Altcoin Eğitim

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Canlı Fiyatı

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Canlı Fiyatı | altkoinal.com
TRY
USD
EUR
GBP
dogecoinDogecoin (DOGE)
1.59
dogecoinDogecoin (DOGE)
$ 0.084653
dogecoinDogecoin (DOGE)
0,077729
dogecoinDogecoin (DOGE)
0.068646

Dogecoin nedir? Dogecoin hakkında bilmeniz gereken her şey

Dogecoin (DOGE) , eşler arası ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir ve Altcoin (alternatif para anlamına gelir) olarak adlandırılır. DOGE, Aralık 2013’te piyasaya sürüldü ve bir Shiba Inu köpek logosuna sahip.

İnsanlar kripto para birimleri hakkında konuştuğunda veya dijital para birimi satın aldığında piyasada çok sayıda madeni para ve para birimi bulunur. Tablonun en üstünde yer alan bazıları, genellikle Tetra satın alınarak alınıp satılabilen Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb.’dir. Üzerinde bir köpek resmi bulunan Dogecoin bu listede 40. sırada yer almaktadır.

Aralık 2013 itibariyle, her bir bitcoin 1.083.14 $ olarak fiyatlandırıldı ve dünya kripto para birimlerini ciddiye alıyordu. Billy Markus ve Jackson Palmer, kripto para birimlerinin çok ciddiye alındığını düşünüyorlardı. Kriptonun sadece parayla ilgili değil eğlenceli olması gerektiğine inanıyorlardı; Yani, DOGE kendi yaptı.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, eğlence için oluşturulmuş benzersiz ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir ve kullanıcıların çevrimiçi olarak kolayca para transfer etmelerini sağlayan merkezi olmayan bir platformdur. Adını İnternet memesinden (İnternet’te popüler olan fikirler) DOGE’dan almıştır. DOGE’nin değeri yavaş yavaş arttı ve binlerce kullanıcı arasında popüler hale geldi ve çevrimiçi topluluklarda para birimi olarak kullanılıyor.

DOGE sadece bir şaka olarak inşa edilmiş olsa da, DOGE blok zinciri hala önemlidir. Temel teknolojisi Litecoin’e dayanmaktadır. Dogecoin‘in önemli özellikleri, komut dosyası oluşturma algoritması ve sınırsız tedariktir.

2017’de bu Altcoin, birçok kripto para biriminin değerini büyük ölçüde artıran bir balona da katıldı. 2018’deki balonun patlamasından sonra DOGE değerinin çoğunu kaybetti; Ancak yine de onunla ticaret yapan ve içeriğini Twitter ve Reddit’te ödüllendiren ana destekçileri vardı.

Dogecoin uygulamaları

Diğer kripto para birimleri gibi, Dogecoin de kar elde etme umuduyla yatırım yapmak ve ticaret yapmak için kullanılabilir. Çoğu DOGE hayranı, çok düşük işlem ücreti, etkileyici işlem hızı ve kullanımı kolay platformdan yararlanarak bu Altcoin’i para birimi olarak kullanır.

Dogecoin, İnternette ilginç içerik yaratmayı ödüllendirmek için en popüler jeton olarak kullanılır. Aslında Dogecoin, sadece yatırım için değil, gerçekten kullanılabilecek bir kripto para birimidir. Çok sayıda DOGE kullanıcısı, onu genel halka ve işletmelere tanıtmak için çok aktif. Bu Dogecoin‘in kripto para birimleri dünyasına girmek isteyenler için benzersiz olduğuna inanıyorlar.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Dogecoin topluluğu, hayır faaliyetleri için sürekli olarak para topluyor. Ocak 2014’te, Sochi Kış Olimpiyatları’nı karşılayamayan Bobsleigh Jamaika takımı için 50.000 dolar bağış topladılar. DOGE Vakfı ayrıca Kenya’da bir su kuyusu inşa etmek için 11.000 dolar ve NASCAR sürücüsü Josh Wise’ı finanse etmek için 55.000 dolar topladı.

