Altcoin Eğitim

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı
TRY
USD
EUR
GBP
cardanoCardano (ADA)
8.41
cardanoCardano (ADA)
$ 0.456563
cardanoCardano (ADA)
0,471061
cardanoCardano (ADA)
0.420354

Cardano (ADA) Nedir? Cardano (ADA) hakkında bilmeniz gereken her şey

Cardano (ADA), Ethereum‘a rakip olan, merkezi olmayan, üçüncü nesil bir kripto para birimi platformudur. Cardano ağının dijital para birimine ADA denir ve diğer kripto para birimleri gibi, değeri doğrudan aktarmak için kullanılabilir.

Teknolojinin artan gelişimi ve insanların hayatlarına entegrasyonu ile kripto para birimleri her zamankinden daha fazla ilgi odağı haline geldi; Çünkü gizli teknolojiyi kullanarak yatırım çekiciliği getirebilir ve dünya finansal sistemini dönüştürebilirler. Bu arada Cardano (ADA) ve kripto para ağı ADA, yeni teknoloji, geliştirme ve sürdürülebilir kalkınma sunarak diğer kripto para birimlerinin sorunlarını aşmayı, kendisini finansal sistemin geleceği olarak tanıtmayı ve Ethereum için değerli bir rakip olmayı hedefliyor. Bu yazıda, bu kripto para birimlerini tanıtacağız ve köken ve teknolojinin ayrıntılı tarihini ve bu para biriminin nasıl çalıştığını anlatacağız.

Cardano nedir?

Cardano (ADA), üçüncü nesil blockchain ve merkezi olmayan geliştirme platformudur (Dapp). Platform, eşler arası bir araştırma stratejisini temel ilkelerine dahil eden ilk blok zinciridir ve uluslararası medyanın ve yatırımcıların dikkatini çekmiştir. Bugün Cardano (ADA) dijital para birimi ADA, dünyadaki en iyi ve en uyumlu dijital para birimlerinden biridir ve yatırımcılar ve analistler genellikle Cardano’ya üçüncü nesil kripto para birimleri olarak atıfta bulunur. İlk nesil kripto para birimleri, bitcoin’in tanıtılmasıyla yaratıldı ve kripto para birimlerinin kralı, dünyayı merkezi olmayan ve güvenli bir nakit sistemiyle tanıştırdı, böylece herkes dijital para birimi satın almak istiyor. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Ethereum, genel olarak merkezi olmayan uygulama geliştirme ve akıllı sözleşmeye odaklanarak alana girdi. Bu, ikinci nesil kripto para birimlerinin hedefiydi ve Ethereum’un ardından benzer hedeflerle düzinelerce başka kripto para birimi piyasaya sürüldü.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Ethereum, yeni kavramların tanıtılması ve kripto para birimlerinin iyileştirilmesinin yadsınamaz etkisi ile ölçeklenebilirlik, işlem ücretleri ve para birimi transfer süreleri gibi sorunlarla karşılaşmaya devam etti; Bu nedenle, bu sorunları çözmek için üçüncü nesil dijital para birimlerinin tanıtılması çok uzun sürmedi. Başka bir deyişle, üçüncü nesil dijital para birimleri, bitcoin ve Ethereum kavramlarından öğrenilen dersleri alır ve eksikliklerini giderir. ADA’lar gibi üçüncü nesil kripto para birimleri, ölçeklenebilirliği, güvenliği ve kararlılığı geliştirmek için katmanlı mimari gibi yeni geliştirmelere sahiptir. Bu sayede manevi babalarından daha fazla fayda yaratırlar, eksiklikleri giderirler ve verimsizlikleri giderirler.

Cardano birçok yönden rakiplerinden farklıdır. Diğer para birimlerinden farklı olarak Cardano, doğasını akademik araştırmalardan alır. Bu platformun tasarımı başından beri bilimsel felsefeye, akademik teoriye dayalı kanıta dayalı yöntemler kullanılarak kurumsallaştırılmış ve araştırılmış çalışmalarla kamuoyuna sunulmuştur. İlginçtir ki Cardano, adını ünlü İtalyan doktor Girolamo Cardano’dan almıştır. İlk sistematik olasılık hesaplamalarından sonra dünyayı bir şekilde değiştirdi ve mirası yıllar boyunca hala özel bir öneme sahip.

Cardano, Orobrus stok geçirmez teknolojisini kullanır. Bitcoin ise bir çalışma kanıtı sistemi kullanır (aşağıda tam olarak açıklanmıştır). Önerilen mekanizmada Cardano, kimlik doğrulamasını belirlemek için ilk blok zinciri girişini ve en fazla hesaplama gücüne sahip en uzun olanları kullanır. Cardano yalnızca ilk blok zincirini kullanır, bundan sonra zincir güvenilir bir tarafa ihtiyaç duymadan yerel olarak dürüstçe kanıtlanır. Cardano platformunda, çözüm katmanında ADA bulunur. Bu katman bitcoin’e benzer ve işlemleri izler. İkinci katman, akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların platformda çalışmasını sağlayan hesaplama katmanı ve Ethereum benzeri katmandır.

Cardano (ADA) özellikle, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve uyumluluk (aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır) gibi diğer kripto para birimlerinin karşılaştığı sorunları iyileştirmek için çok yararlı olan tasarım ilkelerini kullanır. Belirtildiği gibi, Cardano’da kullanılan hükümet sistemi Ethereum’unkine benzer. Ağ, yeni girişimleri onaylamak için merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) güveniyor. DAO, kripto para birimlerinin geleceğine karar vermek için idealdir; Çünkü toplumun dağılmasını önlemeye yardımcı olur.

