Altcoin Eğitim

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT veya Non Fungible Token nedir ve nasıl satın alınabilir?

NFT veya Non Fungible Token birçok kullanımı vardır; Oyun, sanat ve hatta kâr ekimi dahil (Yild Farming); Fakat NFT Nedir , Ne İşe Yarar?

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token”  ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. 

Yinelenen jetonlar, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) veya Monroe (XMR) gibi bilinen değiştirilebilir kripto para birimlerinden farklıdır; örneğin, bir bitcoin’i başka bir bitcoin ile değiştirebilirsiniz.

NFT veya Non Fungible Token çeşitli endüstrilerde kullanılsa da, çoğunlukla oyun ve dijital toplama alanında kullanılırlar ve genellikle Ethereum platformunda ERC-721 standardına göre inşa edilirler, ancak 2021’de diğer blok zincirlerinde NFT veya Non Fungible Token jetonların kullanılmasına rağmen. Protokol BEP-721 olarak China Binance Smart da gelişmeye başladı.

Non Fungible Token veya NFT nedir?

Değiştirilebilir bir varlık, fiyatında bir düşüş olmaksızın benzer bir varlıkla değiştirilebileceği anlamına gelir. Belirlenebilirlik, bölünebilirliği veya değeri gibi bir varlığın özelliklerini de belirler.

Örneğin, 10 dolarlık bir banknot, değer olarak başka bir 10 dolarlık banknotla oldukça benzerdir. Birinden 10 dolarlık banknot ödünç aldığınızda, eşit değerde oldukları için tam olarak aynı banknotları geri vermenize gerek yoktur.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar? - Non Fungible Token

Fungible token’lar birlikte alınıp satılabilen tokenlerdir ve fiyatları aynı kalır. Kripto para birimleri alanında, bir bitcoin başka bir bitcoine eşdeğer bir değere sahiptir ve sahibine veya geçmişine bakılmaksızın değeri sabittir.

Ancak NFT veya Non Fungible Token söz konusu olduğunda, bir Non Fungible Token fiyatı benzer herhangi bir jetondan farklıdır. Bireysel özellikler benzersizliklerini belirler, bu nedenle değerli taşlar, sanat eserleri veya koleksiyonlar gibi gerçek dünya varlıkları kadar yeri doldurulamazlar.

Örneğin benim yeni bir film izlemek için bir sinema biletim var diyelim Dismissal ve sizin de Star Wars sinema biletiniz var, ikimizin de bileti var ama bu biletler takas edilebilir mi?

Dolayısıyla, bu biletler gibi NFT veya Non Fungible Token, çeşitli kullanımlara ve öngörülemeyen değerlere sahip bilgiler içerebilen varlıkların dijital bir tezahürüdür.

NFT nedir? Non Fungible Token özellikleri ve faydaları nelerdir?

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT veya Non Fungible Token değeri, kıtlığından kaynaklanmaktadır. NFT geliştiricileri bu jetonları istedikleri kadar üretebilse de; Ancak sayılarını sınırlayarak nadirliklerini artırırlar.

 Bölünemez 

Bu yasa olmasa da, Non Fungible Token tokenlerin çoğu daha küçük birimlere bölünmez veya tüm dijital sanat eserini satın alırsınız ya da hiç satın almazsınız.

 Tek

Bu, bir NFT’nin en önemli özelliğidir. NFT’ler, benzersizliklerini kaydeden sabit bilgi sekmelerine sahiptir. Bu özelliğe bir özgünlük sertifikası olarak bakın.

 Hareketli

Takas edilebilir jetonların aksine, takas edilemeyen jetonlar belirli pazarlarda işlem görür. Ancak, değerleri benzersiz olmalarına bağlıdır.

 Özgünlük var

Geri alınamaz tokenlar blok zinciri teknolojisine dayanır, bu nedenle merkezi olmayan bir taşınmaz defterde sahte bir şey yapmak neredeyse imkansız olduğundan NFT’nizin gerçekliğinden emin olabilirsiniz.

 Hafız

Bu aynı zamanda NFT’nin hiçbir veri sahibinin kayıttan sonra verileri değiştiremeyeceği merkezi olmayan platformları kullanmasına da atıfta bulunur.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar? - Non Fungible Token

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Ethereum’a ek olarak, NFT’ler EOS ve NEO gibi diğer merkezi olmayan ağlarda bulunabilir. Ancak, bu platformlar akıllı sözleşmelere ve NFT araçlarıyla dolu bir kutuya sahip olmalıdır. Bu durumda akıllı sözleşmeler, meta veriler gibi ayrıntılı açıklamalara izin verir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

NFT nedir ve NFT’ler neden değerlidir?