Dogecoin‘in Faydaları

Dogecoin, Litecoin senaryosuna dayanmasına rağmen, blok zinciri hızı bir dakikadır. Bu, Litecoin engelleme hızı 2,5 dakika iken, bitcoin işlemlerini onaylama hızı ortalama 10 dakikadır. Bu, DOGE işlemlerinin ve doğrulamalarının daha hızlı olduğu anlamına gelir. Bahsedilen hızlı işlem hızına ek olarak Dogecoin işlem ücretleri düşük ve 0,01$; Bu nedenle, kullanıcılar için daha çekici.

DOGE’un diğer kripto para birimlerinden temel farkı enflasyonudur. Yüksek bir limite sahiptir (Hard Cap); Yani sayıları sınırlıdır (bitcoin gibi). Bu paralar, insanları zaman içinde kâr elde etmek için acele etmeye teşvik ediyor. Üst sınıra ulaşıldığında, bu tür madeni paraların madenciliği artık uygun maliyetli değildir. Ayrıca şişirilebilir madeni paralar, kaybolan madeni paraların kalıcı olarak çıkarılmasını ve değiştirilmesini sağlar.

Dogecoin‘den Kurtulmanın Yolları

 1. ödül al

Kullanıcılar, sosyal medyada benzersiz içerik oluşturduklarında bu para birimi ile ödüllendirilir. Ödüller, kullanıcının cüzdanına eklenir ve daha sonra mal veya hizmet alıp satmak için kullanılabilir.

 2. Dogecoin‘i satın alın ve takas edin

Hisse senetleri ve diğer para birimleri gibi, kullanıcılar DOGE satın alabilir ve fiyatın artmasını bekleyebilir.

 3. Ürün ve hizmet satın almak ve satmak

Kullanıcılar, mal veya hizmet satın alarak Dogecoin‘i takas edebilir. Çoğu çevrimiçi platform, Dogecoin‘lerin dolar veya euro yerine mal ve hizmetlerle değiştirilmesine izin veren eklentiler sağlar.

 4. Dogecoin Ekstraksiyonu

Dogecoin Mining, DOGE blok zinciri işlemlerini gözden geçirmek için Dogecoin Ödülü sürecidir. Dogecoin, Litecoin’den türetildiği için, Litecoin madencileri Dogecoin‘i çıkarmak için Scrypt ASIC madencilerini kullanabilir. Dogecoin, GPU ile de çıkarılabilir; Ancak bu yöntem uygun maliyetli değildir.

Dogecoin‘in Tarihi

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Canlı Fiyatı | altkoinal.com

2013 yılında, Adobe Avustralya’nın üretim müdürü Jackson Palmer, birçok kripto parayla alay etmek için Dogecoin‘i yarattı. Palmer, gelişen teknolojinin şüpheci bir analisti olarak tanımlandı ve yeni kripto para birimiyle ilgili ilk tweetleri ironikti. Ancak sosyal ağlardan gelen olumlu geri bildirimlerden sonra dogecoin.com alan adını satın aldı.

Aynı zamanda, IBM yazılım geliştiricisi Billy Marcus, Portland ABD’de bir dijital para birimi oluşturmayı planlıyordu; Ama reklamını yapmakta zorlanıyordu. DOGE yaygarasıyla tanıştıktan sonra, Palmer’dan gerçek DOGE kamera arkası yazılımı üretmek için izin istedi. Marcus, kodunu Litecoin’den türetilen ve başlangıçta rastgele blokları ayıkladığı için ödüllendirilen Luckycoin’e dayandırdı; Ancak Mayıs 2014’ün ödülü sabit bir ödül oldu.

Dogecoin, Litecoin komut dosyası teknolojisini kullanır ve DOGE, Proof of Work’e (PoW veya Proof of Work) dayanır. Palmer ve Marcus, DOGE’u 6 Aralık 2013’te piyasaya sürdü. İki hafta sonra, 19 Aralık’ta Dogecoin‘in fiyatı 300 kat arttı. Belki de bu, Çin’in bankalarının kripto para birimlerine yatırım yapmasını yasaklamasından kaynaklanıyordu.

2015 yılında kripto topluluğu daha ciddi hale geldikçe Dogecoin neşesinin bir kısmını kaybetti. Dogecoin‘in mutsuz olduğunun ilk işareti, kurucusu Jackson Palmer’ın ayrılmasıyla başladı. Madeni para ve yarattığı para etrafında “toksik topluluklar” oluştuğunu söyledi.

