Altcoin Eğitim

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite Havuzu Nedir Ve Neden Önemlidir?

Likidite Havuzu Nedir Ve Neden Önemlidir?

Merkezi olmayan Likidite Havuzu, küresel kripto piyasalarının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve dünya çapındaki tüccarların ve yatırımcıların bir düğmeye tıklayarak piyasa likiditesine erişmelerini sağladı.

Bu Makalede, Likidite Havuzu ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. İhtiyacınız olan bilgileri almak için aşağıdaki bölümlerde ilerleyin:

 • Likidite Havuzu nelerdir?
 • Likidite Havuzu sağlayıcısı nedir?
 • Likidite Havuzu nasıl çalışır?
 • Likidite Havuzu jetonları nedir?
 • Likidite Havuzu neden ihtiyaç duyulur?
 • Likidite Havuzu ne için kullanılır?
 • Likidite nasıl katılınır?
 • Likidite ilgili riskler nelerdir?
 • Likidite faydaları nelerdir?
 • Stake ve likidite sağlama arasındaki fark nedir?
 • Likidite Havuzu nelerdir?

Özetle, birLikidite Havuzu , kripto tüccarlarının ve yatırımcıların merkezi olmayan finans (DeFi) piyasalarında piyasa likiditesine erişmelerini sağlar.

Daha spesifik olarak, Likidite Havuzu , merkezi olmayan borsalar (DEX), borç verme ve ödünç alma protokolleri ve diğer DeFi uygulamaları için likidite sağlamak üzere akıllı bir sözleşmeye yerleştirilen bir fon havuzudur.

Likidite Havuzu , akıllı sözleşmelerle desteklenen bir sipariş defterine veya eşleştirme motoruna merkezi olmayan bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Likidite sağlayıcı nedir?

Likidite sağlayıcıları (LP’ler), temel DeFi protokolünün çalışmasını sağlamak için bir likidite havuzuna likidite sağlamak adına kripto varlıklarını kullanan bireyler veya profesyonel piyasa katılımcılarıdır.

Merkezi olmayan ticaret havuzları, otomatik piyasa yapıcıların (AMM’ler) kullanımı yoluyla herhangi bir bireyin likidite sağlayıcısı olması için finansal piyasayı açar.

Örneğin, merkezi olmayan bir borsada, likidite sağlayıcıları, tipik olarak eşit oranda iki veya daha fazla kripto para birimiyle akıllı bir sözleşmeyi finanse eder. Bu, söz konusu kripto çifti için ticaret faaliyetlerini kolaylaştırmak için bir pazar sağlar.

Likidite sağlayıcıları, borsa işlem ücretlerinin bir yüzdesi ile ödüllendirildikleri için likidite sağlamaya teşvik edilir. Aldıkları ödüller, havuzda sağladıkları likidite payı ile orantılıdır.

Likidite Havuzları Nasıl çalışır?

Geleneksel finansal piyasalarda, piyasa likiditesi belirli bir varlığın veya döviz çiftinin sipariş defterinde bulunur. Orada, alıcılar ve satıcılar,siparişi doldurmak için ticaret yapmak istedikleri miktarın üzerinde anlaştıktan sonra eşleştirilir.

Coinbase, Binance ve Kraken gibi merkezi kripto borsaları da her kripto para ticaret çifti için alıcıları ve satıcıları eşleştirmek için sipariş defterlerini kullanır.

Bir piyasa yapıcı olarak hareket etmek için (yani diğer tüccarlara teklifler ve teklifler sağlayarak bir piyasaya likidite sağlayarak para kazanan biri), hem geleneksel hem de kripto sermaye piyasalarında tipik olarak önemli miktarda sermaye gerekir.

Likidite Havuzu Nedir Ve Neden Önemlidir?

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Likidite Havuzu Neden Önemlidir? 

Bununla birlikte, merkezi olmayan finans (DeFi) piyasasında, herkes bir kripto likidite havuzuna para yatırarak likidite sağlayıcısı olabilir ve likidite havuzuna yaptıkları finansal katkı ile orantılı olarak ticaret ücretleri şeklinde ödüller alabilir.

Likidite sağlayıcıları tarafından akıllı sözleşmelere yatırılan fonlar, herhangi bir işlem için sürekli likidite sağlar. Özünde, insanlar piyasa yapıcılar veya diğer kullanıcılar yerine akıllı bir sözleşmede likiditeye karşı işlem yapar.

Havuzda meydana gelen işlemlere dayalı olarak varlıkların fiyatlandırılmasından sorumlu bir algoritma kullanır. Algoritma, talep arttıkça bir varlığın fiyatını artırarak havuzun likiditeyi korumasını sağlar.

Uniswap ve SushiSwap gibi ticaret havuzları, likidite sağlayıcılarının havuza eşit oranda iki para birimi yatırdığı sabit bir piyasa yapıcı algoritması kullanır. Örneğin, ETH ve USDC.

Bir havuzun işlem ücretlerinden pay almanın yanı sıra, LP’ler, ortak olarak adlandırılan likidite sağlayıcı jetonlarını (LP jetonları) stake ederek ticaret platformuna likidite katkıda bulunmaya teşvik olarak protokol jetonları da kazanabilirler. 

Likidite sağlayıcı jetonları nedir?

Likidite sağlayıcıları bir havuza para yatırdıklarında, havuzdaki paylarını temsil eden bir likidite sağlayıcı jetonu (LPT) alırlar.

Likidite sağlayıcı jetonları (LPT’ler), LP’lerin bir havuza katkıda bulunduğu fon miktarını ve likidite sağlamak için aldıkları işlem ücretlerinin payını belirlemek için kullanılır. Bu, LP’lerin havuzdayken varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar.

LPT’lerin üzerinde çalıştıkları blok zincirinin diğer tokenleri ile aynı özelliklere sahip oldukları düşünüldüğünde, aynı blok zincirinin diğer protokollerine stake edilebilir, takas edilebilir veya transfer edilebilirler.

Örneğin, ticaret platformunun protokol belirteci CAKE’yi kazanmak için bir BNB-BUSD LPT PancakeSwap’ta stake edilebilir.

Neden likidite havuzları ihtiyacımız var?

DeFi protokollerinin tümü akıllı sözleşmeler kullanarak çalışır ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesi bir gaz ücretine (yani bir blok zinciri işlem ücreti) mal olur. Geleneksel sipariş defterlerini merkezi olmayan borsalara getirmek, 2017’de Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan ticaretin ilk günlerinde görüldüğü gibi, yavaş performans ve yüksek işlem maliyetleri ile sonuçlanır.

Saniyede yalnızca 13 -15 işlem gerçekleştiren Ethereum üzerinde çalışan çoğu DeFi protokolünü göz önünde bulundurursak, geleneksel bir sipariş defteri sistemi kullanarak siparişleri yerine getirmek çok uzun zaman alacaktır. Ayrıca, Ethereum ağında gaz ücretleri oldukça pahalıdır ve bu da piyasa yapıcıların getirilerini büyük ölçüde tüketecektir. Bu nedenle, başka bir likidite sağlama yöntemine ihtiyaç duyulması, likidite havuzlarının kullanımını gündeme getirmiştir.

Başlangıçta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından Likidite Havuzu önerilen otomatik piyasa yapıcı protokolü, emir defterini varlıkları fiyatlandırmak için matematiksel formüllerle değiştirir ve alım satım işlemlerine izin vererek herkesin merkezi olmayan, güvenilir ve şeffaf bir şekilde alım satım yapmasına olanak tanır. Ayrıca, herkesin likidite sağlama yeteneği, açık, sınırsız ve kapsayıcı kripto değerlerinin korunmasını sağlar.

altkoinal.com

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Likidite Havuzu ne için kullanılır?

Likidite Havuzu , çoğu DeFi protokolünün arkasındaki yakıttır ve bu akıllı sözleşmelerde 83 milyar doların üzerinde kripto para kilitlenmiştir.

Likidite Havuzu ana kullanım durumu, bu makalenin çoğunun odak noktası olan merkezi olmayan ticarettir. Ancak, Likidite Havuzu kullanıldığı başka protokoller de vardır.

Merkezi olmayan borç verme, Havuzu için bir başka popüler kullanım durumudur. Merkezi olmayan borç verme havuzları, borç verenlerin faiz ödemeleri ve (genellikle aynı zamanda) bir protokol belirteci karşılığında ödünç almaları için kripto para yatırmalarını sağlar.

Verim çiftçiliği veya likidite madenciliği, Likidite Likidite Havuzu  için bir başka popüler kullanım durumudur. Likidite sağlayıcıları,  genellikle platformun yerel jetonunda ödeme yapıldığından, ek getiri elde etmek için likidite sağlayıcı jetonlarını (LPT’ler) stake edebilir.

Likidite Havuzu sağlayıcı jetonları, diğer platformlarda likidite sağlamak için de stake edilebilir veya kullanılabilir. Bu, DeFi ekosistemi için daha fazla genel likidite sağlar ve LP’lerin potansiyel getirileri artırmak için kripto varlıklarından yararlanmalarını sağlar.

Likidite Havuzu diğer göz alıcı kullanımları arasında sentetik varlıkların basılması, dilimleme ve yönetişim sayılabilir. Kripto alanındaki yenilik oranının artmasıyla birlikte, likidite havuzları zaman geçtikçe daha fazla kullanım durumuna sahip olmaya hazırlanıyor.

Likidite Havuzu nasıl katılınır?

Likidite havuzlarına erişim süreci platformdan platforma biraz farklılık gösterir. Bazıları daha teknik ve uzmanlık gerektirirken, diğerleri deneyimi olabildiğince kolaylaştırmak için kullanıcı dostu ve oyunlaştırılmıştır.

Bir likidite havuzuna katılmak için seçtiğiniz platformda bir hesap oluşturmanız ve Metamask gibi akıllı sözleşme özellikli bir kripto cüzdanına bağlanmanız gerekir. Ardından, kripto varlığınızı yatırmak için bir kripto para çifti ve likidite seçmeniz gerekecek.

Ardından, yatırmak istediğiniz iki varlığa yeterince sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Son olarak, LP jetonlarınızı almak için iki varlığı yatırırsınız.

Likidite Havuzu Nedir Ve Neden Önemlidir?

Likidite Havuzu ilgili riskler nelerdir?

Likidite Havuzu, DeFi piyasasında inanılmaz derecede değerli bir rol sağlasa da bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu riskler aşağıda incelenmiştir:

Kalıcı kayıp

Bir Likidite Havuzu tutulan iki varlığın oranı, varlıklardan birinde diğerine karşı keskin bir fiyat artışı nedeniyle eşitsiz hale geldiğinde, LP’ler elde tutulanlardan birinin kazançlarını kaybettikleri için kalıcı kayıp olarak adlandırılan şeyi yaşayabilirler

Bir likidite sağlayıcısı, bir fiyat iyileşmesinden önce fonlarını havuzdan çekerse, kayıp kalıcı hale gelebilir. Bununla birlikte, likidite sağlayıcıları, dalgalanma büyüklüğüne veya mevduatlarının süresine bağlı olarak, geçici kayıpları işlem ücretleriyle kapatabilirler.

Akıllı sözleşme hataları

Likidite Havuzu diğer bir riski, onları yöneten akıllı sözleşmelerdir. Bazı akıllı sözleşmeler, kodlarındaki hatalar nedeniyle saldırılara açıktır. Bir örnek, bilgisayar korsanlarının 11 milyon dolar değerinde kullanıcı fonunu çaldığı Şubat 2021’deki Yearn Finance hack’idir.

Merkezi yönetim

Yönetişimin aşırı merkezileştirildiği Likidite Havuzu geliştirici havuzdaki fonların kontrolünü ele geçirmeye karar verebileceğinden kötü niyetli davranışlara yer açar. Bu nedenle, bir havuzda nereye para yatırılacağını akıllıca seçmek önemlidir.

PROFESYONELLER İÇİN İPUCU

Bir havuzda likidite sağlarken yanmaktan kaçınmak için, para yatırmayı planladığınız protokolü dikkatlice araştırmalı, neye kripto yatırdığınızı tam olarak anladığınızdan ve ilgili tüm riskleri anladığınızdan emin olmalısınız.

Likidite Havuzu faydaları nelerdir?

Likidite Havuzu yer almak ilk başta kriptoya yeni başlayanlar için biraz zor olsa da, bu yeni finansal protokollerin faydaları, likidite havuzlarının kalıcı olduğunu gösteriyor.

Bu faydalardan bazılarına göz atalım.

Likidite Havuzu, özellikle merkezi olmayan borsalar ve borç verme platformları olmak üzere DeFi protokolleri için yeterli likidite olmasını sağlar.

Likidite sağlanması sadece iyi niyetli piyasa yapıcılarla sınırlı değildir. Herkes bir havuzda likidite sağlayabilir.

Likidite sağlayıcıları, diğer DeFi protokollerinde likidite sağlayıcı belirteçlerini kullanarak birden fazla kazanç fırsatı katmanına erişebilir.

Likidite sağlayıcıları, yönetişim belirteçleri kazanarak ve bunları oy kullanmak için kullanarak likidite sağladıkları bir protokolün karar verme sürecine katılabilirler.

Likidite Havuzu, yatırımcıların güvenilir bir şekilde işlem yapmalarını sağlar.

Likidite Havuzu, kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulabildikleri için çok çeşitli varlıklar için mevcuttur. Tek kısıtlama, takas edilebilir tokenlerin likidite sağlayıcısının işlettiği zincirde mevcut olması gerektiğidir.

Örneğin, Uniswap ve SushiSwap’ta yalnızca Ethereum tabanlı ERC20 jetonlarını takas edebilirsiniz, PancakeSwap ise Binance Smart Chain’in BEP20 jetonlarıyla sınırlıdır.

Likidite Havuzuhavuzlarında bulabileceğiniz en popüler varlıklar arasında ETH, BNB ve DAI, USDT ve USDC gibi sabit paralardır.SafeMoon gibi popüler “meme paralar” bile Likidite takas edilebilir veya yatırılabilir.

Likidite Havuzu Nedir Ve Neden Önemlidir?

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Stake ve likidite sağlama arasındaki fark nedir?

Geleneksel olarak staking, ağı güvende tutmak ve işlem ücretlerinden ödüller kazanmak için kripto varlığınızı bir blok zincirinde kilitleme sürecini ifade eder. DeFi’nin şafağıyla birlikte, staking’in tanımı, finansal bir ödül kazanmak için bir kripto varlığının herhangi bir şekilde yatırılmasını içerecek şekilde genişledi. Örneğin, bugün jeton kazanmak için bir NFT bile koyabilirsiniz.

Likidite karşılığı, alım satım ücretleri veya borç verme faizi elde etmek için bir veya daha fazla varlığın bir likidite havuzuna yatırılması anlamına gelir. Konsept, bahisten o kadar farklı olmasa da, ilgili mekanikler ve riskler farklıdır.

Ayrıca, likidite sağlayıcıları, likidite havuzu jetonlarını (LPT’ler) kullanabilir ve bunları, likidite sağlayıcıları için staking’in devreye girdiği yer olan ücret veya faiz üzerine ek ödüller kazanmak için stake edebilir.

Likidite Havuzu, hızla büyüyen DeFi pazarlarına giren kripto meraklısı yatırımcılar için heyecan verici yeni bir potansiyel kazanç fırsatı sunuyor.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

NFT nedir, NFT coin ne işe yarar?

Atilla

SafeMoon (SFM) Nedir? SafeMoon Canlı Fiyatı

Atilla

Bitcoin fiyatı 42 bin dolara döndü

Atilla