Cardano’nun Tarihi

Charles Hoskinson | altkoinal.com

Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler için bir blok zinciri platformu uygulamak amacıyla 2015 yılında bir kripto para ağı ve açık kaynak projesi olarak başlatıldı ve 29 Eylül 2017’de Ethereum’un eski kurucularından Charles Haskinson tarafından ilk programını Launched the ana ağ. Proje, Zug, İsviçre merkezli Cardo Vakfı ile IOHK ve Emurgo şirketleri tarafından geliştiriliyor. Haskinson’a göre, Ethereumu kar amacı gütmeden tutma konusundaki anlaşmazlıktan sonra vakfı terk etti. Ayrılmasının ardından, Cardano (ADA) ve Emurgo Vakfı ile birlikte bir blockchain mühendislik şirketi ve Cardano geliştiricisi olan IOHK Vakfı kuruldu. Cardano’nun dil ve VM (sanal makine) tasarımındaki yenilikleri nedeniyle birçok kişinin dikkatini çekmesi çok uzun sürmedi. Aslında Cardano’nun ayırt edici yetenekleri, Ethereum ağında ortaya çıkan sorunlara doğrudan bir yanıttı. İlk başarının ardından Cardano geliştirme ekibi, platform tasarımına hakemli akademik araştırmaları dahil etmek için dünyanın dört bir yanından profesörlerle çalışmaya başladı.

Cardano (ADA) başlangıçta para toplamak için bir başlangıç ​​parası (ICO) teklif etti. Platform, küresel bir izleyici kitlesinden yaklaşık 62 milyon dolar toplayabildi ve ADA ekosistemini genişletmek için fon topladı. 29 Eylül 2017’de Cardano, ana ağdaki ilk programını başlattı. Bu, takım için başarılı bir yolculuğun başlangıcıydı. 2019 yılında ADA olarak bilinen Ramzarz Cardano Hobby Exchange’de tanıtıldı. O zamanlar Hubei, Çin’deki en büyük dijital para borsasıydı ve borsaya ADA’nın eklenmesi, kripto para biriminin gelişimini ilerletmede kesinlikle bir dönüm noktası olabilir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Hobby’den kısa bir süre sonra dünyanın en büyük borsası olan Bainance, işlemlerinde ADA’yı desteklemeye başladı ve bunun sonucunda kripto paranın fiyatı fırladı. ADA Ramzars, adını on dokuzuncu yüzyıl matematikçisi ve dünyanın ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’den almıştır. Ramzarz başlangıçta 600 milyon dolarlık bir piyasa tavanı ile yola çıkmış ve 2017 sonunda bu rakam 10 milyar dolara yükselmiş ve kısa bir süre sonra 2018 yılında 33 milyar dolara ulaşmıştır. Cardano (ADA) şu anda 40 milyar doları aşan pazar hacmiyle beşinci sırada yer alıyor. Toplamda 45 milyar ADA teklif edilecek ve bunun 31,9 milyardan fazlası şu anda dolaşımda.

Cardano (ADA) Geliştirme Ekibi

Cardano (ADA), merkezi olmayan bir geliştirici ekibi kullanır. Bu geliştiriciler üç bağımsız kuruluşta çalışır. Daha da önemlisi, ekosistemde birlikte çalışabilirliği sağlamak için yerleşik standartları kullanırlar ve her ekibin projeye destek sağlaması gerekir. Şu anda aşağıda tartışacağımız Cardano’yu geliştirmekten sorumlu üç vakıf var.

Bu platformun ilk ve en önemli geliştiricisi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Cardano Foundation’dır. Bu temel, ağ protokolü teknolojisini korur ve performansını sağlar. Ayrıca, daha fazla işbirliği için departmanların standardizasyonunu arttırırlar. IOHK, Cardano (ADA) ağında teknolojiler geliştiren bir başka bilim ve mühendislik şirketidir. Ayrıca bu protokolleri iki yönlü bir yaklaşımla tasarlar ve sürdürürler. Başlangıçta ekip, önemli endişeleri ortaya çıkarmak için kripto para birimlerinin temellerini araştırdı.

Bu konular, en iyi fikir birliği algoritmaları ve gizlilik protokolleri hakkında teorik tartışmaları içerir ve bu adımları tamamladıktan sonra mühendislik ekibi geliştirme sürecini başlatır. Bu görevi gerçekleştirmek için ekip, resmi yöntemleri benzersiz bir şekilde birleştirir. Bu strateji, Cardano’ya bir onay katmanı ekler. ADA bilmecesinin son parçası Japon şirketi EMURGO’dur. Ekip, ticari girişimlere ve endüstride blockchain teknolojisinin kullanımının nasıl geliştirileceğine odaklanıyor.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Cardano (ADA) uygulamaları

Cardano (ADA) her zaman aktif bir geliştirme ekibine sahip olmuştur ve geliştiricilerin bu projede uygulamak için önemli ve ağır hedefleri vardır. Bu amaçla, birinci sınıf Cardano (ADA) ekibi, yerel teknolojilerini entegre ederek küresel ekonomik sistemlere olan güveni yeniden tesis etmeye çalışıyor. Özellikle platform, uluslararası iş yapmanın daha güvenli, daha şeffaf ve sürdürülebilir bir yolunu sunar. Cardano’nun bir diğer amacı, merkezi olmayan program sektörünün istikrara kavuşturulmasına yardımcı olmaktır.

Platform, özellikle merkezi olmayan uygulamalar, sistemler ve topluluklar için geçerli olan güvenlik ve sürdürülebilirliğe odaklanır. Çoğu blok zinciri gibi, Cardano (ADA) da merkezi değildir ve herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, akıllı işlemler ve sözleşmeler, bilgi işlem gücü yardımıyla dernek tarafından onaylanır. Geliştiriciler, Cardano (ADA) geliştirme yol haritasının, diğer entegrasyon izleme sistemlerinin yanı sıra kullanıcıların ihtiyaçlarını da karşılayabilecek rakiplerinden daha dengeli ve istikrarlı bir ekosistem sağladığını kabul ediyor.

