel bir teknoloji olarak blok zinciri, NFT’nin gerçekliğini garanti ederek sahte sürümlerin oluşturulmasını esasen imkansız hale getirir.

 NFT Aktarılabilirlik

NFT’lerin bir başka avantajı da aktarılabilir olmalarıdır. OpenSea.io gibi popüler NFT pazarlarında kolayca satın alınabilir ve satılabilirler. Bununla birlikte, bir NFT’nin değeri, benzersizliğine bağlıdır.

 Ekonomik Fırsatların Yaratılması

İçerik oluşturma alanı çok parçalıdır. Çoğu içerik oluşturucu, söz konusu platformlar bir içerik oluşturucunun gelirini yuttuğu için, diğer sosyal platformlardaki içeriklerinin kazanımlarını tam olarak en üst düzeye çıkarma fırsatlarını kaçırır. NFT’ler ile içerik oluşturucular, içeriklerini satma ve tüm satış gelirlerini alma olanağına sahiptir. Ayrıca, yeni bir mal sahibinin NFT’yi satması durumunda telif hakkı kazanmalarına izin verebilecek akıllı sözleşmeler de kurabilirler.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar? - Non Fungible Token | altkoinal.com

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

NFT’ler nasıl satın alınır?

NFT pazar yerleri, takas edilemeyen jeton satın almak söz konusu olduğunda gideceğiniz yerdir.

Ancak, ihtiyacınız olan tek şey bir pazar yeri değildir. Bir NFT satın alabilmeniz için hem kripto para birimlerini hem de NFT’leri saklamanıza izin veren Trust Wallet veya MetaMask gibi bir kripto cüzdanınız olması gerekir.

Kripto sahibi değilseniz, ilk adım biraz satın almak olacaktır. Satın aldığınız kripto para birimi, NFT sağlayıcınızın kabul ettiği kripto para birimlerine bağlı olacaktır. Dijital para birimlerini çeşitli borsalarda satın alabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, kriptoyu cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Bir sonraki adım, bir NFT pazarına erişmek ve cüzdanınızı bağlamak olacaktır. Doğru web sitesinde olduğunuzdan emin olmayı unutmayın. Ek olarak, işlem ücretlerini karşılamak için cüzdanınızda fazladan kripto para bulundurmanız gerekecektir.

OpenSea, Foundation ve Rarible, NFT satın alırken göz önünde bulundurabileceğiniz popüler NFT pazar yerleridir.

NFT nasıl basılır?

Kendi NFT’nizi basmanıza izin verebilecek birçok platform ve NFT borsası var. Darphane, basitçe, dijital öğenizin bir NFT olarak Ethereum blok zincirinin bir parçası haline geldiği süreç anlamına gelir.

Karmaşık olmayan basit jetonları basmak basit bir işlemdir.

Başlamak için bir blok zinciri ağı seçmeniz gerekir.Ethereum, Binance Akıllı Zincir, Solana, Yığınlar ve bir avuç diğerleri arasından seçim yapabilirsiniz. Unutmayın, her blok zinciri farklı amaçlar için yaratılmıştır ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek zorunludur.

Blok zinciri ağının yanı sıra, basmak istediğiniz dijital öğeye, dijital bir cüzdana ve basım ücretlerini ödemek için bir miktar kriptoya ihtiyacınız olacak.

Ethereum’un geniş bir kullanıcı tabanı olmasına ve bugün için bildiklerimize göre NFT’lerin oluşturulmasına ve büyütülmesine yardımcı olan ağ olmasına rağmen, işlem ücretleri çok maliyetlidir. Sonuç olarak, kullanıcılar küçük satışlar ve satın almalar için bile gülünç maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır.

Binance Smart Chain ise daha yüksek hızlar ve daha düşük ücretler sunuyor. Ve piyasada nispeten yeni olsa da, NFT pazarları şimdiden önemli bir büyüme yaşıyor. Aynı şey Solana, Cardano ve Yığınlardaki NFT’ler için de geçerlidir.

altkoinal.com

Herkes NFT yapabilir mi?

Evet, herkes NFT yapabilir.

Dijital sanatı veya koleksiyonları temsil eden bir NFT’yi basmak inanılmaz derecede kolaydır ve çok sayıda NFT pazarında yapılabilir. Ek olarak, bir NFT yapmak ve onu çevrimiçi bir pazarda satmak için herhangi bir teknik kripto becerisine sahip olmanız gerekmez.

Ancak unutmayın, NFT’niz değer göstermedikçe veya ünlü değilseniz, bir gecede NFT milyoneri olmayı beklemeyin.

