Altcoin Eğitim

Hard Fork ve Soft Fork Nedir? Ne anlama geliyor?

Hard Fork nedir? | altkoinal.com

Kripto para biriminde “Hard Fork” nedir?

Hard fork, merkezi olmayan kripto ağlarının en önemli yönlerinden biridir ve bir kripto para biriminin başarılı olmasına yardımcı olmak için ağ iyileştirmelerine olanak tanır.

Topluluğun üyeleri veya geliştiriciler tarafından başlatılan herhangi bir blok zincirinde hard fork ve sofa fork oluşabilir. Hard fork’un uygulanabilmesinin ana nedenlerinden biri blok zincirindeki güvenlik risklerini düzeltmektir ve hard fork’lardan geçmişte başarılı olabileceğini gördük.

Hard forklar hakkında temel bir anlayış kazanmak için bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hard fork nedir?

Hard fork, mevcut protokolüyle geriye dönük uyumlu olmayan bir kripto para birimi protokolünde gerçekleştirilen bir yazılım güncellemesidir. Hard Fork’lar genellikle hataları düzeltmek veya yeni işlevler eklemek için uygulanır.

Bazı ağ katılımcıları protokol güncellemelerini kabul etmezse, bir hard fork, aynı geçmişe sahip ancak şu anda iki ayrı zincir üzerinde çalışan iki kripto para birimi oluşturmayla sonuçlanan çekişmeli bir zincir bölünmesine yol açabilir.

Hard fork nasıl çalışır?

Hard forklar, nasıl oluşturulduklarına bakılmaksızın, herkese açık blok zincirleri olarak herhangi bir kripto para ağında meydana gelebilir, aynı şekilde çalışır – işlemler, yalnızca bir ağın tüm doğrulayıcıları üzerinde fikir birliğine vardığında doğrulanan bloklar halinde paketlenir.

Doğrulayıcılar, kripto para ağlarının kurallarını anladığından, protokolün belirli alanlarında değişiklik önerebilirler. Ancak herhangi bir değişiklik uygulanmadan önce, tüm doğrulayıcıların güncelleme hakkında bir fikir birliğine varması gerekir. Herkes tarafından kabul edilirse, geliştiriciler değişikliği yansıtmak için ağın protokolünü günceller.

Fork, blok zincirinde bir boşluk yaratır ve tüm doğrulayıcıların güncellenmiş protokolü çalıştırmak için yazılımlarını yükseltmeleri gerekir. Eski zinciri çalıştıran düğümler, sonunda onun güncelliğini yitirdiğini anlayacak ve yeni zincire yükseltilecektir.

Hard Fork nedir? | altkoinal.com

Ancak, tüm doğrulayıcılar bir para biriminin protokolündeki değişiklikleri kabul etmeyebilir. Bu, bir grup doğrulayıcının mevcut zincirle (eski zincir) devam ettiği ve diğerlerinin güncellenmiş yeni zincire yükselttiği bir bölünme yaratır. Her iki kripto ağının da ortak bir geçmişi olduğundan, kullanıcıların her iki ağda da çatallanmadan önce tuttukları paraları olacaktır, yani bir hard fork oluşmadan önce 100 jetonunuz varsa, onu eski zincirde harcayabilirsiniz ve onlar yine de yeni zincirde orada ol.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ancak bu, protokollerindeki değişiklikler onları uyumsuz hale getirdiği için işlemlerin her iki ağda da kopyalanıp çoğaltılabileceği anlamına gelmez.

Hard forklar, Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG) ve Bitcoin SV (BSV) gibi kripto pazarlarında birçok Bitcoin benzeri dijital para biriminin artmasına neden oldu.

Kripto para birimi geliştiricileri neden hard fork uygular?

Hard Fork’lar olmadan, bir kripto para ağı, protokolde yeni iyileştirmeler yapıldıkça durgunlaşmaya ve zamanla daha az güvenli olmaya hazırlanıyor.

Güvenlik açıklarını kapatmak, yeni özellikleri tanıtmak veya işlemleri tersine çevirmek gibi ağlarında hard fork’ların oluşmasının birkaç nedeni vardır.

 Güvenlik boşlukları

Bir kripto protokolünde güvenlik boşlukları keşfedildiğinde, geliştiriciler genellikle ağın güvenli olmasını ve gelecekteki olası saldırılardan korunmasını sağlamak için bir Hard Fork gerçekleştirir.

 Yeni özelliklerin tanıtımı

Bir projenin kripto pazarlarında alakalı kalması için geliştiriciler topluluğu, trendlere ayak uydurmak, işlem hızlarını artırmak, blok boyutlarını artırmak/azaltmak vb. için yeni özellikler üzerinde çalışıyor olmalıdır. Örneğin, bir Hard Fork gerçekleştirilebilir. DeFi protokolleri ve NFT’lerle uyumluluğu sağlamak için bir kripto ağı etkinleştirin.

 Ters Dolandırıcılık İşlemleri

Kullanıcı fonlarını sifonlamak için güvenlik açıklarının kullanıldığı bir kripto para birimi ağında, topluluk bazen bu tür işlemlerin oluşumunu tersine çevirmek için Hard Forking’e karar verir. Blok zincirlerinin değişmez olduğu varsayılmasına rağmen, bir Hard Fork aracılığıyla çalınan fonlar, birazdan göreceğimiz gibi ağ geçmişi değiştirilmeyecek şekilde kurtarılabilir.

Bir kripto ağındaki tüm topluluk geliştiricileri protokoldeki değişiklikleri kabul etmeyebilir. Bir anlaşmaya varamadıkları bir durumda, bir grup çekişmeli bir Hard Fork gerçekleştirerek kripto para biriminin farklı bir versiyonunu oluşturur.

altkoinal.com

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Hard Fork etkisi nedir?

Hard fork’ların, nasıl gerçekleştirildiğine bağlı olarak bir kripto para birimi ağı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir.

Birkaç etkiye bakalım.

 Airdrops 

 Bir kripto para biriminin farklı bir versiyonunu oluşturmak için yapılan Hard Fork’lar, kullanıcıların yeni kripto para birimindeki tam varlıklarının kripto airdroplarını almasına neden olur. Örneğin, Bitcoin Cash (BCH) Hard Forku sırasında, tüm Bitcoin (BTC) sahipleri, yeni zincirdeki BCH’deki varlıklarının bir eşdeğerini aldı.

 Geliştirilmiş ağ 

Özellikler eklemek için zorlanan kripto para birimi protokolleri, ağlarında iyileştirmeler yaşar. Bazı protokoller hızlarının arttığını görürken, diğerleri tamamen yeni işlevler eklemeye bile başlayabilir.

 Ağ kesİntİsİ 

Hard Fork’lar, bir kripto para birimi ağının çalışmasını bozabilir. Böyle zamanlarda kötü aktörler, kullanıcıları dolandırmak için durumdan yararlanabilir. Kripto para ağları, bir çatal düzgün şekilde işlenmediğinde genellikle yeniden oynatma ve %51 saldırıları gibi güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalır.

Ayrıca, yeni para birimlerinin oluşturulduğu Hard Fork’lar, bir blok zincirinin diğerine göre daha fazla tercih edildiğini görebilir ve birinin fiyatının diğerinin pahasına artmasına neden olabilir.

Hard fork fiyatı arttırır mı?

Hard Fork’ların kripto para birimleri üzerindeki en büyük etkilerinden biri, finansal değerleri üzerindeki etkisidir. Hard fork, sonuca bağlı olarak bir kripto para biriminin fiyatının yükselmesine veya düşmesine neden olabilir.

Bir kripto para birimi, bir Hard Fork aracılığıyla protokolüne başarılı bir şekilde yeni özellikler eklediğinde, yatırımcılar platforma çekildiğinden ve kullanıcılar muhtemelen tutmak isteyeceklerinden fiyat yükselebilir. Topluluğun projenin uzun vadeli başarısı konusunda ciddi olduğunu gösteriyor. Örneğin, DeFi veya NFT’ler gibi özellikler eklemek için zorlanan bir kripto ağı, ağ faaliyetlerinde bir artış görebilir ve bu da fiyat artışına neden olabilir.

Bununla birlikte, Hard Fork piyasa tarafından her zaman iyi karşılanmayabilir, çünkü kötü niyetli aktörler bazen bunu “pompala ve boşalt” dolandırıcılığı yapmak için bir araç olarak kullanırlar. Bu nedenle, yatırımcılar bazen buna şüpheyle yaklaşır ve projede zaten bir yatırımları varsa bundan kaçınmayı veya madeni paralarını satmayı seçebilirler.

Özetle, kullanıcılar projenin gerçekleştirileceğine güvendiğinde ve geliştiriciler söz verildiği gibi teslim ettiğinde, Hard Forklar fiyat artışına neden olabilir. Tersine, piyasa çatal ve bunun arkasındaki nedenler hakkında şüpheci olduğunda, fiyat düşüşüne neden olabilirler.

Hard Fork nedir? Kripto | altkoinal.com

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Soft Fork Nedir?

Soft Fork’lar, bir kripto para birimi ağının protokolünde yapılan geriye dönük uyumlu değişikliklerdir. Genellikle bir ağda eski kurallarla çakışmayan yeni özellikler veya kurallar eklemek için yapılırlar, yani yazılımlarını yeni değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellemeyen düğümler ağla iletişim kurmaya devam edebilir.

Hard Fork ve Soft Fork

Soft Fork’lar, Hard Fork’lardan daha az yıkıcı olarak kabul edilir, çünkü bir kripto ağı, bazı düğümler yapılan değişikliklerle aynı fikirde olmadığında bile tek bir blok zinciri olarak çalışabilir. Hard Fork’larda, yan yana çalışan iki blok zinciri oluşturulur ve düğümlerin yeni zincirdeki blokları doğrulamak için yazılımlarını yükseltmeleri gerekir.

Geliştiriciler, daha az şiddetli bir değişiklik uygularken Soft Fork’lara abone olurlar ve süreç genellikle kademeli bir yükseltme olarak görülür. Buna karşılık, Hard Fork’lar çoğunlukla bir kripto para birimi protokolünde radikal değişiklikler yapmak için gerçekleştirilir.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto ağları daha önce protokollerinde güncellemeler yapmak için hem Soft Fork hem de Hard Fork’ları kullandılar.

Hard Fork Örnekleri

Kripto pazarındaki en dikkate değer Hard Forkların bazı örneklerine bakalım.

 Bitcoin Cash

Bitcoin ağının en popüler çatalına (Bitcoin Cash) başvurmadan Hard Fork’ları tartışmak imkansızdır.

Bitcoin ağını ölçeklendirmek için en iyi yaklaşım üzerine birkaç tartışma ve toplantıdan sonra, bir grup madenci ve düğüm operatörü, blok boyutlarını 1MB’den 8MB’ye çıkararak yazılımlarını güncellemeye karar verdi. Bu güncelleme, Bitcoin Cash (BCH) olarak bilinen kripto para birimini oluşturan şeydi. Bitcoin ve Bitcoin Cash artık farklı kurallara ve topluluklara sahip iki farklı kripto para birimi ağı olarak var.

Bitcoin Cash dışında, Bitcoin birkaç kez forklandı ve her forked coin sonunda Bitcoin’e karşı değer kaybetti.

 Ethereum DAO Hack

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) saldırısının tetiklediği Ethereum’da dikkate değer bir başka Hard Fork gerçekleşti.

Ethereum ağındaki en eski DApp’lerden biri olan DAO, token satışına sadece birkaç hafta içinde 11.000 yatırımcıdan yaklaşık 150 milyon dolar değerinde ETH topladı. Ancak finansman sona ermeden önce, bir saldırgan DAO’nun kodundaki güvenlik açıklarından yararlanarak o sırada yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki fonları sömürdü.

Blockchain teknolojisi nedir? kripto - | altkoinal.com

Dolaşımdaki ETH’nin %14’ünden fazlası projeye yatırıldığı için saldırı Ethereum ağına ciddi bir mali darbe olurdu. Ethereum topluluğundaki uzun tartışmalardan sonra, işlemi tersine çevirmek için bir Hard Fork önerildi ve uygulandı. Hard Fork, fonları, yatırımcıların fonlarını geri çekmelerini sağlayan ayrı bir akıllı sözleşmeye taşıdı.

Ancak, bazıları bunu blok zincirlerin değişmezliğinin bir ihlali olarak gördüğünden, tüm düğümler Fork olarak kabul etmedi. Sonuç olarak, Hard Fork’un ardından, orijinal Ethereum zincirinin Ethereum Classic adını almasıyla çekişmeli bir zincir bölünmesi meydana geldi.

Hard fork olacak kripto ticareti yapmalı mısınız?

Hard Fork’lar genellikle bir kripto para birimi ağı için belirsizlik yaratır. Topluluk bölünebilir, güvenlik saldırıları meydana gelebilir ve balinalar kendi çıkarları için piyasayı etkileyebilir.

Hard Fork’un eşiğinde olan bir kripto para birimini alıp almamaya karar vermeden önce, protokolünde yapılacak değişiklikleri ve topluluk üyelerinden gelen görüşleri göz önünde bulundurmalısınız.

Görüşler çoğunlukla olumsuzsa, bu tür projelerle uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, topluluk üyeleri Hard Fork’tan memnunsa ve kendi titiz araştırmanızdan iyi görünüyorsa, devam edip şansınızı deneyebilirsiniz.

Unutmayın: Ne kadar emin olursanız olun, Hard Fork’lar planlandığı gibi gitmeyebilir. Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın.

 Yaklaşan Hard Fork’lar

Monero (XMR) – Monero topluluğu geçtiğimiz günlerde Reddit hesabında halka boyutunu 11’den 16’ya çıkarmak için Hard Fork yapacağını duyurdu. Halka boyutlarındaki artışın imzaların gizliliğini ve bakiye onaylarını iyileştireceğini belirttiler.

Karar, 21 Ekim 2021’deki Monero Araştırma Laboratuvarı (MRL) toplantısında bir fikir birliğine varıldıktan sonra alındı. Zaman geçtikçe bunun Monero ağı üzerindeki etkisini göreceğiz.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Stellar Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Xlm Ne Demek?

Atilla

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Atilla

Tokenomik nedir ?

Atilla