Üçüncü nesil kripto para birimleri olarak Cardano (ADA), blok zinciri kullanımının karşı karşıya olduğu bazı yaygın sorunları büyük ölçekte çözmeye çalışıyor. Bu sorunlar, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik gibi blok zincirinin kapsamını içerir. Cardano, tasarım ilkeleri ve en iyi mühendislik uygulamaları geliştirerek bu sorunların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır.

İlk günlerinde, bu kripto para birimi saniyede yalnızca yaklaşık 10 işlem (tps) gerçekleştirebiliyordu. Ancak, Hoskinson kısa süre önce Hydra ağı için yeni ölçeğin çözümünü detaylandıran bir makale yayınladı. Hydra, zincir dışı işlemleri işlemek için devlet kanallarını kullanan iki katmanlı bir ölçeklendirme çözümüdür. Cardano (ADA), bu teknolojiyi kullanarak saniyede bir milyondan fazla işlemi gerçekleştirebiliyor ve bu, bu kripto para birimleri için önemli bir gelişme.

Bugün piyasada her biri kendine has özellikleri, faydaları ve ekosistemi olan binlerce dijital para birimi var. Cardano, ağlar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için pazara standartlar getirmeye çalışır. Bu sistemler, blok zinciri yönetişim modellerini, sistem yükseltme protokollerini ve bir dizi başka özelliği içerir. Blok zinciri birlikte çalışabilirlik izinleri, geliştiricilerin uygun şekilde yönetmesi gereken yeni bir dizi risk getirir. Bu endişeler daha çok bölgesel güvenlik meseleleriyle ilgilidir ve Cardano (ADA) görünüşe göre uygun yönetimle kendisini bu sektörün hükümdarı olarak görme niyetindedir. Şu anda, bu platform gizlilik yönetimi ve güvenlik ve ademi merkeziyetçilik standartlarına sahiptir.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Cardano (ADA) hangi dilde yazılmıştır?

Cardano, Haskell’de programlanmıştır ve akıllı sözleşmeleri Plutus’ta kodlanmıştır. Böyle bir yaklaşımın neden benzersiz olduğunu anlamak için programlama dilleriyle ilgili bazı ilkeleri daha iyi anlamamız gerekir. Programlama dilleri söz konusu olduğunda, temel ve pratik programlama olarak sınıflandırılırlar.

Temel programlama dilleri
Temel bir yaklaşımda, kodlayıcı, bilgisayarın bir hedefe ulaşmak için attığı tüm adımları izlemelidir. C++, Java gibi tüm geleneksel programlama dilleri ve hatta Solidid programlama dilleri olmazsa olmazdır. Bu tür bir yaklaşıma algoritmik programlama da denir. Şimdi bir örnek parçalayalım. C + ‘yı işaretlediğimizi ve 3 ve 5’i eklemek istediğimizi varsayalım.

 • int a = 5
 • int b = 3
 • int c
 • c= a + b

Bu nedenle, yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi, toplama işlemi birkaç aşamadan geçer ve her aşama programın durumunu sürekli olarak değiştirir; Çünkü hepsi ayrı ayrı çalışıyor. Her dört aşamalı toplama sürecinin adımları şunlardır:

 • a tamsayısını bildirin ve ona 5 değerini atayın
 • b tamsayısını bildirin ve ona 3 değerini atayın
 • Bir tamsayı bildir c
 • b’nin değerlerini toplayın ve bunları c’de saklayın

Cardano (ADA) Blockchain Tarayıcısı

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Blockchain Tarayıcı, kullanıcıların cüzdan adresindeki çeşitli işlem ayrıntılarına ve işlem miktarı, kaynaklar, fonların hedefi ve işlem durumu dahil olmak üzere belirli blok zincirlerine erişmesine olanak tanır. Ayrıca, en fazla varlığa ve gizli mesajlara sahip kişiler gibi hemen hemen tüm verilere erişmek için de kullanılabilirler. Bu linkten Cardano blockchain tarayıcısına erişebilir ve cüzdan adresinizi girerek işlemlerin durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Cardano (ADA) Sözleşmeleri

2017 yılında IOHK, Edinburgh Üniversitesi’nin bir blok zinciri teknolojisi laboratuvarı kurmasına yardımcı oldu. 2019’da Gürcistan Eğitim Bakanı Mikhail Batiashvili ve Charles Haskinson, akreditasyon sistemini oluşturmak için Cardano’yu kullanmak için Tiflis Özgür Üniversitesi ile bir mutabakat zaptı imzaladı. 2018’de Cardano, Etiyopya hükümetiyle ortak çalışarak Cardano’nun teknolojisini ülke genelinde çeşitli endüstrilerde uygulamasını sağladı. Ayrıca IOHK (Cardano Development Company), blok zinciri teknolojisinin gelişimini desteklemek için Wyoming Üniversitesi’ne 500.000 dolar değerinde ADA şifresi bağışladı. New Balance ayakkabı üreticisi, en yeni basketbol ayakkabılarının gerçekliğini izlemek için dağıtılmış bir ofis blok zinciri kullanacak. Platform, Cardano (ADA) blok zincirinde inşa edilecek.