NFT kullanım durumları: Bir NFT örneği nedir?

NFT’ler büyük ölçüde öncelikle kripto sanatı ve blok zinciri oyunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak NFT’lerin bu iki endüstrinin ötesinde sunacağı çok şey var.

Aşağıda kripto sanatının ve çevrimiçi oyunların ötesinde bazı NFT kullanım örnekleri verilmiştir.

Spor koleksiyonları

NBA Top Shot, 2019’da başlatılan spor NFT pazarına bir örnektir. Bugün ayrıca başka spor NFT koleksiyonları da mevcuttur. NBA Top Shot, herkesin, an olarak da bilinen, resmi lisanslı NBA ve WNBA dijital olaylarını toplamasına ve takas etmesine olanak tanıyan, basketbol toplanabilir bir NFT ekosistemidir. Öne çıkanların maliyeti, ana bağlı olarak 4 ila 1.000.000 ABD Doları arasında değişmektedir.

Biletlendirme

Konser ve etkinlik biletleri, benzersiz olmaları ve sahiplik kanıtları nedeniyle, karşılıksız jetonlar olarak da düzenlenebilir. Bir konser katılımcısı, bir NFT olarak bir bilet satın alabilir, dijital bir cüzdanda saklayabilir ve etkinliğe giriş yapmak için gösterebilir. Her biletin kendi benzersiz kimliği olacaktır, böylece hiç bir bilette sahtecilik yapılmaz.

Giyim

Tasarımcı ürünleri yapan lüks markalar da NFT’leri kullanabilir. Örneğin, Gucci gibi markalar, sahiplerinin tarayabileceği ve cüzdanlarına, çantanın gerçekliğini doğrulayan, değiştirilemez bir jeton alabilecekleri etikette taranabilir bir QR koduna sahip olabilir.

Etki Alanları

Alan adları, NFT’ler için başka bir kullanım durumudur. 2020’de ‘sexy.crypto’ alan adı OpenSea’de 230 ETH karşılığında satıldı. Budweiser, yaklaşık 30 ETH karşılığında “beer.eth” alan adını satın aldı. Ve bunlar sadece birkaç örnek. NFT olarak alan adları önemli bir şey haline geldi ve birçoğu alan adları üzerinde doğrulanabilir sahiplik isteyen bireyler ve markalar için NFT olarak basılıyor ve satılıyor.

NFT'ler | altkoinal.comNFT’lerin değeri ne kadar?

Teoride, herkes işini tokenleştirebilir ve onu takas edilemez bir token olarak satabilir. Ama bir NFT’nin gerçekten değeri nedir? Bir NFT’nin değeri üç temel şey tarafından belirlenir – nadirliği, faydası ve somutluğu.

 Nadirlik

Geleneksel sanata benzer şekilde, NFT’ler değerini sanatçının kim olduğuna, kullanıcı üzerindeki etkisine ve yapımında kullanılan tekniğe göre alır. Bir NFT’nin içsel değeri, insanları ona çeken şeydir çünkü bir ayrım hissi verir ve bu nedenle bir NFT’nin değerini belirlemeye yardımcı olur.

 Yarar

Bazı NFT’ler, diğer uygulamalarda kullanılabildikleri için satın alınır. Bu, oyunlarda jeton olarak da kullanılabilecekleri için koleksiyondan daha fazlası oldukları anlamına gelir. Bu tür NFT’ler, oyuncuların Guild of Guardians gibi sanal bir ülkede önemli bir avantaja sahip olmalarına yardımcı olabilir.

 Somutluk

Bazı NFT’ler gerçek dünya öğeleriyle bağlantılıdır. Bu, bu tür NFT’lere, mülkiyet değişmezliği ile de desteklenen somutluk açısından değer verir. NFT’ler mülkiyet haklarını desteklese de, ürünün yüksek talep göreceği veya benzersiz olacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir öğenin değeri, kullanıcıların aldığı kişisel memnuniyet, pratiklik ve kıtlık tarafından belirlenecektir.

Nadirlik, fayda ve somutluk bir NFT’nin değerini belirlemede rol oynasa da, koleksiyoncular (ve daha büyük ölçüde piyasa) kendi değerlerini buna koyacaktır, bu da bazı dijital sanat ve koleksiyon ürünlerinin neden milyonlarca sattığını açıklıyor.

Bir NFT’nin nadirliği ve değeri nasıl belirlenir?

Nispeten yeni bir varlık sınıfı olduğu için bir NFT’nin değerini belirlemek kolay değildir.