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı sayesinde, oyuncular ve koleksiyoncular oyun içi öğelerin ve diğer benzersiz varlıkların değişmez sahipleri haline gelebilir ve bunlardan da para kazanabilirler. Bazı durumlarda oyuncular, The Sandbox ve Decentraland gibi sanal dünyada parklar gibi yapılar inşa edebilir ve bunlardan para kazanabilir. Oyuncular ayrıca kostümler, avatarlar ve oyun içi para birimleri gibi ikincil pazarlarda oynarken kazandıkları bireysel dijital öğeleri de satabilirler.

Sanatçılar, dijital eserlerini müzayedeye ihtiyaç duymadan dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere doğrudan satabilir ve böylece satıştan elde edilen kârın daha büyük bir kısmını elinde tutabilir. Kraliyet, dijital sanat olarak da programlanabilir ve bir sanat eseri yeni bir müşteriye her satıldığında, yaratıcı, satış kârının bir yüzdesini alır.

Star Wars serisinde Captain Kirk olarak bilinen William Shatner, dijital koleksiyon alanına girdi ve WAX ​​blok zinciri mağazasında kendi görüntüsünün 90.000 dijital kartını yayınladı, kart başına 1 dolar aldı ve bu Kartlar her yeniden satıldığında telif hakkı üzerinden para kazandı.

En pahalı NFT nedir?

NFT’ler daha popüler hale geldikçe, dünyanın en pahalı NFT’leri her gün değişiyor. Unvan daha önce 800 eter olarak fiyatlandırılan 6965 numaralı kripto punk jetonlarından biri tarafından satın alınmıştı (1,6 milyon dolardan fazla için 2.000 dolar değerinde eter dahil). Ancak 29 Mart’ta Beeple adlı bir sanatçı 6.6 milyon dolara satarak en pahalı NFT rekorunu kırdı.

nft 6965

 

NFT nedir ve neden önemlidir?

NFT belirteçleri, video oyunları, dijital kimlik doğrulama, lisanslama, sertifikasyon veya güzel sanatlar ve hatta telif hakkı verilmesi gibi çeşitli alanlarda kullanılabilen blok zinciri tabanlı dijital ekonominin önemli bir bileşeni olma potansiyeline sahiptir. Sahiplik ve veri kimliğini blok zincirinde depolamak, veri bütünlüğünü ve gizliliğini artırır, ayrıca bu varlıklara güvenmeye gerek kalmadan kolay aktarım ve yönetim, küresel ticaret ve ekonomideki sürtünmeyi (ücretleri) azaltabilir.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT nedir ve kullanımları nedir?

 Oyun

NFT’ler oyun endüstrisinde popülerdir, çünkü bu jetonlar bazı doğal sorunları çözer, örneğin Fortnite gibi en iyi oyunlar, silahlar ve görünümler gibi özelliklerin ve aksesuarların satışını yasaklamıştır. Yeri doldurulamaz jetonlar ile bu tesisler farklı oyunlarda kolaylıkla transfer edilebilir. NFT’ler böylece oyun içi ekonomiye yardımcı olacaktır.

 Dijital Sermaye

Decentraland’ı düşünün. Bu oyunda katılımcılar sanal bir alana sahip olabilir. Bunun bir başka örneği, NFT’leri kullanan ENS’dir (Ethereum İsim Hizmeti). ETH alan adları alım satımı kolaylaştırır.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar? - Non Fungible Token

 Kimlik

Geri alınamaz jetonlar, sahteciliğe karşı koymak için idealdir. Bunun örnekleri arasında akademik kimliklerimiz, tıbbi referanslarımız ve hatta görünüşümüz dahil olmak üzere kimliklerimizin dijitalleştirilmesi sayılabilir.

Dijital sanatçılar da telif hakkı nedeniyle çalışmalarını NFT’ye dönüştürebilir. Kimlik doğrulamada NFT kullanımına bir örnek, fiziksel oyun biletlerinin yeri doldurulamaz jetonlara dönüştürülmesini ve sahte eserlerin bulunmasını içerir.

 Koleksiyon eserler

Geri alınamaz jetonlar, koleksiyon dünyası için yeni bir başlangıçtır, bu nedenle sıradan koleksiyoncular dijital sermaye dünyasına giriyor.

 ERC-721 Simgesi

ERC-721 belirteci, yeri doldurulamaz belirteçleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu standart Ethereum blok zincirinde NFT’ler oluşturmak için bir talimattır.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Ethereum’a ek olarak, NFT’ler EOS ve NEO gibi diğer merkezi olmayan ağlarda bulunabilir. Ancak, bu platformlar akıllı sözleşmelere ve NFT araçlarıyla dolu bir kutuya sahip olmalıdır. Bu durumda akıllı sözleşmeler, meta veriler gibi ayrıntılı açıklamalara izin verir.

En iyi NFT veya Non Fungible Token projeleri

NFT alanı katlanarak büyüdükçe, yeri doldurulamaz belirteçlere dayalı ürünler ve projeler de var. Bu ürünler oyunlardan pazarlara kadar çeşitlilik gösterir. İşte en iyi 5 NFT projesi:

 OpenSea

ALTKOINAL.COM

NFT sanat ve koleksiyon ürünleri için en iyi pazar. Bu pazardaki ürünler arasında ENS (Ethereum Domain), Virtual Animals ve Virtual Land Plots bulunmaktadır. Bu pazarın dikkat çeken noktası, Ether ve Dai (DAI) gibi çeşitli kripto para birimleri ile satın alma imkanı.

 Async.Art

Sanat piyasası, yalnızca NFT’lerinizi alıp sattığınız değil, aynı zamanda orada kendi jetonlarınızı da yapabileceğiniz yeri doldurulamaz bir jetondur. Platform ayrıca sanat yaratıcılarının çalışmalarının görünümünü ve verdiği hissi kolayca tanımlamasına olanak tanır. Bu platform, alıcıların sanat eserinin bir bölümünü veya katmanını satın almasına veya değiştirmesine bile izin verir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 CryptoKitties

Cryptocurrency, oyuncuların sanal kedileri satın almasına, büyütmesine ve takas etmesine izin veren blok zinciri tabanlı bir sanal oyundur. Bu oyun, sanal kedileri birleştirmeyi ve toplu olarak fiyatlandırılmış nesiller üretmeyi içerir. CryptoKitties (bu oyundaki kediler) Ether (Ethereum Network Token) ile satın alınabilir. Oyunun 1.5 milyon kullanıcısı olduğu ve platformda 40 milyon doların üzerinde işlem yapıldığı tahmin ediliyor. Bu sanal kedilerden bazıları 300.000 dolardan fazla sattı. Bu sanal kedilerin ortalama fiyatı 65,76 dolar. Ancak, her alım veya satımda Ethereum ağ ücreti de dikkate alınmalıdır.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar? - Non Fungible Token

 Ethereum Etki Alanları (ENS)

Bu Alan Adı Sunucusu projesi 2017 yılında doğdu. .ETH alan adları, ERC-721 protokolünü kullanan ve NFT piyasalarında işlem gören, değiştirilemeyen belirteçlerdir.

 Decentraland

Merkezi olmayan sanal dünyaya odaklanan en iyi NFT veya Non Fungible Token projelerinden biri. Projede, katılımcılar sanal arazi satın alabilir veya satabilir ve oyunun her “sakin”inin özel bir dijital kimlik pasaportu vardır.

NFT veya Non Fungible Token nasıl satın alınır

Şimdiye kadar muhtemelen NFT jetonlarını nasıl satın alacağınızı merak etmişsinizdir. NFT’ler aşağıdaki yollardan biriyle elde edilebilir:

 • Oyunlardan veya Depp (merkezi olmayan uygulama) aracılığıyla
 • NFT pazarları aracılığıyla 
 • NFT başka bir NFT ile takas etmek

 Mobil üzerinden NFT veya Non Fungible Token nasıl alınır

DApp’e erişmek için, telefonunuza tarayıcı özellikli cüzdanlardan birini yükleyin.

Bu durumlar aşağıdakileri içerir:

 • Trust Wallet
 • MetaMask
 • (MyEtherWallet (MEW
 • Coinbase Wallet

 WAX blok zinciri

Global Capital Exchange’in kısaltması olan WAX, video oyunları ve sanal dünyalardaki koleksiyonluk ve nadir eserler gibi sanal öğelerin ticareti için özel olarak oluşturulmuş bir blok zinciridir. WAX blok zinciri, Depp için merkezi olmayan bir pazar yeri ve platform görevi görür. Kullanıcılar, bir oyun geliştiricisine veya merkezi bir ağa güvenmek yerine, dijital varlıklarına gerçekten sahip olabilir ve istedikleri kişiyle WAX ​​platformunda takas edebilirler.

 altkoinal.com

NFT tokenlerin WAX blok zincirinde bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de satın almanın kolay olmasıdır. Bu platformda bir kullanıcı adı ve şifre veya Twitter, Facebook veya Reddit gibi bir sosyal medya hesabı ile kolayca bir WCW cüzdanı oluşturun.

WAX’ta NFT ticareti nasıl yapılır

WAX blok zincirinde NFT ticareti yapmak için aşağıda listelenen ikincil piyasalardan NFT satın alabilirsiniz. Bu pazarlara ikincil denir çünkü belirteçler başka yerlerden kaynaklanır, ancak birincil pazar olan Amazon ve ikincil pazar olan eBay gibi bu pazarlarda satılır.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

İkincil piyasalarda WAX platformunda değiştirilemeyen jetonları satın almak için, aşağıda listelenen web sitelerinde bulunabilen WAX ​​tokenine ihtiyacınız vardır, ardından satın alınan WAX’ı .wam uzantılı hesabınıza gönderin.
WAX Bulut Cüzdanınızda oturum açın, istediğiniz NFT’yi seçin ve piyasa talimatlarına göre satın alın.

WAX platformundaki ikincil piyasaların listesi:

 • Myth.Market
 • Collectables.io
 • AtomicHub.io
 • SimpleMarket.io
 • WAXplorer.com

Satın alınmış NFT nereden görebilirim?

Satın alınan Non Fungible Token ler, WCW cüzdanınızda veya işlemi yaptığınız pazar yerinde ve ayrıca wax.bloks.io gibi blok zinciri tarayıcılarında görüntülenebilir.

 Çözüm

NFT veya Non Fungible Token alanının hala genç olduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle 2021’de mevcut NFT projelerinin yanı sıra yeni platformların ortaya çıkmasını beklemek zorundayız.

altkoinal.com

Uygulamalarının kapsamı yalnızca dijital para topluluğu ve geliştiricilerinin hayal gücüne bağlıdır.

NFT’ler hakkında sıkça sorulan sorular 

Non Fungible veya NFT nedir?

NFT veya Değiştirilebilir Simge, yeniden üretilemeyen dijital varlıklar oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullanan özel bir kripto para birimi türüdür. Bir NFT jetonunun fiyatı, benzer herhangi bir jetondan farklıdır. Her NFT benzersizdir, bu nedenle değerli taşlar, sanat eserleri veya koleksiyonlar gibi gerçek dünya varlıkları kadar yeri doldurulamaz.

NFT nedir? Non Fungible Token neden değerlidir?

NFT’ler ile oyuncular ve koleksiyoncular oyun içi öğelerin ve diğer benzersiz varlıkların taşınmaz sahipleri olabilir ve bunlardan para kazanabilirler. Sanatçılar, dijital eserlerini müzayede gerekmeden dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere doğrudan satabilirler. Satıştan elde edilen kârın daha fazlasını saklayın.

altkoinal.com

 En pahalı Non Fungible Token veya NFT nedir?

69 milyon dolara satılan en pahalı NFT veya Non Fungible Token, Beeple tarafından yaratılan ve Ramzars Theron platformunun kurucu ortağı Justin Sun tarafından satın alınan “Everyday: The First 5000 Days” oldu.

Piyasa değeri açısından en önemli NFT’ler nelerdir?

Theta, Engine Queen, Şili, Dessland ve Flow jetonları, Non Fungible Token pazarında en yüksek piyasa değerine sahiptir. NFT’lerin listesi burada ayrıntılı olarak görüntülenebilir:

 NFT’yi destekleyen eyaletler nelerdir?

NFT için en iyi cüzdanlar arasında MyEtherWallet, TrustWallet, Metamask, Rainbow ve Coinbase Wallet bulunur.

NFT nedir ve NFT’ler nerede satılabilir?

En popüler NFTLER veya Non Fungible Token çevrimiçi mağazaları Zora, Rarible, SuperRare, Nify Gateway ve OpenSea’dir.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?” yazısının sonuna kadar bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz.

Altcoin Nedir? Hangi Altcoin Alınmalı?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Kripto Para Analizleri 11 Ocak

Atilla

NFT nedir, NFT coin ne işe yarar?

Atilla

DeFi (veya “merkezsiz finans”) Nedir?

Atilla