Cardano’nun ekibi, gelecek için bir vizyon oluşturmak için bir yol haritası belirledi ve bazı ilke ve felsefelere bağlı kalmaya çalışıyor. Bu ekibin odak noktası, bir dizi tasarım ilkesini, en iyi mühendislik yöntemlerini ve keşif yollarını kabul etmektir. Aşağıdakiler temel bilgilerden bazılarıdır ve doğrudan Cardano’nun web sitesinden alınmıştır:

 • Muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılması
 • Temel bileşenleri yüksek düzeyde modüler performans kodunda uygulayın
 • Eşler arası bir platform geliştirmek için hakemli araştırmalarla rekabet eden küçük akademisyen ve geliştirici gruplarını kullanmak.
 • Disiplinlerarası ekiplerin kapsamlı kullanımı; Güvenlik uzmanlarının erken kullanımı dahil
  İnceleme sırasında bulguları düzeltmek için teknik incelemeler ve uygulama arasında hızlı tekrar ve yeni araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır.
 • Dağıtımdan sonra ağı kesintiye uğratmadan veya yok etmeden sistemleri yükseltme yeteneğinin etkinleştirilmesi
  Gelecekteki çalışmalar için merkezi olmayan bir bütçe mekanizması geliştirin
 • Akıllı telefonlarda kullanım için kripto para birimlerinin tasarımını geliştirmeye ve mantıklı ve güvenli bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yönelik uzun vadeli bir vizyon
 • Hissedarları platforma yaklaştırmak ve şifrelerini güvende tutmak
 • Kimlik doğrulama, ofiste birden çok varlığın muhasebeleştirilmesini gerektirir
 • Özet İşlemler, eski sistemlerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için isteğe bağlı meta verileri içerir
  Mantıklı özellikleri kabul ederek neredeyse bin altcoinden öğrenin ve ilham alın.
 • Nihai protokol tasarımını kilitlemek için özel bir taban kullanan özel bir İnternet mühendisleri grubundan ilham alan ve standartlara uygun bir süreç benimseyin
 • Bitcoin’den devralınan bazı temel ilkelerden ödün vermeden etkileşimi ve ticareti düzenlemek için sağlıklı bir ortam yaratın

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Söylenenler göz önüne alındığında, Cardano’nun gelişimi için uzun vadeli hedefleri var gibi görünüyor ve kanıtlar, geliştirme ekibinin sorunların üstesinden gelmek için çok kararlı olduğunu gösteriyor. Cardano’nun felsefesine hızlıca göz atarak, bu ekibin ele almaya çalıştığı üç ana unsura ve zorluğa ayrıntılı olarak bakalım.

Birinci öğe: ölçeklenebilirlik
Ölçeklenebilirlik denilince akla genellikle saniyede işlenen işlemler ya da gücü gelir. Ancak Haskinson’a göre bu, sorunun sadece bir kısmı. Sözde ejderhanın tüm ölçeklenebilirliği kolaydır ve çok daha geniş boyutlara sahip olabilir. Saniyedeki işlemler, ağ verimi ve veri ölçeklendirme dahil olmak üzere üç ayrı öğeye bakmak gerekir.

Cardano (ADA) ölçeklenebilirliği

Bitcoin ve Ethereum’daki operasyonel kapasite eksikliği hakkında birçok makale yazıldı. Bitcoin saniyede 7 işlemi ve Ethereum 15 ila 20 işlemi yönetir ve bu finansal sistem için hiç kabul edilemez. Cardano (ADA), bu sorunu uzlaşma mekanizması Ouroboros ile çözmeyi umuyor. Bu güvenilir bir stok kanıtı algoritmasıdır. Bahsedildiği gibi, Orobrus bir stok doğrulama algoritmasıdır ve daha fazla ayrıntıya girmeden önce, iş kanıtı ve stok kanıtı kavramını ve bunların farklarını tanımamız gerekir.

İş kanıtı (PoW)

Proof of work (PoW), bir tarafın (kanıt) diğerlerine (doğrulayıcılar) pozitif hedeflere ulaşmak için belirli bir miktarda hesaplama çabası harcandığını kanıtladığı sıfır kriptografik bilginin bir tür kanıtıdır. Daha sonra, doğrulayıcılar bu doğru hedefleri minimum çabayla ölçebilir ve doğrulayabilir. 1993’te Cynthia Dwork ve Moni Naor, konsepti hizmet reddi saldırılarını ve ağdaki spam gibi hizmetlerin diğer kötüye kullanımını önlemenin bir yolu olarak geliştirdi. Son olarak, çalışma kanıtı terimi ilk olarak 1999 yılında Marcus Jacobson ve Ari Jules tarafından yazılan bir makalede resmileştirildi ve resmileştirildi.

Bitcoin, kripto para birimleri dünyasını kurarak blok zinciri ağının güvenliğini sağlamak ve kötü niyetli hedeflere karşı koymak için fikir birliği kanıtı algoritmasını seçti ve buna göre madencilerin her bloğu üretmek için birbirlerine işlem gücü sağlayarak bütünlüklerini kanıtlamaları gerekiyor. . Bir bakıma, madenciler donanımlarını (ISIC’ler ve madencilik teçhizatları gibi) ağa sağlayarak niyetlerini kanıtlıyor ve güvenliğin korunmasına yardımcı oluyorlar ve hesaplama bulmacalarını çözerek ve işlemleri doğrulayarak ödüllendirilecekler. Şimdi kötü niyetli bir kişinin ağı ele geçirme niyetinde olduğunu varsayalım. Hedeflerine ulaşmak için ağdaki tüm aktif madencilerden daha güçlü bir donanıma sahip olması gerekiyor ve mevcut durumda bu neredeyse imkansız. Diğer bir deyişle, %51 saldırısı olarak bilinen bir durumda, bir bilgisayar korsanının ağ donanım kapasitesinin %51’ine sahip olması gerekir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Genel olarak, iş kanıtı mekanizması çok verimlidir; Ancak ekstraksiyon için güçlü donanımlara ihtiyaç duyulması nedeniyle yüksek enerji tüketimi ve buna bağlı olarak çevre üzerinde yadsınamaz bir etkisi olması gibi önemli sorunlarla karşı karşıya kalmakta; Tabii bu enerji tüketiminin mevcut bankacılık sistemine göre çok daha verimli olduğunu da belirtmek gerekir.

Stok Kanıtı (POS)

Proof of Shares (PoS), Ramzarz blok zinciri ağının bir dağıtım anlaşması aldığı başka bir fikir birliği mekanizması türüdür. Proof-of-stock kripto para birimlerinde, bir sonraki bloğun kurucusu, rastgele seçim ve servet veya yaş gibi çeşitli koşullar aracılığıyla seçilir. Stok prova algoritmasında, workproof mekanizmasından farklı olarak güçlü ve karmaşık donanım kullanımına gerek yoktur; Bunun yerine, ağa tahsis edilen para birimi miktarıyla karşılaştırıldığında, sahibi bir sonraki akreditasyona katılabilir ve teşvikler alabilir.

Bu sorunu daha iyi anlamak ve sorunu bölmek için önceki bölümden kaçınalım. Proof of Work (PoW) bölümünde, blockchain ağında yeni bloklar oluşturmak için çıkarıcıların kendilerini kanıtlamak ve işlemleri doğrulamak için ağa donanım tahsis etmesi gerektiğini söylemiştik. Kanıtlanmış hisse senetlerinde durum tamamen farklıdır ve yeni bir blok oluşturup ödül almak için o ağın bazı şifrelerini satın almanız ve son olarak bunu blok zinciri ağına tahsis etmeniz yeterlidir.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Stok kanıtı algoritması bir yatırım olarak kabul edilir ve doğrulama kapasitesi, ağa tahsis edilen varlıkların miktarına döner. Diğer bir fark ise alacaklıların ödüllendirilmemesi ve aslında kendilerine ödenen işlem ücreti olmasıdır. İş kanıtı algoritması gibi, bir bilgisayar korsanının sabote etmek ve hedeflerine ulaşmak için ağdaki para biriminin %51’ine sahip olması gerekir ve bu neredeyse imkansızdır ve öyle olsa bile, bilgisayar korsanının %51’ine sahip olduğu düşünülürse. dolaşımdaki para birimi. Bu ağ düşünülürse, pratikte herhangi bir sorun ve sabotaj ona zarar verir.

Cardano (ADA) nasıl çalışır?

Cardano (ADA) blok zinciri iki ana çekirdekten oluşur. İlk çekirdek, bir bilgi işlem birimi olarak işlev gören ve kripto sahiplerinin ADA işlemlerini minimum maliyetle anında gönderip alabileceği Cardano Settlement Layer (kısaca CSL)’dir. Cardano (ADA) Hesaplamalı Katmanın (kısaca CCL) ikinci çekirdeği, blok zincirinin omurgasını oluşturan, akıllı sözleşmelerin yürütülmesine ve güvenlik ve uyumluluk ile kara listeye alma ve kimlik doğrulama gibi diğer gelişmiş özelliklerin sağlanmasına yardımcı olan bir dizi protokoldür. Genel olarak, herhangi bir blok zinciri platformunun kalbi, bloklar oluşturmak ve işlemleri doğrulamak için kullanılan algoritmadır; Bu nedenle Cardano, Ouroboros olarak bilinen yeni bir fikir birliği mekanizmasını tanıttı.

Cardano (ADA)‘nun hisse senedi kanıtı protokolü, benzeri görülmemiş bir ademi merkeziyetçilik yaratacak şekilde ayarlanmıştır; Ancak ona rehberlik eden ve altında yatan mekanizmalar hala pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Cardos’un büyük profesörü ve kıdemli bilim adamı Aglos Chiaias, merkezi olmayan sistemlerin sorunlarının derinliğini anladı ve bu sorunları çözmek için Orobrus’un nasıl yönetileceğine dair ayrıntılı bir fikir verdi. Güçlü bir merkezi olmayan sistemin tasarımı genellikle çok karmaşıktır; Çünkü sistemin karşı karşıya kalabileceği tüm çeşitli tehditleri sistematik olarak ele alan ve sistem ve ağın istikrarının ve yaşayabilirliğinin her zaman korunduğunu kanıtlayan modeller geliştirmeleri gerekiyor.

Güvenli merkezi olmayan sistem, çeşitli başarısızlık ve saldırı modellerine karşı resmi garantileri en büyük ve en önemli başarısızlık sınıfı olan Bizans modelleri ile birleştirir. Bizans modelleri, sistemin kararlılığının ve performansının korunmasını sağlar; Ağdaki çok sayıda katılımcı keyfi olarak ağın kurallarını ihlal etse bile. İkinci nokta, ağdaki tüm katılımcıların rasyonel araçların maksimize edicileri olduğunu varsayan rasyonellik modelleridir; Bu nedenle, sistemin özellikleri onların kişisel çıkarlarından türetilmelidir.

altkoinal.com

Kiaias’a göre Urobrus’u protokol olarak benzersiz kılan, farklı tasarım öğelerini bir araya getirmesidir. Başka bir deyişle, Orobrus, katılımcıların sistemde sahip olduğu kaldıracı belirlemek için birincil kaynak olarak hisse senetlerini kullanır. %51 saldırısı ve hatta ötesi gibi, çalışmaya dayanıklı protokollerin yerel saldırılarına direnmenin yanı sıra, depolama, protokolü çevre dostu yapar; Çünkü onu çalıştırmak için minimum fiziksel kaynak gerektirir.

Genel olarak, Orobrus, blokları doğrulamak için rastgele seçilen liderlere dayanan zincir tabanlı bir stok kanıtı protokolüdür ve çoğu blok zinciri gibi, bir sonraki bloğu ekleyen düğüm çabaları için ödüllendirilir.

Her dönemin başında sistem, hissedarlar grubundan (ağa para birimi tahsis edenler) liderler seçer. Orobrus, ekosistemdeki sinyallerin dağılımına bakar ve zamanı rastgele bir sayı kaynağından periyotlara böler.

Her periyot daha sonra slotlara bölünür ve her periyot yaklaşık 20 saniye gibi çok kısa bir süre sürer. Son olarak, her slotun rastgele seçilen kendi slot lideri vardır.

Slot lideri, POW (Proof of Work) protokolündeki madenciler gibi davranır. Aslında blok zincirine eklenen blokları seçen onlar. Ancak, yalnızca bir blok ekleyebilirler. Slot lideri bir şekilde şansını kaybeder ve bloğu seçmezse, şansını kaybeder ve tekrar slot lideri olmak için beklemesi gerekir. Son olarak, oluşturulan bloklar olmadan bir veya daha fazla yuva boş bırakılabilir; Ancak çoğu blok (bir bloğun en az %50’si) belirli bir süre içinde üretilmelidir.

Ancak slot liderlerinin ekosistemdeki öneminin ve rolünün kesinlikle farkında olmalısınız; Bu nedenle, hak kazanabilmek için Cardano (ADA) hisselerinin %2’sine sahip olmak gerekir. Bunlara seçici paydaşlar denir ve mevcut dönemde bir sonraki dönem için slot liderlerini seçenlerdir. Sisteme ne kadar çok hissedar katılırsa, slot lideri seçilme olasılıkları o kadar artar.

Şimdi, slot liderlerinin çok fazla gücü olduğu için, oldukça tarafsız bir seçim için koşulların yaratılmasına özel dikkat gösterilmelidir. Ayrıca, ilgili bir kaza olmalı; Bu nedenle rastgele değeri elde etmek için çok taraflı hesaplama (MPC) yapılır.

Çok partili hesaplama yaklaşımında, her seçmen yazı tura adı verilen rastgele bir işlem gerçekleştirir ve sonuçlarını diğer seçmenlerle paylaşır. Her seçmen sonuçları rastgele üretse de, sonunda oyların oy birliği aynı nihai değer üzerinde kararlaştırılır. Seçimler aşağıdaki üç aşamaya ayrılır:

 • Taahhüt aşaması
 • Bariz aşama
 • Kurtarma aşaması

Şimdi her aşamada ne olduğuna bakalım.

taahhüt aşaması

İlk adımda seçici, gizli bir rastgele değer üretir ve ardından taahhüdü oluşturur. Mesaj taahhüdü, şifrelenmiş stok (kurtarma aşaması için bunu aklınızda bulundurun) ve gizlilik kanıtı içerir. Bundan sonra seçici, kendi özel anahtarı ile taahhüdü imzalar ve ders numarasını belirtir ve açık anahtarını ekler. Bunu yaparak ve açık anahtar ona bağlı olduğundan, herkes bu taahhüdü kimin yaptığını kontrol edebilir.

Ayrıca taahhüdün hangi döneme ait olduğu incelenebilir. Bunu yaptıktan sonra seçmen taahhütlerini diğer seçmenlere iletir. Son olarak, her seçmen diğer seçmenin yükümlülüklerini toplar. Başka bir deyişle, taahhütler bloğa girer ve blok zincirinin bir parçasını oluşturur.

bariz aşama

İkinci aşama bariz aşamadır. Kutunun kilidini açabilecek belirli bir sır ve değerin bulunduğu kilitli bir kutu gibi taahhütleri düşünün. Bu özel değere orifis denir. Bu aşamada olan budur ve seçmenler ağzını açar. Bu açıklıklar da blokta bulunur ve daha sonra blok zincirinin bir parçası haline gelir.

 altkoinal.com

Kurtarma aşaması

Son olarak, iyileşme aşamasına sahibiz. Şu anda seçmenin hem taahhütleri hem de açıklıkları var. Bununla birlikte, bazı seçiciler eylemlerini ve taahhütlerini parola olmadan kötü niyetli olarak yayınlayabilir ve kilitli kutuyu parola olmadan başkalarının kullanımına sunabilir. Bu sorunu aşmak ve üstesinden gelmek için, dürüst seçiciler tüm şifreli stoğu (taahhüt aşamasında belirtildiği gibi) gönderebilir ve sırları kolayca alabilir. Böylece bazı seçmenler yıkıcı davransalar bile sistem çalışmaya devam edecek; Böylece Orobrus, bu engelleri aşarak Bizans hata toleransını kazanır.

Son olarak, seçmen taahhütlerin ve açıklıkların tutarlı olduğunu kabul eder. Bu olduğunda, taahhüdün sırları çıkarılır ve bir tohum oluşur. Sperm, rastgele oluşturulan bir bayt dizisidir. Artık tüm seçmenler bu tohuma sahip. Bu sürecin karmaşıklığı sizi biraz yanıltmış olabilir; O halde, bir an için duralım ve şu anda nerede olduğumuza bir bakalım. Bir sonraki tur için yuva liderlerini seçiyoruz. Seçimlerin mümkün olduğunca taraflı olmasını sağlamak için bir tür kazaya ihtiyacımız var. Şimdi sperm bize bu rastgeleliği sağlıyor ve şimdi slot liderlerini seçme zamanı. Bunun için Follow the Satoshi algoritması (kısaca FTS) kullanılır.

FTS algoritması

Algoritmanın adı, Bitcoin’in bilinmeyen yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan esinlenmiştir. FTS temelde stoklardan rastgele paralar seçer. Bu paraya sahip olan kişi slot lideri olur. Bu çok basit; Bu nedenle, bir kişi sistemde ne kadar aktif olursa, piyangoyu kazanma şansı o kadar yüksek olur. Slot liderleri, yalnızca blok zincirinin ana bloklarını değil, Cardano (ADA) ekosistemindeki diğer blokları da seçme gücüne sahiptir. Şimdi asıl soru şudur: ağ faktörü nasıl ölçeklenebilir hale gelir?

Basit bant genişliği genellikle veri işlemlerine tahsis edilir; Dolayısıyla işlem sayısının artmasıyla birlikte ağ kaynaklarına olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu konsept oldukça basittir ve sistem milyonlarca kullanıcıyı ölçeklendirmek istiyorsa, ağın hayatta kalabilmesi için 100 terabayt veya eksabayt kaynağa ihtiyacı vardır. Aynı şekilde homojen bir ağ topolojisi sağlamak da imkansız olacaktır; Ama bu ne demek?

 altkoinal.com

Homojen bir ağ topolojisinde, ağdaki her düğüm her mesajı gönderir. Örneğin Skype, çoğu telefon görüşmesi yapmakla ilgilenen bir kullanıcı sınıfından gelen bu tür bir ağın en iyi örneğidir. Ancak, merkezi olmayan bir ağda bu, küçültme için pratik olmayabilir. Tüm düğümler, bilgileri verimli bir şekilde iletmek için kaynaklara sahip olmayabilir. Bu sorunu çözmek için Cardano (ADA), John Dee tarafından geliştirilen ağlar arası özyinelemeli mimari olan RINA adlı yeni bir teknoloji türü arıyor. Bu, akıllı mühendislik politikalarını ve ilkelerini kullanan yeni bir yapısal ağ türüdür.

RINA, gizlilik, şeffaflık ve ölçeklenebilirlik vaat eden heterojen bir ağ oluşturmayı amaçlamaktadır. Bunu, ağın resmi kapasitede nasıl organize edildiğini tahmin edebileceğiniz şekilde yapar. Ayrıca TCP/IP protokolleri ile sorunsuz çalışmayı umuyor. RINA, doğası gereği, dinamik ve çoklu bilgi işlem ağlarının entegrasyonunu ve ek destek mekanizmalarına, güvenli ve programlanabilir bir ortama ve daha rekabetçi bir pazar için teşviklere ihtiyaç duymadan hizmet kalitesini sağlar.

Birlikte çalışabilirlik

Önceki bölümde, Cardano (ADA) ölçeklenebilirliğinin nasıl çalıştığına baktık, şimdi ikinci sütuna, birlikte çalışabilirliğe geliyoruz. Mevcut ekosisteme bakalım. Kripto para birimleri dünyasında, Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb. dahil olmak üzere farklı para birimleri vardır. Benzer şekilde geleneksel finans sisteminde de mevcut bankalar gibi SWIFT, ACH vb. kullanan sistemlere sahibiz.

Sorun şu ki bu kişilerle iletişim kurmak çok zor. Bitcoin’in Ethereum ağında neler olup bittiğini bilmesi zordur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, bankalar kripto para birimleri ile iletişim kurmaya çalıştığında ikiye katlanır; Bu nedenle kripto para birimleri ile bankalar arasında bir ağ geçidi sağlayan kripto paralar oldukça güçlü ve önemli hale gelmektedir. Ancak, bir sorun var: para değiştiriciler, merkezi olmayan kurumlar değildir ve oldukça savunmasızdır. Sistemi yükseltmek için saldırıya uğrayabilir veya uzun süre kullanılamayabilirler. Bir süre önce Binance Exchange’in başına gelen buydu.

Ayrıca, geleneksel sistem ile kripto para birimleri dünyası arasındaki bu yanlış bağlantının, madeni paraların (ICO’lar) ilk halka arzında feci sonuçlara yol açabileceğine dair başka bir zorluk daha var. ICO’larda, bir kurum kripto para birimi sembolü karşılığında milyonlarca dolar toplayabilir. Ancak banka hesaplarında para biriktirmek çok zordur. Açıkçası, bankalar tüm bu paranın nereden geldiğini ve kimin sağladığını bilmek istiyor, ki bunu anlamak neredeyse imkansız olabilir.

Genel olarak işbirliği, esnek ve risksiz bir çözüm yaratılmasını gerektirir. Üçüncü nesil kripto para birimleri, her bir blok zincirinin başka bir blok zinciri ve eski yabancı finansal sistemlerle etkileşime girebileceği bir ekosistem sağlamalıdır; Şimdi Cardano (ADA)‘nun kriptografi dünyasında ve geleneksel finansal sistemde birlikte çalışabilirliği nasıl artırmayı amaçladığına bakalım.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Cardano (ADA) Hazinesi Nasıl Çalışır?

Zincire her blok eklendiğinde, blok bonusunun bir kısmı hazineye eklenir; Bu nedenle, biri ekosistemi geliştirmek ve değiştirmek isterse, hibe istemek için hazineye oy gönderecek ve bunu yaparsa seçmen bir kalkınma hibesi alacak. Bu sistemin iki ana avantajı vardır. Daha fazla blok keşfedildikçe, kasalar dolmaya devam ediyor. Aynı zamanda ağın kapasitesiyle de doğru orantılıdır ve ağ büyüdükçe daha fazla kaynak bulunur ve oylama sistemi daha merkezi olmayan hale gelir. Ancak, bu özelliği kullanmanın önünde büyük engeller var. Bu sorunlar aşağıdaki gibidir:

 • Adil bir oylama sistemi kurulmalıdır.
 • Seçmenlerin oy verme ve sisteme katılma teşvikleri olmalıdır.
 • Sıradan insanların trajedisi türünden bir durumun yaşanmaması için tüm insanların oyu bir miktar değer taşımalıdır.
 • Oy gönderme süreci kolay ve basit olmalıdır.
 • Tüm süreç mümkün olduğunca merkezi olmayan olmalıdır.
 • Cardano (ADA), bir süredir bu sorunların üstesinden gelmek için kullanabileceği bir sistem belirledi. Sistem, demokrasinin likiditesi ile hazine modelinin teşviklerinin birleşimidir.

 kart almanın yolları

Cardano Kartları (ADA), vadeli işlemlerde veya doğrudan değer transferi işlemlerinde kullanılabilecek çeşitli şekillerde elde edilebilir:

Cardano (ADA) Almak veya Değiştirmek: Cardano’ya yatırım yapmak veya satın almak isteyenler için ADA sembollü Cardano (ADA) şifreleri satın almak için kayıt yaptırabileceğiniz sayısız yerli ve yabancı borsa vardır; Elbette bazı sorunlardan dolayı bazı döviz bürolarının İran’ın IP’sini desteklemediğini ve bunlara kaydolmak için bloke etmenin tüm yönlerini ve risklerini göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kayıt ve doğrulama adımlarını tamamladıktan sonra doğrudan Bitcoin veya Tetra satın alarak varlıklarınızı birkaç saniye içinde ADA’ya dönüştürebilirsiniz.

Cardano (ADA) Extraction: Daha önce detaylı olarak anlattığımız gibi Cardano (ADA), bir tür stok kanıt olan Orobrus konsensüs mekanizmasını kullanır; Bu nedenle Cardano (ADA), grafik kartları, madencilik teçhizatları ve hatta sabit diskler kullanılarak geleneksel şekilde çıkarılamaz. Yani ADA şifreleri sağlayarak ve ağa atayarak işlemlere katılabilir ve her işlem için şifreli olarak ödül alabilirsiniz.

Cardano (ADA) cüzdanı

ADA depolaması zor değildir ve akıllı telefon, tablet ve bilgisayarınızda kurulu olan donanım cüzdanınızda veya yazılım cüzdanlarınızda saklayabilirsiniz. Bu yöntemlerin her birinin kendine has özellikleri vardır; Bu nedenle, bunların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Mobil cüzdan, yeni gelenlerin Ramzarz pazarına girmesi için harika bir yoldur. İndirmesi ücretsizdir ve çok kolay ve güvenlidir. Bunlar genellikle yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayabilir. Cardano (ADA)‘yu destekleyen en iyi yazılım cüzdanlarına iki örnek, masaüstü ve mobil cihazlara kurulabilen Atomic ve Exodus’tur. Ayrıca Guarda cüzdanı da iyi bir seçenektir ve üç kullanım modunu destekler: masaüstü ve mobil.

Daedalus cüzdanı: Resmi yazılım cüzdanına Daedalus denir. Bu çanta oldukça güvenlidir ve kullanıcıya kullanışlı özellikler sunar. Cüzdanı Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarda resmi Cardano (ADA) web sitesinden indirebilirsiniz.
Bu arada, daha fazla işlem ve güvenlik nedeni olan daha profesyonel kullanıcılar, donanım cüzdanlarını değerlendirebilir. Donanım cüzdanları, mobil cüzdanlardan daha güvenlidir; Çünkü kripto paraları çevrimdışı ve çok güvenli koşullarda saklar.

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Canlı Fiyatı | altkoinal.com

Donanım durumu: Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X modeli, hem ADA’yı destekler hem de güvenli kripto para birimi depolaması için ideal seçenekler olabilir.

Cardano (ADA) fiyat tahmini

Şu anda, dijital para piyasası, bitcoin fiyatındaki önemli düşüş nedeniyle istikrarlı koşullar yaşamıyor ve sözde acı çekiyor. Doğal olarak Cardano (ADA) bir istisna değil ve yazının yazıldığı sırada ADA kodlayıcıları 2,46 dolar zirvesinden sonra 1,54 dolar aralığında işlem görüyor. Bununla birlikte, bu kripto para birimleri için net bir vizyon hayal edilebilir. Cardono, Alonzo’nun beklenen yükseltmeleri ve akıllı sözleşmeler için bir platformdan sonra Ethereum’un rakiplerinden biri haline geliyor ve doğal olarak değer katıyor; Öte yandan Ethereum’un önünde büyük bir 2.0 güncellemesi var ve bu, Cardano (ADA) gibi tüm rakiplere büyük bir yanıt olabilir.

Cardano (ADA) veya Ripple

Cardano (ADA) ve Ripple, yakın fiyatları ve işlem hacimleri nedeniyle her zaman birbirleriyle yakın rekabet içinde olmuştur. Aslında Ripple, merkezi olarak çalışan metin tabanlı bir ödeme protokolüdür; Başta söylediğimiz gibi, Cardano (ADA) tamamen merkezi olmayan ve bu dijital para birimi için bir kazanan olabilir. Ayrıca Ripple, bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile tartışıyor ve bunun geleceği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ripple 2012’de piyasaya sürüldü ve blok zincirini bazı kuruluşlara genişletmeyi başardı. Ancak Cardano (ADA) daha ileri teknolojiye ve daha aktif bir geliştirme ekibine sahiptir ve genel olarak uzun vadeli yatırım için daha iyi bir seçenek olabilir.

 Cardano (ADA)‘nun geleceği

Cardano (ADA)‘nun akademik topluluğa güçlü bağımlılığına rağmen, sektörde hala potansiyel ağ sorunlarına işaret eden bazı insanlar var. Özellikle, Ethereum hisse senedi kanıtı algoritmasında araştırmacı olan Vlad Zamfir, zincirleme oylamanın tehlikeli olduğunu savunuyor. Tam düğümlerde sistemin güçlerinin kuralları değiştirdiğine dikkat çekiyor. Bu strateji, bilgili düğüm operatörleri tarafından sağlanan önemli değerlendirmeyi ve dengeyi ortadan kaldırır; Ancak bu argümanı geçen kanıtlar, ağın sürekliliği ve büyüyen ağı göz önüne alındığında, Cardano (ADA)‘nun önümüzdeki yıllarda blok zinciri sektöründe önemli bir unsur olacağını gösteriyor.

Benzersiz yaklaşım ve teknik ilerlemeleri, gelişme devam ettikçe bu sektörde kesinlikle sıcak bir konu olmaya devam edecektir. Cardano (ADA) ve Ramzarz ekibi, platformu daha da iyi hale getirmek için uzun vadeli, tutarlı hedefler peşinde koşuyor ve birçok uzman, platformun Ethereum için zorlu bir rakip olabileceğine inanıyor. Yazma sırasında, ADA, BNB (Bainance Network Ciphers) ile yakın rekabet halinde, Ethereum’a kıyasla üç adımda en büyük kripto para birimi işlem hacmi listesinde beşinci sırada yer alıyor.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Polkadot (Altcoin) Web3 bozulmasını öngörüyor

Atilla

Akıllı sözleşme (smart contract) nedir?

Atilla

Ethereum fiyatının 2022’nin başında 30000 doların altına düşmesinin 3 nedeni

Atilla