NFT alanına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, belirli bir NFT tahsilatının veya varlığının paralarına değip değmeyeceğine karar vermekte zorlanabilirler. Bununla birlikte, bir NFT’nin nadirliği veya kıtlığı, değerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Belirtildiği gibi, nadirlik, bir NFT’nin ne kadar nadir olduğunu ifade eder. Örneğin, NFT dünyasında nadir olması, ister sanat eseri, ister oyun varlığı, vb. olsun, karşılıksız jetonun türünün tek örneği olduğu anlamına gelir. Ayrıca, sanatçının popülaritesi de önemlidir, özellikle de ünlü statüsü varsa .

Önemli bir etkisi olan bazı benzersiz NFT örnekleri arasında CryptoKitties, Glitch Girls Beeple’s Everydays – The First 5000 Days ve NBA Top Shot anları sayılabilir.

Bir NFT’nin nadirliği, NFT geliştiricileri tarafından da sınırlandırılabilir, çünkü istedikleri miktarda değiştirilemez jeton oluşturabilirler ve daha sonra nadirliği artırmak için koleksiyonu sınırlayabilirler.

altkoinal.com

NFT’lerin amacı nedir?

Bir NFT satın almayı, toplamayı veya satmayı seçmek, tamamen kişiye bağlı bir karardır.

Alıcı mı, koleksiyoncu mu yoksa satıcı mı?

Bir alıcı olarak, bir NFT ürünü satın almanın en büyük yararı, sevdiğiniz sanatçıları finansal olarak desteklemenize izin vermesidir. Ek olarak, öğenin sahibi olduğunuzda ‘övünme hakları’ elde edersiniz ve mülkiyeti kanıtlamak için kullanabileceğiniz bir jeton alırsınız.

Bir koleksiyoncu olarak, NFT’ler satın alabileceğiniz diğer varlıklar gibi çalışır ve değerin artmasını bekleyip sonra satarak kar elde edebilirsiniz.

Satıcılar için NFT’ler, çalışmalarını satmaları için bir yol sağlar, böylece aksi takdirde orada olmayacak bir pazar sağlar. Ayrıca satıcılar, sattıkları ürün her el değiştirdiğinde veya yeni bir sahibine satıldığında telif ücreti kazanmaya devam edebilir.

 NFT'ler | altkoinal.com

Bir NFT’nin kripto para biriminden farkı nedir?

NFT’ler, aynı zamanda bitcoin ve eter gibi kripto para birimleri oluşturmak için kullanılan temel teknoloji olan blok zinciri üzerine kuruludur. NFT’ler ve kripto para birimleri arasındaki tek benzerlik de hemen hemen bu.

Kripto para birimleri, tıpkı fiyat para birimleri gibi, genellikle takas edilebilirdir. Bu, bir başkasıyla takas edilebilecekleri veya takas edilebilecekleri ve eşit değere sahip oldukları anlamına gelir. Bir dolarlık banknot, başka bir dolarlık banknotla aynıdır. Ek olarak, bir XMR veya bir dolar, başka bir XMR veya dolar ile aynı değere sahiptir.

NFT’ler farklıdır, çünkü her bir karşılıksız jeton, onu benzersiz ve takas edilemez kılan bir dijital imzaya sahiptir. Örneğin, Beeple’s Everydays, her ikisi de NFT olduğu için Jack Dorsey’nin ilk tweet’ine eşit değildir.

İnsanların dijital sanatı çevrimiçi kopyalamasını engelleyen nedir?

Hiçbir şey insanları dijital sanatı çevrimiçi kopyalamaktan alıkoyamaz. NFT’ler olarak basılan çoğu kripto sanatı, görmek için çevrimiçi olarak ücretsiz olarak kullanılabilir.

NFT eleştirmenleri, insanların NFT’lerin fotoğraflarını kolayca çekebileceğini ve bunları ücretsiz olarak sunabileceğini veya satabileceğini savundu. Örneğin Beeple’ın sanatı, satılmasına rağmen çevrimiçi olarak görüldü, kopyalandı ve defalarca paylaşıldı.

Bu nedenle, dijital sanatı çevrimiçi kopyalamak kolayca yapılabilirken, sizi varlığın sahibi yapmaz. Bunu şu şekilde düşünün: Mona Lisa tablosu, şimdiye kadar var olan en popüler resimlerden biridir. Herkes kolayca bir resmini çevrimiçi olarak indirebilir. Ama bu seni sahibi yapar mı? Hayır, değil.

Ancak, bir NFT satın alan herkes, orijinal çalışmanın sahibi olduğunu kanıtlayan mülkiyet haklarını alır.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Kripto Cüzdanı Nedir?

Atilla

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot Canlı Fiyatı

Atilla

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla