Altcoin Eğitim

Ledger Cüzdanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Ledger Cüzdanı Nedir?

Ledger Cüzdanı (Wallet) (Ledger Nano S ve Ledger Nano X Cüzdanı) Dijital para piyasasının genişlemesiyle birlikte güvenli bir dijital cüzdana sahip olmanın önemi arttı. Bu tür cüzdanlara donanım cüzdanları denilebilir. Defter cüzdanları, bitcoin ve diğer dijital para birimleri olarak kullanılan iki tür donanım cüzdanı örneğidir.Donanım cüzdanları aslında internete bağlanmaya gerek kalmadan para birimi parolanızı şifreleyen güvenli bir cihazdır. Bu, cüzdanınızın saldırıya uğramasını önler. Büyük miktarlarda ve uzun süre uygundurlar.

Ledger Cüzdanı, Fransız şirketi Ledger tarafından üretildi ve pazarlandı. 2014 yılında piyasaya sürülen Fransız şirket, Bitcoin ve Ethereum ve Blockchain teknolojisi dahil olmak üzere para birimlerini şifrelemek için güvenli bir güvenlik altyapısı oluşturmayı hedefliyor.

Bu yazımızda Ledger Cüzdanı donanım eğitiminden bahsetmek istiyoruz. Ledger Cüzdanı S ve X olmak üzere iki türü vardır. Güvenlik açısından oldukça popülerdir. Bu cüzdan, yüksek veri güvenliğine ve varlıklara sahiptir ve aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. 

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ortaklar ilk olarak (birkaç yıl önce) Ledger Cüzdanı ilk modeli olan Ledger Nano S’yi piyasaya sürdüler. Bu defter tüm güvenlik adımlarından geçti ve tüm bu adımları başarıyla geçmeyi başardı. Bu defterin üretildiği yıl, cüzdan güvenliğinde ilk sırayı almayı başardı.

Ledger Nano S’nin avantajlarını ve diğer güçlü yönlerini yeniden kullanan Fransız şirketi, 2019 yılında bu kez Ledger Nano X’i üretti. Ledger Nano X cüzdanının Ledger Nano S ‘ye kıyasla özellikleri arasında yeni özellikler yer alıyor.

 1. Bluetooth
 2.  Daha büyük ve daha okunaklı ekran
 3. 100 dijital para birimi uygulamasının eşzamanlı yönetimi
 4. Cüzdanınızı 24 özel kelime öbeği ve aşağıda öğreneceğimiz birkaç başka olasılık ile yedekleyin.

Nano X cüzdan ile çalışmak zor görünebilir ama öyle değil, kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip ve kurulumu da çok kolay.

 

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Ledger Nano S cüzdanı nedir?

Bu cüzdan, kategorisine göre soğuk cüzdan olarak sınıflandırılır. Cüzdanlar çevrim dışı olan voltlardır, yani internete bağlı değildirler. Donanım ve kağıt cüzdanlar bu türdendir. Donanım cüzdanları. Ledger Nano S, Fransa’da üretilmiştir. En güvenli dijital cüzdanlardan biri olarak bilinir. Bu cüzdanın uluslararası güvenlik sertifikası + Cc Eal5 vardır. Fransız siber organizasyonu tarafından onaylanan tek cüzdandır. Ledger Nano S, her kişi için ayrı ayrı oluşturulan kurtarma kelimeleri olarak 24 kelime kullanır. Bu ifadeler kullanılarak hem yedekleme işlemi gerçekleştirilebilir hem de cüzdanın kurtarılması gerektiğinde kullanılabilir. Cüzdanı kullanmak için 8 karakterlik bir şifre belirlemeniz gerekiyor, bu da daha fazla güvenlik sağlamaya yardımcı oluyor. Cüzdanda Ledger Cüzdanı Live yazılımı tarafından yönetilen bu cüzdan tarafından 50’den fazla dijital para birimi ve jeton desteklenmektedir. Lerollet’teki özel anahtarlar, belirtilen para birimi blok zinciri ağında çevrimdışı olarak saklanır ve bu nedenle bloke kaldırılabilir veya kapatılabilir. İşlemlerin transferi veya yürütülmesi için iki adımda onay yapılır. Öncelikle Live yazılımı işlemi onaylar ve ardından kullanıcı Volt üzerindeki buton aracılığıyla son onayı gerçekleştirir. Ve renk çeşitliliği makul seviyede ve birçok ülkede ücretsiz olarak gönderiliyor.

Ledger cüzdanı satın almak için ipuçları

Resmi web sitesinden özelliklerini gördüğünüzden emin olun. Bu, cüzdanınızın kurcalanmamasını sağlayacaktır.
Defter cüzdanınızın viral olmaması, sisteminizin viral olmamasını sağlamaz. Bu nedenle cüzdanı bilgisayara bağlamadan önce uygun ve güçlü bir antivirüs ile kontrol edin.
Cüzdan kurmak için acele etmeyin ve tüm adımları dikkatlice izleyin çünkü bazı adımlar sahte olabilir ve küçük bir hata ile tüm malınızı kaybedebilirsiniz.

Ledger cüzdanı nasıl kuracağız?

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Kutuyu açarken tüm donanım bileşenlerini inceleyin. Ledger Cüzdanı cihazın metal şeklinde dört ana bileşeni vardır.

 • Ledger Cüzdanı Ekran: Ekranı kullanarak istediğiniz işlemleri yapabilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu cihazın küçük bir ekranı olmasına rağmen, gerekli tüm bilgileri görüntüler.
  Bu bilgi size adresleri, menüleri, alım kelimelerini ve ayrıca mevcut değerleri gösterir.
 • Ledger Cüzdanı Sol Düğme: Adından da anlaşılacağı gibi, bu düğme sizi sola yönlendirir ve menüde dikey olarak gezinmenize yardımcı olur.
 • Ledger Cüzdanı Sağ buton: Sağa transferler için olması dışında sol buton ile aynıdır ve ayrıca menüde aşağı inmenize yardımcı olur.
 • Ledger Cüzdanı Metal kapak: Bu parça sadece cüzdanınızı kapatmak içindir.

Dikkat çeken nokta ise her iki tuşa aynı anda basarak Ledger Nano S cüzdanına girip adımları onaylıyorsunuz.

 • Lansmana ek olarak, Ledger Wallet’ın işletim sistemini de güncellemesi gerekiyor. Her yeni güncelleme başlattığında, cüzdan işletim sistemini güncellemeniz gerekir. Bu güncellemeler güvenliği artırır, cüzdanınızdaki hataları düzeltir.
 • Şimdi Ledger Cüzdanı bilgisayara bağlamanın ve ekranda gösterilen talimatları takip etmenin zamanı geldi.
 • Önce bir cüzdan oluşturma seçeneğini seçin, ardından cüzdanınız için 4 ila 8 karakter bırakılmış bir PIN kodu görün. Cüzdana her girdiğinizde bu PIN kodunu girmeniz gerekir. Uzun PIN kodu, başkalarının tahmin etmesini ve açmasını zorlaştırır.

PIN kodu ile ilgili bilinmesi gereken şey, PIN kodunuzu 3 defadan fazla hatalı girerseniz, ayarları tekrar yapmanız gerektiğidir.

 • Ardından, kurtarma sözcüklerini yazın. Bu sözleri bazen Seed olarak duymuş olabilirsiniz. Cüzdanınızı kaybettiyseniz veya şifrenizi unuttuysanız ihtiyacınız olan kelime budur.

Cüzdan kutusundaki kağıda bu 24 kelimeyi aynı sırayla yazmanız için 24 kelime cüzdan ekranında görüntülenir. Kurtarma sözcükleri sayfasının önceden doldurulmaması gerektiğini unutmayın. Yapılan bazı dolandırıcılıklar, zaten kurtarma kelimeleriyle dolu donanım satıyor. Bu durumda, yeni bir cihaz kullanılması tavsiye edilir.

 • Kurtarma kelimelerini yazdıktan sonra Devam düğmesine tıklayın ve cüzdan birkaç farklı kelime görüntüleyerek kelimeleri sırayla yazıp yazmadığınızı gösterecektir.
 • Yukarıdaki adımı gerçekleştirdikten ve kurtarma kelimelerini tekrar onayladıktan sonra, cüzdanınızı kurma ve kullanma zamanı gelmiştir.

Ledger Nano S cüzdanına yazılım yükleme

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Ledger Nano S cüzdanını başlatıp kurduktan sonraki adım, uygun yazılımı yüklemektir. Her program farklı bir kullanıcı arayüzü ve yönergeler içerir. Cüzdanı daha iyi kullanmak için üç program ve Ledger Nano S üzerinde diğer programları silmek ve eklemek için bir program vardır. Programı çalıştırmak için tek yapmanız gereken cüzdanınızı sisteminize bağlamak ve PIN kodunuzu girmek. Listeden istediğiniz para birimini bulun ve programı indirin. Ledger Nano S cüzdan tüm para birimlerini desteklemez.

 Ledger Bitcoin Cüzdanının Tanıtımı 

Bu uygulama, ERC20 protokolüne dayalı olmayan bitcoinleri ve altcoinleri desteklemez. Ayrıca Windows, Mac, Linux ve Google Chrome işletim sistemleri için de mevcuttur.

 Ethereum Ledger cüzdanı ile tanışın

Bu uygulama Ethereum, Classic Ethereum ve ERC20 jetonlarını destekler. Bu cüzdan, sermayenizi daha güvenli hale getirmek için MyAtrollet cüzdanıyla birleşir ve çalışır.

 Ripple Ledger cüzdanı ile tanışın

Adından da anlaşılacağı gibi bu cüzdan Ripple içindir ve sadece Linux, Mac ve Windows işletim sistemleri içindir.

Ledger cüzdanı Programının Tanıtımı

Bu uygulama bir cüzdan değil, deftere yüklenebilecek diğer cüzdan uygulamalarını yönetmek içindir. Bu programı Dash ve Doge koin gibi ERC20 jetonları olmayan diğer cüzdanları yüklemek için kullanabilirsiniz. Bu program, işletim sistemimizi güncellememiz gereken yerdir. Defter yönetim yazılımı Mac, Windows, Linux ve Chrome işletim sistemlerinde de mevcuttur.

 Cüzdanında ekranın önemi

Dijital para birimi mobil cüzdanları gibi normal cüzdanları kullanırken, cep telefonunuzda özel anahtarınızın görüntülendiğini göreceksiniz. Ve cep telefonu internete bağlıysa, bilgisayar korsanları kolayca hackleyebilir. Ancak donanım cüzdanı İnternete bağlı değil. Parolanız bu donanım cüzdanının ekranında görüntülenecektir.

 

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Nano S cüzdanında, PIN’i doğrulamak ve onaylamak, kodu almak (taban işareti), onay göndermek için cihazda yüklü bir OLED ekranı vardır. Çoğunlukla ekranın diğer tarafındaki fiziksel cüzdan düğmelerini kullanır.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bu ekrandan ödemeleri kontrol edebilirsiniz. Başka bir deyişle, tüm görevler ekran kullanılarak görüntülenebilir ve onaylanabilir. Ekranın yanında, işlemi yönlendirmek ve onaylamak için iki düğme vardır. Bunlar fiziksel düğmelerdir. Bu cüzdanın güvenliğini artırır, çünkü kullanıcıların ödemelerini onaylamak için her iki düğmeye de aynı anda basması gerekir. Çünkü hiçbir bilgisayar korsanı fiziksel düğmelere basamaz. Ödemeleriniz yüksek bir güvenlik düzeyine sahiptir. Hesabınıza sizden başka kimse erişemez.

Bir ekrana sahip olmak, aktarılan dijital para biriminin miktarını ve adresi gösterdiğinden, ödeme doğrulamasını ekransız cüzdanlardan daha kolay hale getirir. Ayrıca, bu ekran sayesinde, bu dijital para donanım cüzdanı, kötü amaçlı yazılım bulaşmış herhangi bir bilgisayarda kullanılabilir.

Cüzdan üreticisi, Nano S kullanıcılarına bir sonraki güncellemede Nano S cüzdanı için Ledger Live mobil yazılımını kullanma yeteneğinin oluşturulacağına söz verdi.

Ledger cüzdanı uygulamaları nasıl yüklenir

Ledger Nano S cüzdanını kurduktan sonra bu cihazı kullanmak için üzerine birkaç program yüklememiz gerekiyor. Bunu yapmak için önce resmi Ledger Live web sitesine giriş yapın ve programı bilgisayarınıza indirip kurun. Programı açtığınızda, Yeni Cihaz Olarak Ayarla seçeneğine tıklayın. Bu bölümde Nano S defterini seçin ve Devam seçeneğine tıklayın. Doğruladığınız notunun PIN kodunu ve kurtarma kelimelerini düzeltmek için bir dizi adım gerçekleştirilir. Ayrıca, defterinizin yasal olduğunu Güvenlik Kontrol Listesinde de onaylayabilirsiniz. Live şifresini seçtikten sonra cihazınız gerekli uygulamaları yüklemeye hazırdır.

Ledger Live Manager nasıl kullanılır?

altkoinal.com

Programı açtığınızda, Yöneticiyi Aç seçeneğine tıklayın. Bu sayfada programın resmi listesine yönlendirileceksiniz. Bu sayfada kullanmak istediğiniz dijital para birimlerini seçin ve ardından her biri için programı yükleyin. Programları yükledikten sonra her programın simgesi Ledger Nano S cüzdanında görünecektir. Bitcoin cüzdanı açmak için öncelikle Tüm Dosyalarım bölümünde Ledger Cüzdanı Bitcoin ibaresini aratın ve programı açın. Sonraki adım size bitcoin mi yoksa bitcoin önbelleği mi istediğinizi sorar. Örneğin bitcoin seçerseniz size ne tür bir adres kullanmak istediğinizi soracaktır. Ama bilmiyorsanız Segwit’i tercih etmenizi öneririz.

Bitcoin cüzdanınız şimdi kuruldu ve kullanıma hazır. Birkaç saniyelik senkronizasyondan sonra Segwit Bitcoin cüzdanına aktarılacaksınız.

Ledger Nano S cüzdan ile dijital para birimi nasıl gönderilir?

Yazılımı kurduktan sonra karşınıza aşağıdaki resim gibi hesap, bakiye, gönderme ve alma ve diğer ayarlarınızı içeren bir sayfa gelecektir. Resimde görüldüğü gibi Gönder butonuna tıklayın. Ardından aktarmak istediğiniz bitcoin miktarını girin ve alıcının adresini girin ve ardından Gönder düğmesine tıklayın.

Not: Adresi yanlış yazmamak için bir Qr Kod tarayıcınız varsa bitcoin alıcısının adresini taramanız önerilir.

Bir diğer dikkat çeken nokta ise İşlem Ücretleri seçeneğini seçerek işlem ücretini değiştirebilmenizdir. Düşük bir ücret seçerseniz, bitcoin de hedefine ulaştığında artacaktır. Özel Ücretler seçeneğini seçerek işlem ücretini manuel olarak girebilirsiniz. Tabii ki, bu seçenek Bitcoin ağına tamamen aşina olan kişiler için daha uygundur ve diğer insanlar aynı hazır seçenekleri kullanmaktan daha iyidir. Tüm alanları doğru doldurduysanız Gönder’e tıklayarak işlemi gönderin.

Ledger cüzdanın tarafından desteklenen kripto para birimleri

altkoinal.com

 • Bitcoin
 • Monero
 • Cardano
 • Vechain
 • Icon
 • Stealth
 • Woleet
 • Wanchain
 • Kowala
 • Particl
 • Rootstock
 • Waves
 • Rise
 • FIC Network
 • EOS
 • POA Network
 • IOTA
 • Lisk
 • Musicoin
 • Factom
 • Gamecredits
 • MIX
 • Ethergem
 • Nano
 • Nimiq
 • Peercoin
 • Zcoin
 • Tron
 • Ontology
 • Hycon
 • Pirl
 • Akroma
 • Bitcoin Private
 • ZenCash
 • NEO
 • Bitcoin Gold
 • Stellar
 • Hcash
 • DigiByte
 • Qtum
 • PivX
 • Vertcoin
 • Viacoin
 • Expanse
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Dogecoin
 • Zcash
 • Dash
 • Straris
 • PoSW
 • Ethereum Classic
 • Komodo
 • Bitcoin Cash
 • Ripple
 • ARK
 • ERC-20 Tokens

Ledger Nano X cüzdanı

Ledger Nano X aynı zamanda donanım cüzdanlarından biri ve Fransız firmasının bir ürünü. Ledger Nano X ilk olarak Ces’te tanıtıldı ve 2019’da piyasaya sürüldü. Volt güvenliği, yedekleme ve kurtarma işlemlerinde kullanılmalarına yardımcı oldu. Bazıları, Ledger Nano X’in Ledger Nano S’u yükseltmek için tanıtıldığına inanıyor. Aynı anda yaklaşık 100 dijital para birimi görüyoruz) ve Bluetooth üzerinden akıllı cihazlara bağlanıyoruz. Ledger Nano X’te bir ekran ve üzerinde bulunan iki buton ile işlemleri yönetebilirsiniz. Ledger Nano X’in iki pili var. Pilde sorun varsa bu cüzdanı kablo ile kullanabilirsiniz. Bu voltajdaki özel anahtarlar bulundukları güvenlik koşullarından çıkarılmayacaktır, bu nedenle teknoloji kullanan bazı kişilerin düşüncesinin aksine Bluetooth bu cüzdanda bir güvenlik açığına neden olmaz, çünkü özel anahtara üzerinden erişim mümkün değildir. Bluetooth yok. Ayrıca kapatılabilir ve voltaj kablo üzerinden kullanılabilir. Ledger Nano X’in Ledger Nano S’ye kıyasla daha iyi performansına ve daha güçlü güvenliğine rağmen, Nano S’nin fiyatının rahatlığı nedeniyle hala hayranları var. Ayrıca bu volt ısı ve su gibi etkenlere fiziksel olarak dayanıklı değildir ve bu nedenle uygun koşullarda saklanması gerekir.

Ledger Nano X cüzdan güvenliği

Ledger Nano X cüzdanı çok yüksek bir güvenlik düzeyine sahiptir. Koruma ve güvenlik katmanlarıyla Ledger Nano X cüzdanını hackleme olasılığı sıfıra ulaştı. Bu defteri kullanarak, dijital para birimlerinizi kolayca kaydedebilirsiniz. Başta da söylediğimiz gibi Ledger Nano S zaten şirket tarafından üretilen bir cüzdan, Ledger Nano X güvenlik önlemleri ile geçmişte birinciliği elde etmişti.

Ledger Nano S’ta, yazılımı çalıştırdığınızda sizden bir PIN kodu ister, ardından bekletmenizin bir kısmına erişebilirsiniz. İlk ön eki girdikten sonra tam erişim için 12 ila 24 dizi içeren başka bir PIN girmelisiniz, şimdi tüm varlığınıza erişebilirsiniz. Ledger Nano X, girmek için bu teknolojiyi kullandı ve bu, ona mümkün olduğunca kolay erişmenize yardımcı olacak.

Ledger Cüzdanı Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ledger NANO X Nedir - Ledger NANO S Nedir

Fransız firmasının amacı kişiniz veya kişileriniz bir kez hesabınızı çalmışsa ve siz bir PIN kodu vermek zorunda kalmışsanız, o kişinin mülkünüze veya sermayenize erişememesidir.

Ledger Nano X ve Ledger Nano S arasındaki farklar

Bu iki cüzdan farklı yıllarda birçok farklılıkla üretilip pazarlanmıştır. Ledger Nano X cüzdanındaki çarpıcı farklılıklar, birçok alıcının buna yönelmesine neden oldu.

Ledger Nano S cüzdanı piyasaya sürüldüğünde bu cüzdanın özelliklerinden tam anlamıyla memnun olmayan birçok kişi vardı. Ledger Nano S ekranı küçüktü ve üzerindeki metin biraz verimsiz. Bu da şirketin yeni ürünü Ledger Nano SX’te daha büyük bir ekran kullanmasına neden oldu. Şimdi bu da hayranların bu cüzdana yönelmesine neden oldu.

Ledger Nano X, Bluetooth gibi özellikleri kullanır. Bluetooth ile cep telefonunuza bağlayabilirsiniz. Herkesin kullanıcısı aynı olmadığı için bu özellik bu cüzdanın bazı hayranları için çalışmayabilir.

Artık her şey söylenip yapıldığına göre, o zamanlar Ledger Nano S yaklaşık 59 dolar, Ledger Nano X ise 119 dolar civarında fiyatlandırıldı.

“Ledger cüzdanı” yazısının sonuna kadar bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz.

Altcoin Nedir? NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Coin yakmak nedir?

Atilla

Stablecoin nedir?

Atilla

Proof of Stake (PoS) Nedir?

Atilla