Dogecoin promosyonu

Dogecoin, Bitcoin ve Shibo Ino logosunun (bir Japon köpeği türü) eğlenceli bir versiyonu olarak pazarlandı. Dogecoin‘in tanıtım sunumu Kripto topluluğuna hoş geldiniz. Komut dosyasının teknolojisi ve sınırsız kullanılabilirliği, bu bitcoin sürümünün esnekliği, esnekliği ve müşteri dostu olması için bir argümandı.

Dogecoin, 20 milyon dolarlık piyasa değeri ve sadık bir takipçi kitlesi ile doğdu.

Dogecoin tasarımı ve güvenlik modeli

Belirtildiği gibi, Dogecoin, Lacquin blok zincirinden bir çataldır. Geliştiriciler, Lockcoin yazılımını açık kaynak olduğu için kopyalayabildiler, böylece herkes onu görüntüleyebilir, okuyabilir, değiştirebilir ve paylaşabilir.

Luckycoin, Litecoinin bir çatalıdır ve Litecoin, Bitcoin’in bir çatalıdır. DOGE, Bitcoin gibi, Konsensüs Algoritmasını (PoW) kullanan eşler arası açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ağdır; Dogecoin ağı, bu nedenle, işlemleri doğrulamak ve ağı blok zincirinde kayıtlı işlemleri manipüle etmek isteyenlere karşı korumak için madencilere güvenir.

SHA-256 algoritmasını kullanan Bitcoin’den farklı olarak Dogecoin scripti çıkarma algoritması, SHA-256’dan daha düşük bir uyanıklığa ve güç tüketimine sahiptir.

Dogecoin para politikası

Başlangıçta, Dogecoin‘in maksimum 100 milyar envanteri vardı ve bu, çoğu kripto para birimi için izin verilen maksimumdan çok daha yüksekti; Ancak Şubat 2014’te Dogecoin‘in kurucu ortağı Jackson Palmer, Dogecoin envanter sınırının zamanla enflasyonu düşürmek için kaldırılacağını duyurdu. Bu amaçla, 2015 yılının ortalarında 100 milyar Dogecoin‘in çıkarılmasından sonra, kripto para birimi döngüsüne her yıl 5 milyar Coin daha eklendi; Bu nedenle, mevcut oranla Dogecoin envanteri her 26 yılda bir ikiye katlanacak.

Ancak Dogecoin‘in envanter tavanının kaldırılması nedeniyle fiyatı düşmeye başladı ve madencilerin Dogecoin‘i çıkarma motivasyonu da azaldı. Ağa dayanıklı işlem gücünün bir ölçüsü olan ağ farkındalığı, DOGE topluluğu ağına yapılan %51 saldırısından endişe duymasıyla 2014 yılı boyunca düşmeye devam etti.

%51 saldırısı, madenci veya madencilik havuzunun blok zinciri gücünün yarısından fazlasının kontrolünü ele geçirebileceği anlamına gelir. Bu, diğer ağ katılımcılarının işlem yapmasını veya blok oluşturmasını engeller.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Bitcoin gibi güvenli ağlarda bu neredeyse imkansızdır çünkü ağ gücünün %51’ini kontrol etmek için tüketilen güç miktarı çok büyüktür; Ancak daha az madenciye sahip ağlarda bu tür saldırılar daha az maliyetli ve daha olasıdır.

Dogecoin ağına yapılan bu saldırıyı önlemek için geliştiriciler, diğer Script tabanlı blok zincirlerinin, özellikle Litecoin’in emeğinden yararlanmak için “yardımcı çalışma kanıtı” olarak da bilinen “Birleştirilmiş Madencilik” kullanmaya karar verdiler.

Kombine madencilik, madencilerin her birimde iki zincir üzerinde çalışmasına ve her ikisinden de ödül almasına olanak tanır, bu nedenle Dogecoin ve Litecoin madenciliği aynı anda mümkündür.

 Dogecoiniçin yazılan kod hakkında

Dogecoin, C ++ ile yazılmıştır (Bitcoin ile aynı dil). Bu protokol, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kopyalamanıza, değiştirmenize, yayınlamanıza, dağıtmanıza, alt lisans vermenize ve kopyalarını satmanıza izin veren MIT Açık Kaynak Lisansı kapsamında lisanslanmıştır.

