Altcoin Eğitim

Ethereum (ETH) Nedir? Ethereum Canlı Fiyatı

Bir Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer | altkoinal.com

Ethereum Canlı Fiyat Akışı

TRY
USD
EUR
GBP
ethereumEthereum (ETH)
24,463.84
ethereumEthereum (ETH)
$ 1,320.70
ethereumEthereum (ETH)
1.360,09
ethereumEthereum (ETH)
1,218.62

Ethereum nedir?

Ethereum, dijital para birimlerinin ikinci neslidir. Bu yeni para birimi, süreçleri akıllı hale getirmek ve merkezi olmayan ve otomatikleştirilmiş programlar için alan yaratmak amacıyla oluşturuldu. Ethereum, 23 yaşındaki Rus Vitalik Butrin liderliğinde 30 Temmuz 2015’te dijital para birimlerini piyasaya sürdü.

Ethereum (ETH) Tanıtımı

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarını uygulamalarına olanak tanıyan Chain Blockchain teknolojisine dayalı ücretsiz bir platformdur. Ayrıca “Ethereum Bitcoin’e benziyor mu?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yanıt olarak hem evet hem de hayır demeliyiz. Aslında, Ethereum, Bitcoin gibi, bir para birimi olarak kategorize edilebilir, ancak Ethereumin kullanımları Bitcoin’den çok farklıdır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki benzerlikler nelerdir?

Bitcoin blok zinciri, dijital paranın sahipliğini izlemek için kullanılır. Ancak Ethereum blok zinciri, merkezi olmayan programlama kodunu yürütmek için tasarlanmıştır. Bitcoin gibi, Ethereum da halka açık bir şekilde dağıtılan bir blok zinciridir. İkisi arasında birçok teknik farklılık olsa da aralarındaki en önemli fark amaçları ve yetenekleridir. Bitcoin,  Blockchain teknolojisinin özel bir uygulamasıdır. Aslında Bitcoin, küresel, eşler arası ve merkezi olmayan bir ödeme sistemi oluşturma hedefiyle oluşturuldu.
Bunu daha iyi anlamak için Bitcoin adlı yalnızca bir yazılımın çalıştığı Bitcoin blok zinciri işletim sistemini düşünün. Bunun yerine, Ethereum Chain blok zincirini binlerce farklı yazılım ve hizmetin çalışabileceği işletim sistemi olarak düşünün. Bu hesap ile “token” kavramını anlamanız daha kolay olacaktır. 
Ethereum blok zincirinde, madenciler, bitcoinleri çıkarmak için çalışmak yerine, ağı besleyen eter adı verilen şifreli bir dijital para birimi için çalışırlar. Eter, yazılım geliştiriciler tarafından işlem maliyetlerini ödemek için kullanılan ticari ve taşınabilir bir dijital para birimidir.

Bitcoin ve Ethereum ‘in ortak bir geleceği var mı?

Bitcoin, dijital para birimlerinin öncüsüdür; Bu ağ, bir chain bloğundaki bir tür yazılımdır. Ancak, Bitcoin sadece bir uygulamadır. Örneğin e-posta, internetin uygulamalarından biridir ancak bu teknolojinin binlerce uygulamasından sadece biridir. Ethereum ‘in kurucu ortağı Dr. Gavinwood dir. Snape’ten bir araba istiyorsunuz ve bir araba sürücüsü – sürücüsüz – çalışıyor. Bir taksi sizi bir benzin istasyonuna götürecek ve önceki yolcuların yakıtını ödeyecektir. Daha sonra sizi gideceğiniz yere götürecek ve seyahat ücretiniz e-cüzdanınızdan ödenecektir. Ayrıca, varış noktanıza bir taksi geldiğinde sahibinin yıllık sigortasını ve aylık borcunu otomatik olarak öder. Bunların bir bilim kurgu filminden sahneler olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu dünyanın geleceği. Akıllı sözleşmeler dünyanın geleceğini şekillendirebilir.

Bir Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer | altkoinal.com

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 Akıllı sözleşme nedir?

Akıllı sözleşme, sözleşmeleri oluşturmak için kullanılan bir protokoldür. Aslında akıllı sözleşme, belirli bir sözleşmenin hükümlerine katılmak, onaylamak veya uygulamak için etkinleştirilen özel bir protokoldür. Akıllı sözleşmeler, işlemleri ve süreçleri tamamen garantili bir şekilde ve üçüncü şahısların varlığı olmadan yürütür. Akıllı sözleşme faaliyetleri ve kayıtları izlenebilir ve iade edilemez. Bu sözleşmeler, sözleşmenin şartları ve hedeflenen tüm eylemlerin uygulanması hakkındaki tüm bilgileri otomatik olarak içerir.

 Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır?

Akıllı sözleşmeleri daha iyi anlamak için basit bir örnek verelim. Akıllı sözleşmeler, otomatlar olarak düşünülebilir. Bu makinelerden içecek almak istediğinizde önce makineye para yatırıyorsunuz. Makine daha sonra paranızı otomatik olarak işler ve içeceği teslim eder. Teknik konuları dikkate alırsak, akıllı sözleşmeler neredeyse otomatlar gibi çalışır. Akıllı sözleşmeler, kişi veya aracı kuruluşlara ihtiyaç duymadan bir sözleşmenin ödeme veya ifa sürecini işler ve belirtilen sözleşme şartlarının doğru olması durumunda faaliyeti gerçekleştirir. Aslında bu cihazların tek yaptığı kendilerine verilen talimatları otomatik olarak yerine getirmektir.

 Akıllı sözleşme otomatik talimatları nasıl yapılır?

Başlangıçta, sözleşmenin varlıkları ve şartları kodlanır ve chain blok zincirine yerleştirilir. Bu sözleşme, platform düğümleri arasında dağıtılır ve birkaç kez kopyalanır. İşlendikten sonra sözleşme belirtilen şartlara göre yürütülür. Süreçler daha akıllı hale gelmeyeli uzun zaman oldu. Bununla birlikte, akıllı sözleşme süreci ile internetteki geleneksel süreçler arasındaki en büyük fark, ademi merkeziyetçiliği ve geri dönüşü olmamasıdır. Örneğin bankacılık işlemleri akıllıca yapılır ancak merkez bankası bir işlemi engelleyebilir. Akıllı sözleşmelerde bir kişi veya kuruluş bir sözleşmeyi kontrol edemez ve bir sözleşmenin şartları doğru olduğunda sözleşme tamamen otomatik olarak yürütülür.

Ethereum Sanal Makinesi nedir?

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) sistemi, programlama dili ne olursa olsun, kullanıcıya istediği kadar zaman ve bellek sağlar. Ethereum Virtual Machine, chain blok zinciri uygulamaları oluşturma sürecini hiç olmadığı kadar kolay ve verimli hale getiriyor. Her uygulama için bir chain bloğu oluşturmak yerine binlerce uygulama için Ethereum chain bloğunu kullanabilirsiniz.

Bir Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer | altkoinal.com

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ethereum’un kullanım alanları nelerdir?

Ethereum platformu, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlar. Merkezi olmayan bir uygulama veya kısaca “Dapp”, aracılara ihtiyaç duymadan ve toplu dağıtım kullanmadan belirli bir işlemi gerçekleştirebilir. Örneğin Bitcoin, kullanıcıların bitcoin adı verilen dijital varlıkları eşler arası temelde aktarabilecekleri bir uygulamadır.

Ethereum Merkezi Olmayan Platformun faydaları nelerdir?

Merkezi olmayan uygulamalar blok zincirinde çalıştığı için blok zincirinin tüm özelliklerinden yararlanabilirler. Örneğin:

 Değişmezlik

Aracılar ve üçüncü kişiler veriler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazlar.

 Manipülatif ve müdahaleci olmayan

Programlar ağ konsensüsü temelinde çalışır. Bu nedenle, sansür, ağa izinsiz giriş veya verilerin silinmesi olasılığı yoktur.

 Güvenli

Merkezi bir varlık yoktur ve kriptografi ile garanti edilir.

 Her zaman aktif

Programlar asla durmaz ve kimse onları durduramaz.

Herhangi bir merkezi hizmet, Ethereum tarafından dağıtılabilir. Ödemeler, sigorta, oylama gibi büyük hizmetler ve şu anda aracılar tarafından sağlanan hizmetlerin çoğu, chain blok zincirine dağıtılacak.

altkoinal.com

Merkezi olmayan uygulamaların zayıf noktası nedir?

İnsan faktörü

Sözleşmelerin kodu programcılar tarafından yazılır. Bu sebeple hata olasılığı vardır. Akıllı sözleşme chain bloğunda kayıtlıysa, artık değiştirilemez. İnsan hatasına iyi bir örnek DAO projesidir. Programcılar tarafından kodlamada yapılan hatalar birçok soruna neden oldu; Bazı bilgisayar korsanları, programlama hatalarından yararlanarak 60 milyon dolar çaldı.

 Hukuki durum

Şu anda akıllı sözleşmeler tüm hükümetler tarafından kabul edilmiyor. Dolayısıyla devlet kurumları akıllı sözleşmeler için yasal bir çerçeve oluşturmaya karar verirse yeni sorunlar ortaya çıkacaktır.

 Uygulama maliyetleri

Akıllı sözleşmeler programlama olmadan mümkün değildir. Akıllı sözleşmeleri iyi idare etmek için bir veya daha fazla yetenekli programcıya ihtiyacınız var. Tabii ki, birkaç ay önce, sıradan kullanıcılar tarafından akıllı sözleşmeler oluşturma hizmetleri oluşturuldu. Bu şekilde, kullanıcılar birkaç tıklama ile bazı akıllı sözleşmelerini oluşturabilecekler. Tabii ki, bu hizmetler hala deneme bazında çalışıyor.

 Daewoo veya merkezi olmayan bağımsız bir organizasyon nedir?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar da Ethereum’da uygulanabilir. Bu özelliğe kısaca “DAO” denir. DAO, bir dizi akıllı sözleşmede programlama koduyla yazılan ve Ethereum Chain blok zincirinde yürütülen tamamen bağımsız, merkezi olmayan, birleşik bir liderlik organizasyonudur. Bu kod, eski bir organizasyonun kurallarını ve yapısını değiştirmek için tasarlanmıştır. Bir DAO çatlağı, yeni bir chain Bloku’nun ve ardından “Klasik Ethereum” yaratılmasına yol açtı. Aslında eski Ethereum klasik Ethereumyum denir ve DAO tarafından oluşturulan yeni Ethereumu kullandılar.

altkoinal.com

Bir Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Ethereum madenciliği yapmak ve Ether madenciliği ödüllerini almak için gereken süre, hashrate, güç tüketimine, elektrik maliyetine ve madencilik havuzuna ve/veya madencilik operasyonuyla ilgili barındırma hizmetine ödenen ücretlere bağlıdır. Bu faktörler ayrıca karlılığı ve madencilik zorluğu hedeflerindeki artışları ve kripto piyasasının genel fiyat performansını doğrudan etkiler. Bu popüler Ethereum madencilik hesaplayıcısının varsayılan hesaplamalarını kullanarak, bir ETH madenciliğinin 51.8 gün süreceği tahmin edilmektedir.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Ripple Coin Nedir ? XRP Canlı Fiyatı

Atilla

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Atilla

Polkadot (Altcoin) Web3 bozulmasını öngörüyor

Atilla