Dogecoin blok zinciri tarayıcısı

Blok zinciri tarayıcısının ana kullanımı, kullanıcıların blok zincirindeki ayıklanmış blokları ve son işlemleri aramasına izin vermektir. Blockchain tarayıcısının kullanıcılar için en önemli özelliği, işlemleri takip edebilmesidir. Bu bağlantıdan Dogecoin blok zinciri tarayıcısına erişebilir ve cüzdan adresinizi girerek tamamlanan işlemlerin durumunu görüntüleyebilirsiniz.

2017-2018 balonu sırasında ve sonrasında Dogecoin 

2017’nin sonundaki balonda, Dogecoin‘in değeri diğer tüm kripto para birimleriyle birlikte fırladı ve 2018’de tüm bu kripto para birimleriyle birlikte düştü. DOGE, zirvede 0.018 dolar olarak fiyatlandırıldı ve 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. 2019 yazında Dogecoin, diğer dijital para piyasalarıyla birlikte fiyat dalgalanmaları gördü. Binance borsası bir keresinde bu coin‘i listesine aldı ve Dogecoin‘in hevesli hayranlarını çok mutlu etti. Birçoğu, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın gizemli tweetinin mektuba yol açtığını düşünüyor.

altkoinal.com

Dogecoin yapısı coin geliştiricilerinin odak noktası olmadı; Ama hala gönüllüleri var. Dogecoin‘in hala çalışıp ticaret yapmasının nedenlerinden biri, aktif madencilik topluluğudur. 21 Aralık 2020 itibarıyla DOGE, 611 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olup 40. sırada yer aldı. Ancak DOGE burada büyümeyi bırakmadı ve Elon Musk’ın birkaç tweet’i ile Dogecoin ilk kez 8 sentin üzerinde bir fiyat gördü ve 24 saat içinde %53 artarak 24,2 sente yükseldi. Dogecoin şu anda on milyarlarca dolar değerinde ve dünyanın sekizinci en büyük dijital para birimi.

Yaygın sorular

Dogecoin‘in kullanımı nedir ve benzer kripto para birimlerine göre avantajları nelerdir?
Dogecoin, internette oluşturulan ilginç içeriği ödüllendirmek, yatırım yapmak ve ticaret yapmak ve ayrıca faydalı bir para birimi olarak kullanılabilir. DOGE, Litecoin komut dosyası protokolüne dayanmasına rağmen, bir dakikalık blok hızına ve daha hızlı işlemlere ve doğrulamalara sahiptir. Buna ek olarak, Dogecoin işlem ücretleri 0,01 $ ile ihmal edilebilir düzeydedir.

Dogecoin almanın ve satın almanın yolları nelerdir?

İçerik üretimi, Dogecoin’in satın alma ve ürün ve hizmet satma, merkezi veya merkezi olmayan (DEX) dijital para birimi borsalarında çıkarma, satın alma veya ticaret yoluyla ödüller Dogecoin kazanmanın yollarından bazılarıdır.

 Dogecoin nasıl çıkarılır?

Dogecoin Mining, DOGE blok zinciri işlemlerini gözden geçirmek için DOGE Ödülü sürecidir. Dogecoin, Litecoinde köklendiğinden, Dogecoin‘i GPU’dan çıkarmak için Scrypt ASIC madencilerinin Litecoin çıkarıcıları da kullanılabilir. Bu yöntem uygun maliyetli değildir.

 En iyi Dogecoin cüzdanları hangileridir?

Nano Ledger, Hazine gibi donanım cüzdanları ve Atomic, Trust Wallet, Quinomium ve Paper Wallet dahil diğer masaüstü ve mobil cüzdanlar, en iyi DOGE cüzdanları arasındadır. Dogecoin Cüzdanı adı verilen resmi DOGE cüzdanının artık aktif olarak desteklenmediğini ve birçok kişininpara kaybettiklerini bildirdiklerini unutmayın.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Ripple Coin Nedir ? XRP Canlı Fiyatı

Atilla

Bitcoin Cash nedir?

Atilla

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla