Eğitim

Blockchain teknolojisi nedir?

Blockchain teknolojisi nedir? | altkoinal.com

Blockchain teknolojisi nedir ve nasıl çalışır?

Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi, verileri depolamanın yenilikçi bir yoludur, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Blockchain, kripto para birimini mümkün kılan teknolojidir. Ağa erişimi olan herkes tarafından doğrulanabilen bilgi depolama ve paylaşma sistemidir. Blockchain teknolojisi ilk olarak Bitcoin için geliştirildi, ancak şimdi tüm dünyada kullanımda olan birçok farklı türde blockchain ağı var. Birçok kişi blockchain’i devrim niteliğinde görüyor çünkü bugün internette nasıl etkileşim kurduğumuzla ilgili bazı sorunları çözüyor – gizliliğin sağlanması veya işlemlerde şeffaflık sağlanması gibi.

Blockchain teknolojisine yönelik bu Makalede şunları öğreneceksiniz: 

 • Blockchain (Blok Zinciri) Nedir ?
 • Blockchain (Blok Zinciri)in tarihi
 • Blockchain (Blok Zinciri) nasıl çalışır ve işlemleri nasıl kaydeder?
 • Blockchain (Blok Zinciri) düğümleri nelerdir?
 • Blockchain (Blok Zinciri) madenciliği nasıl çalışır?
 • Blockchain (Blok Zinciri) ağlarının türleri
 • Blockchain (Blok Zinciri) konsensüs algoritmalarının türleri
 • Blockchain (Blok Zinciri) nasıl kullanılır?
 • Blockchain’e (Blok Zinciri) nasıl yatırım yapılır?
 • Blockchain (Blok Zinciri) bankalarla nasıl karşılaştırılır?
 • Blockchain (Blok Zinciri) geleneksel veritabanı modellerinden farkı nedir?
 • Blockchain (Blok Zinciri) ve dağıtılmış defterler nasıl farklıdır?
 • Blockchain (Blok Zinciri) nasıl merkezsizleştirilir?
 • Blockchain (Blok Zinciri) nasıl güvenlidir?
 • Blockchain (Blok Zinciri) cüzdanı nedir?
 • Blockchain’in (Blok Zinciri) avantajları ve dezavantajları
 • Blockchain (Blok Zinciri) ve kripto para birimi arasındaki fark nedir?

Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi nedir?

Blockchain teknolojisi nedir? | altkoinal.comBlockchain özünde, finansal işlemleri dijital olarak kaydetmenin bir yoludur. Nispeten yeni bir teknoloji, ancak bazı benzersiz avantajlar sayesinde giderek daha popüler hale geldi.

Blockchain, dağıtılmış ağ olarak bilinen şey üzerine inşa edilmiştir. Bu basitçe, onu kontrol eden bir banka veya hükümet gibi tek bir otorite noktası olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, sisteme olan güven şeffaflığından gelir. Bireysel bir blok zinciri ağındaki herkes, işlemleri görüntüleyebilir ve doğrulayabilir, bu da kötü niyetli herkes için (en azından başka kimse fark etmeden) zor olan bir hesap verebilirlik düzeyi yaratır.

Blok zincirinin nasıl çalıştığı kafa karıştırıcı bir kavram olabilir, bu nedenle  ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında pratik bir anlayış edinmenin belki de en kolay yolu çok basitleştirilmiş bir örnektir. Diyelim ki John, Tim’e 30 dolar borçlu ama o sırada sadece 10 doları vardı. John daha sonraki bir tarihte 20 dolar daha ödeyeceğini onaylayan bir not yazar ve borcu olan miktarın bir kaydı olarak bu notu Tim’e verir.

Şimdi, bu notun manipüle edilmesini engelleyen tek şey John adına iyi niyet ve Tim’e güvenmek. Ancak Tim borçlu olduğu tutarı değiştirmeyi seçerse – diyelim ki orijinal 20 dolardan 120 dolara – John’un bunu kanıtlamasının hiçbir yolu olmazdı. Ama John orijinal notun kopyalarını yapsaydı ne olurdu? Bu durumda, işlem üzerinde artan görünürlük vardır, bu nedenle bir tarafın orijinal belgeyi manipüle etmeye çalışıp çalışmadığını görmek kolaydır. Bu şeffaflık ve dolandırıcılık önleme, blok zincirinin etkin bir şekilde, ancak daha karmaşık ve çok daha büyük bir ölçekte izin verdiği şeydir.

Blok zincirinde, her bir bireysel işlem zaman damgalıdır ve “blok” olarak bilinen şeyde saklanır. Bu bloklar, kronolojik sırayla dijital olarak zincirlenerek oluşturur. Her blok, doğası gereği kimlik kartına benzeyen bir hash kodu ile tanımlanabilir ve kaydedilebilecek yeni blok sayısında bir sınır yoktur. Bu, tüm işlemlerin bir blok zincirine kaydedilmeye uygun olduğu anlamına mı geliyor? Hayır. Bunun için, işleri işlemleri doğrulamak olan madencilerin rolünü anlamamız gerekiyor. Ama şimdilik bunu erteleyelim ve blockchain tarihine dalalım.

Blockchain tarihi

Blok zinciri teknolojisi üzerine ilk çalışma, 1991’de araştırma bilim adamları Stuart Haber ve W Scott Stornetta’nın, Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden yaklaşık 18 yıl önce, konsepti hayata geçirdikleri zaman yapıldı. Dijital medyanın ne kadar kolay değiştirildiğini anlayarak, belgeleri dijital olarak zaman damgalayan bir çözüm olarak blok zinciri önerdiler.

Bir yıl içinde, güvenlik ve verimliliğine katkıda bulunan blok zincirine ‘Merkle Ağacı’ adı verilen bir şey eklediler. Merkle Ağacı, bilgisayar bilimlerinde kullanılan, birçok işlemi tek bir blokta kaydetmeyi mümkün kılan, doğrulamayı daha hızlı ve daha kolay hale getiren bir veri yapısıdır.

Ardından en önemli an geldi: Bitcoin’in tanıtımı. 2008 yılında, Satoshi Nakamoto takma adı altında “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı çevrimiçi bir belge yayınlandı ve dijital işlemlerin merkezi bir otorite olmaksızın iki taraf arasında nasıl gerçekleşebileceğini önerdi. Ertesi yıl, Bitcoin ile ilgili orijinal teknik inceleme yayınlandı ve Bitcoin blok zinciri yapısının nasıl çalıştığını kapsamlı bir şekilde detaylandırdı. Bugün bu detaylandırma, dünya çapındaki tüm Bitcoin işlemleri için dijital bir defter olarak hizmet vermektedir.

Bitcoin dünyayı konuşturdu ve dünyadaki geliştiricilerin hayal gücünü ateşledi. Böyle bir kıvılcım, Kanadalı bir geliştirici olan Vitalik Buterin’in merkezi olmayan değer aktarımları ve merkezi olmayan yazılım uygulamaları için bir platform önermesine yol açtı. 2014 yılında, yedi diğer kurucu ortakla birlikte Ethereum, bir kitle fonlaması girişiminin arkasında başlatıldı.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Blockchain teknolojisi nedir? Blok Zinciri nedir? | altkoinal.com

Ethereum, “akıllı sözleşmeler” kavramını alanına getirdi. Bunlar, her iki tarafça belirlenen ve üzerinde anlaşmaya varılan şartlar karşılandığında kendi kendine çalışan programlardır. Bu alan, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve diğer akıllı sözleşme tabanlı uygulamalar geliştirmeleri için bir platform sağladığı için hızla geliştiricilerin sığınağı haline geldi.

Bu, blok zinciri ve daha iyi bilinen kripto para birimleri ile bu noktaya nasıl geldiğimizin temel bir özetidir.Hadi blok zinciri teknolojisinin nasıl çalıştığının ayrıntılarını incelemeye başlayalım.

Blockchain nasıl çalışır ve işlemleri kaydeder?

Öncelikle, bir blok zinciri işlemini kaydetmenin üç bölümü vardır:

 1. Blockchain Karma şifreleme

Bir blok zincirinde bir işlem başlatıldığında, üç önemli bilgi parçasını içeren yeni bir blok oluşturur:

Veri: işlemin ayrıntıları

Önceki karma: Bu, mevcut bloğu önceki bloğa bağlamaya yardımcı olur ve blok zincirini oluşturur

Nonce (yalnızca bir kez kullanılan sayı): Bu, tekrar saldırılarını, yani aynı işlemi kopyalamayı önlemek için kullanılan rastgele bir sayıdır.

Not: Nonce, bir madencinin değiştirebileceği bir bloğun tek bileşenidir. Diğer tüm veriler önceden belirlenir.

Şimdi, ağın kendisi, işlem için dijital kimliği veya imzayı oluşturuyor. Devam edersek, kimlik doğrulama ve kaydın nasıl çalıştığını göreceğiz.

  2. Blockchain Madencilik

Madencilik, işlemlerin doğrulanma ve blok zinciri defterine kaydedilme şeklidir.

Bir imzayı doğrulamak için madencilerin ‘karma’ çıktısını oluşturması gerekir. Karma, benzersiz olduğu için insan parmak izi gibidir, bu nedenle hesaplanması zordur. Doğru karma değerini bulmak için madencilerin karmaşık matematiksel bulmacaları çözmesi ve kabul edilen bir karma oluşturan kesin olmayan sayıyı bulması gerekir. Ve bu bulmacaları çözecek bir şablon olmadığı için madenciler deneme yanılma yöntemini kullanmalıdır.

Doğru nonce değerini bulduktan sonra bloğu zincire eklerler. Bu yapıldıktan sonra madenci, örneğin yerel paralar (yani Bitcoin) ve/veya o bloğun işlem ücretleri gibi finansal bir ödül alır.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

 3. Blockchain Doğrulama ve düğümler

Madencilikten sonra, bloğun ağdaki tüm düğümlere iletilmesi gerekir, bu da onu doğrular. Başka bir deyişle, işlemin tamamlandığını herkese anlatarak onaylamanız gerekir.

Düğümler, yeni bir bloğun onaylanmasında çok önemli bir rol oynar ve  defterinin kopyalarını tutabilen ve dağıtabilen herhangi bir elektronik cihaz bir düğüm olarak kabul edilir. Bir konsensüs algoritmasının kullanımı – bir bloğu meşrulaştıran üzerinde anlaşmaya varılmış bir dizi kriter – doğrulamayı sağlar. Doğrulamadan sonra, en yeni defter, blok zincirinin altyapısındaki herkes tarafından erişilebilir hale getirilmelidir. Düğümler buna izin verirken, teknolojinin merkezi olmayan doğasının korunmasına da katkıda bulunur.

Böylece, blok çıkarıldıktan ve blok zincirine eklendikten sonra, ağdaki tüm düğümler dijital defterin en son sürümünü değiştirir. Bunu yaparak, düğümler ağ boyunca defterin tutarlılığını korudu ve herhangi bir tarafın ağdaki tüm doğrulayıcıları tetiklemeden defteri değiştirmesini imkansız hale getirdi. Düğümler veya madenciler olmadan, blok zincirin ayırt edici ilkesi olan ademi merkeziyetçilik mümkün değildir. Düğümler altyapının kritik bir parçası olduğundan, onları daha ayrıntılı olarak anlamaya değer.

altkoinal.com

Blockchain düğümleri nelerdir?

Düğümler, insan vücudu için sinirlerin işleyişine benzer.

Elinizin sıcak bir sobaya dokunduğunu hayal edin. Refleks hareketiniz eli uzaklaştırmaktır. Bu refleks, sinirleriniz ısıyı algılayıp beyne ilettiği ve tepki vermesine neden olduğu için mümkündür. Ama ya sinirleriniz bilgiyi beyninize taşıyamıyorsa? 

Bir blok Blockchain ‘inde, tüm düğümler orada değilse, işlem yapmak imkansızdır. Madenciler, işlemin gerçekleşmesi için yeterli bakiye olup olmadığını nasıl bilecek? Madenciler, tam blok zinciri geçmişine erişmek için tam düğümlere bağımlıdır, ardından bu bilgileri işlem yapmak için kullanır.

Blok zincirini tek bir otorite kontrol etmediği veya yönetmediği için, verileri depolamak için merkezi bir veritabanı veya aracı yoktur. Bu nedenle, yapısının ana unsurları oldukları için düğümlere bağımlıdır. Bir ağdaki tüm düğümler birbirine bağlanır ve bu, bilgileri verimli bir şekilde ileri geri aktarmalarına yardımcı olur.

Sinirlerimizi duyusal ve motor tip olarak ayırdığımız gibi, düğümlerin de farklı türleri vardır.

 Blockchain düğümleri türleri

Blockchain Madencilik düğümleri

“Madenciler” olarak da bilinen bu düğümler, blok zincirine eklenen bloklar oluşturur. Bu bloklar, doğru nonce’yi bulmak için karmaşık kriptografik bulmacaları çözerek üretilir. Doğru hash değeri oluşturulduktan sonra, madencilik düğümleri bloklar oluşturur ve bunları doğrulama için tam düğümlere gönderir. Blok zincirine bağlı olarak, madencilik düğümleri ödül olarak yerel jetonları veya diğer para birimlerini alır.

Blockchain Tam düğümler

Tam düğümler, bir blok zincirinde tutulan tüm bilgiler için kapsamlı bir depodur. Tüm blok zinciri defterinin kopyalarını tuttukları ve dağıttıkları ve blok zincirinin geçmişini doğrulamaya yardımcı oldukları için merkezi olmayan iletişimin ayrılmaz bir parçasıdırlar. Bir ağda ne kadar dolu düğüm varsa, o kadar merkezi değildir ve ağı hacklemek o kadar zor olur.

Blockchain Süper düğümler

Bu düğümler, tam düğümleri birbirine bağlayan köprülerdir. Süper düğümler, bilgileri ağ üzerinden iletir ve tüm tam düğümlerin blok zincirinin doğru bir kopyasına sahip olmasını sağlar.

Blockchain Işık düğümleri

Bunlar, tam düğümlerin küçültülmüş bir versiyonudur. Tüm blok zinciri defterini tutmak yerine, hafif düğümler yalnızca belirli bir kısmı, yani önceki işlemin blok başlığını tutar. Bu, hafif düğümlerin zaman damgasını ve bloğun nonce’sini depoladığı anlamına gelir. Aynı şekilde, blok başlıklarını kullanarak blokları onaylarlar ve bilgileri diğer düğümlere iletirler.

Hafif düğümleri, tam düğümler için bir destek ekibi ekibi olarak düşünebilirsiniz: tam bir düğüm, blok zincirinin yanlış bir kopyasını içeriyorsa, hafif düğümler bunu “yanlış” olarak işaretler. Ayrıca, tam düğümün blok zincirinin doğru sürümüne uymasına yardımcı olurlar.

Not: Tüm blok zincirleri, yukarıda özetlenen her bir düğüm türü ile donatılmamıştır. Blok zincirinin amacı ve işlevselliği, hangi düğüm kategorisinin kullanılacağına karar vermede yardımcı olur.

Blockchain teknolojisi nedir? Blok Zinciri nedir? | altkoinal.com

Blockchain konsensüs algoritmalarının türleri

Blok zinciri konsensüs algoritmaları esasen bir ağdaki herkesin blok zincirinin gerçek zamanlı durumu üzerinde hemfikir olduğu bir süreçtir ve bu gerçekten önemlidir. Merkezi olmayan bir ortamda güven, güvenlik ve güvenilirliği sürdürmek için fikir birliğine ulaşmak gereklidir.

Farklı blok zincirleri, farklı fikir birliği algoritmalarını takip eder ve bunlar en popüler olanlardır:

 Blockchain İş Kanıtı (PoW)

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılan Proof of Work, en eski fikir birliği algoritmasıdır. Bir bloğu doğrulamak için karmaşık matematiksel problemleri çözen düğümleri veya madencileri içeren ve daha sonra blok zincirine eklenen madencilik kavramı üzerine inşa edilmiştir. Madencilik, sorunları çözmek için muazzam miktarda hesaplama gücü gerektirir. Bir kez çözüldüğünde, ağ başarılı madenciyi bir sonraki bloğu madenciliğe geçmeden önce ödüllendirir. Bitcoin, Monero ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin tümü bu algoritmayı kullanır.

 Blockchain Hisse Kanıtı (PoS)

Proof of Stake 2011’de ortaya çıktı, ancak gerçekten sadece Ethereum geliştiricileri tarafından savunulduğunda popülerlik kazandı. PoS’ta doğrulayıcılar madencilerin yerini alır. Blokları doğrulamak ve blok zincirine eklemek için dijital varlıkları stake edebilirler. Onaylanan her işlem için doğrulayıcı bir ödül alır. PoS, madencilik gücünü stake edilen varlıkların hacmiyle orantılı olarak sınırlayarak, daha kaynak dostu bir algoritmadır. Polygon (MATIC), Binance ve Solana, PoS algoritmalarını kullanan daha tanınmış kripto projelerinden bazılarıdır.

 Blockchain Delegated Proof of Stake (DPoS)

Bu, fikir birliğine varmada daha fazla demokrasi ve verimlilik eklemek için oluşturulmuş geleneksel PoS algoritmasının bir çeşididir. Burada katılımcılar, blokları kendi adlarına doğrulayabilen bir dizi düğüm veya delege seçmek için oy kullanırlar. Her katılımcının elinde bulundurduğu madeni paraların hacmi, oylama güçlerinin belirlenmesine yardımcı olur. Bir DPoS sisteminde, blokları doğrulamak ve blok zincirinde yayınlamak için 21 ila 100 delege seçilir. Cardano, Tron ve EOS, DPoS algoritmalarından yararlanan projelerdir.

 Blockchain Yetki Kanıtı (PoA)

Daha yakın zamanda geliştirilmiş bir fikir birliği algoritması olan PoA, blokları doğrulamak için nitelikli düğümlere yetki verilmesine dayanır. Düğümler veya katılımcılar, belirli bir dizi kriteri geçtikten sonra düğümleri doğrulama hakkını elde edebilir. Bu, gönüllü olarak kimliği ifşa etmeyi ve düğümün itibarının değerlendirilmesini içerir. Kalifiye olmak için, düğümlerin tanımlanmış blok doğrulama prosedürlerine uyduklarını kanıtlamaları gerekir. Algoritma düğümlerin itibarlarına katılma hakkını eklediğinden, PoA kurumsal ve özel kurumsal kurulumlarda popülerdir. VeChain ve Decred, PoA algoritmasını kullanan iki popüler projedir.

 Diğer dikkate değer algoritmalar şunları içerir:

 • Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT)
 • Yanık Kanıtı (PoB)
 • Kiralanan Hisse Havuzu (LPoS)
 • Kapasite Kanıtı (PoC)
 • Önem Kanıtı (PoI) 

 Blockchain nasıl kullanılır?

Doğasında bulunan güvenlik ve gelişmiş erişilebilirlik nitelikleri ile Blockchain teknolojisi, onu endüstrileri bozacak kadar güçlü bir araç haline getiriyor. Fazladan izin almadan para birimlerinin işlenmesinden arazi tapularının belgelenmesine kadar, blok zinciri için potansiyel uygulamalar çok büyüktür. İşte blok zincirinin şu anda geniş ölçekte kullanıldığı bazı büyük endüstriler.

Blockchain teknolojisi nedir? Blok Zinciri nedir? | altkoinal.com

 Blockchain Finansal hizmetler

Blockchain teknolojisi, bankacılık sektörüne şeffaflık ve verimlilik getirdi. Merkezi olmayan borsaları (DEX’ler) kullanarak herkes, bir banka gibi merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan yıldırım hızlarında işlem yapabilir. Blockchain ayrıca merkezi olmayan borç verme ve ödünç alma olanaklarıyla eski kredi sistemini yenilemeye başlarken, verim çiftçiliği ve hisse senedi gibi girişimler yatırım için daha fazla yol yaratıyor. Akıllı sözleşmeler ile blok zinciri ve merkezi olmayan finans (DeFi) finans sektörünü alt üst ediyor ve bazıları bu sektördeki gerçek potansiyelinin çok daha büyük olduğuna inanıyor.

 Tedarik zinciri

Fabrikadan alıcıya kadar gönderiler sürekli olarak takip edilmektedir. Blok zinciri, verilerin ve malların izlenebilirliğine izin verdiğinden, firmalar gerçek zamanlı doğrulamaya kolayca katılabilirler. Bu, küresel pazarın, sahtecilik ve diğer yaygın endişeler konusunda endişe duymadan, değerli malları sınırlar arasında işlemesine yardımcı oluyor.

 Blockchain Sağlık hizmeti

Blockchain, bir kişinin sağlık geçmişini belgelemek için kağıt ihtiyacının yerini alıyor. Yalnızca kayıtlı sağlık merkezleri tarafından erişilebilen açık kaynaklı bir veritabanı artık gerçek oluyor. Bunun nasıl kullanılabileceğine ilişkin örnekler, basit bir tıbbi geçmiş değerlendirmesine olanak tanımayı ve sahte ilaç tüketimi gibi şeylerden kaçınmaya yardımcı olmayı içerir.

 Emlak

Mülklerin tokenleştirilmesinden kiracı kimliğinin verimli bir şekilde doğrulanmasına kadar, blok zinciri gayrimenkulün çalışma şeklini yeniliyor. Ayrıca akıllı sözleşmeler kullanarak mülkiyet devrini otomatikleştirerek işlem sürecindeki aracıyı ortadan kaldırıyor.

Blockchain’e nasıl yatırım yapılır?

Blockchain endüstrisi, teknolojiyi benimseyen daha fazla kullanıcı ve kurumla ve blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen artan sayıda hizmet, ürün ve uygulama ile hızla olgunlaşıyor. Daha yaygın hale geldikçe, blok zincirine yatırım yapmak daha cazip hale geliyor. Blok zincirinin çeşitliliği, bu yıkıcı endüstrinin potansiyeline yatırım yapmak ve bunlardan yararlanmak için birden fazla yola yol açmıştır.

kripto para birimleri nedir?

Blockchain teknolojisinin açık ara en popüler uygulaması kripto para birimidir. Bugüne kadar 10.000’den fazla kripto para birimi halka açık olarak alınıp satılmaktadır ve her birinin dijital sanat satın almaktan film finanse etmeye kadar kendi kullanımları vardır. Blockchain teknolojisini benimseyen daha fazla endüstri ve sektörle, dijital para birimlerine olan talepte bir artış olması muhtemeldir.

Çoğu kripto para birimi bir blok zincirine bağlı olduğundan, yatırım yapmak için basit bir yoldur. Piyasaya sürülme hızı ve bu para birimlerinin iyi bilinen oynaklığı göz önüne alındığında, potansiyel yatırımcılar çok fazla araştırma ve durum tespiti yapmalıdır. İlişkili projenin teknik incelemesini veya resmi belgelerini okumak, projenin güvenilirliğini anlamaya başlamak için iyi bir yoldur.

CFD Ticareti

“Fark Sözleşmesi”nin kısaltması olan CFD, bir yatırımcı ve bir aracı arasında, bir madeni paranın fiyatındaki değişiklik hakkında spekülasyon yaptığınız bir sözleşmedir.

Kripto para CFD ticaretinde, doğrudan madeni paralara yatırım yapmakla karşılaştırıldığında yatırım seviyesi genellikle düşüktür. Bunun nedeni, tam olarak katılım sağlamak için ticaretin tüm değerinin yalnızca bir yüzdesini yatırmanız gerektiğidir. Dolayısıyla, tahmininiz doğruysa, işlem değerinin %100’ü kadar kar elde edersiniz. Ancak, tahmininiz başarısız olursa, tüm kaybı üstlenmeniz gerekir.

Örnek:

10.000$’lık bir ticari değere sahip bitcoin CFD’leri ile işlem yapıyorsunuz. Bitcoin’in değerinin artacağını düşünüyorsanız, bir satın alma emri verirsiniz , düşeceğini düşünüyorsanız, bir satış emri verirsiniz.

Sadece ilk 10.000$’ınızdan küçük bir depozito ödemeniz gerekiyor – diyelim ki 100$. Buna rağmen, tahmininiz doğruysa, 10.000$’ın tamamına dayalı kârın keyfini çıkarmaya devam edeceksiniz. Ancak tahmininiz yanlışsa, toplam 10.000 ABD Doları üzerinden tahakkuk eden kaybı ödemeniz gerekir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Blockchain teknolojisi nedir? Blok Zinciri nedir? | altkoinal.com

Blockchain hizmetleri sunan firmalar

Birçok yerleşik şirket (IBM, Microsoft ve Amazon gibi) platformlarında blok zinciri hizmetleri sağlıyor ve daha birçok çok uluslu şirket hizmetlerini çeşitlendirmek için bu teknolojiye yatırım yapıyor. Tüm dünyada ortaya çıkan merkezi olmayan çözümlerle birlikte, bu hizmetler, süreçleri düzene sokmak ve insan hatasını azaltmak için yüksek talep görecektir. Dolayısıyla, bu firmalara yatırım yapmak, geçiminizi riske atmadan blockchain pazarına girmek gibidir ve bu firmalar tamamen blok zincirine bağımlı olmadıkları için risk nispeten düşüktür.

 Saf blok zinciri firmaları

Yukarıda bahsedilen firmalardan farklı olarak, birkaç şirket blok zinciri teknolojisini temel yetkinlikleri olarak benimsemiştir; Microstrategy, Coinbase ve Silvergate Capital, saf blok zinciri ve kripto ile ilgili firmalardır. Ticareti, merkezi olmayan uygulamaları ve blok zinciri kullanarak gerçek hayattaki sorunları çözen diğer girişimleri kolaylaştırırlar.

Blockchain bankalarla nasıl karşılaştırılır?

Blok zincirler hız kazandığından beri, bankacılık sektörünü nasıl bozabileceklerine dair artan sayıda yorum yapıldı. Mevcut durumda, bankacılık kurumları finansal sistemin etrafında döndüğü ana nokta olmaya devam ediyor, ancak merkezi olmayan bir finansal sistem potansiyeli birçok insanı heyecanlandırıyor. Bu gerçekleşmeden önce, geleceğin nasıl görünebileceğini anlamak için blok zinciri etkinleştirilmiş merkezi olmayan finansın (DeFi) bankalara karşı ağırlığını değerlendirmek gerekli olacaktır.

 Kontrol algısı

Diyelim ki Jake, bir mağazada bir şey için ödeme yapmaya çalıştığında korkunç bir “Sunucu kapalı” hatası alıyor. Bu kulağa sert geliyor, değil mi? Ancak Jake parasını kullanamıyor ve kendi fonlarına erişmek için tamamen bankasına güveniyor. Yani, temel sahiplik duygusu artık Jake’in elinde değil, bankasının emrinde. Ancak blockchain ile, bir akıllı telefon ve internet, Jake’in fonlarını transfer etmesi ve parasını daha iyi kontrol etmesi için ihtiyaç duyduğu tek şey.

 Geliştirilmiş güvenlik

Bankalar, kullanıcıları hakkındaki tüm bilgileri merkezi bir veri tabanında saklar. Aynı şekilde, işlemlerini kolaylaştırmak için tek bir merkezi sunucu kullanırlar. Bu, bankalar için potansiyel olarak bilgisayar korsanları için daha basit hale getiren iki zayıf nokta anlamına gelir.

Diğer taraftan, başarısız olacak merkezi bir altyapı noktası olmadığı için blok zinciri daha güvenlidir. Veritabanı değişmez olduğundan, blok zincirini kırmak neredeyse imkansızdır.

 Hız ve verimlilik

Çek izni için bir gün; Uluslararası transferler için 3-7 iş günü; hafta sonları kapalı. Bunlar, blok zinciri kullanıcılarının geleneksel bankacılık sisteminin gereksiz hale geldiğine inanmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Ve bu işlem ücretlerinden bahsetmiyor.

Buna karşılık, Bitcoin için işlem süresi yaklaşık 3 ila 10 dakikadır. Aynısı Ethereum ağında da ortalama 15 saniye ile beş dakika arasındadır. Daha yeni blok zincirlere bakarsak, ödemeler ihmal edilebilir bir ücretle neredeyse anında gerçekleşir. Bu, blok zincirlerin etkili bir ödeme yöntemi olarak ne kadar verimli olduğunun açık bir göstergesidir.

Buna rağmen, asırlık bir finansal sistemi değiştirmek hızlı veya kolay değildir. Düzenlemelerde tutarlılığın olmamasıyla birlikte blockchain, günümüzün finans dünyasında ana akım olmaktan uzaktır.

Bununla birlikte, etkinliklerini artırmak için belirli blok zinciri tabanlı işlevleri mevcut finansal sisteme entegre etme olasılığı vardır.

Blockchain veritabanı modellerinden farkı nedir?

altkoinal.com

Blok zincirini geleneksel veritabanı modellerinden ayıran dört alan vardır:

 Yetki

Blok zinciri ve geleneksel veritabanı modelleri arasındaki temel fark, yetki türüdür. Blok zincirinin merkezi olmayan yapısı, defteri yöneten tek bir otoritenin olmamasını sağlar. Geleneksel olarak, merkezi bir yönetici veritabanlarını korur.

 Değişmezlik

Verilerin blok zincirine kaydedilmesi iki işleme izin verir: görüntüleme ve yazma. Blok zincirinde herhangi bir işlemi değiştirmek veya silmek için yer yoktur. Kapak tarafında, veritabanları CRUD – Oluştur, Oku, Güncelle ve Sil’i destekler. Böylece, kötü niyetli biri, bir veri tabanını daha kolay ihlal edebilir ve dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirebilir.

 Şeffaflık

Blok zinciri ağındaki herkes blok zincirinde gerçekleşen işlemleri görebilir. Ancak geleneksel modelde, veritabanındaki verilere kimin erişebileceğini yalnızca yönetici belirleyebilir.

Blockchain ve Dağıtılmış Defter nasıl farklıdır?

Bir blok zinciri ile dağıtılmış bir defter arasındaki farkı belirleyen dört temel alanı keşfedin.

 Yapı

Blockchain, zincirler üzerine kurulu bir yapıdır, dağıtılmış bir defter için belirli bir yapı yoktur. Basitçe, birkaç düğüm arasında erişilebilir ve paylaşılan bir veritabanıdır.

 Kullanım durumları

Birkaç hükümet ve kurum, çeşitli uygulamalar için blok zinciri teknolojisini benimsiyor. Akıllı sözleşmeler ve dApp’lerle, teknolojinin kullanım durumları ve büyümesi için bir sınır yoktur. Bununla birlikte, şu anda diğer dağıtılmış defter teknolojisi biçimlerinin ihmal edilebilir bir gerçek yaşam uygulaması bulunmaktadır.

 Sıra

Blockchain, verileri ve işlemleri kaydetmek için kronolojik bir sıra takip ederken, dağıtılmış defterlerin uyması gereken belirli bir sıra yoktur. Bir defterin izlediği sıra, altında yatan teknolojiye bağlıdır.

 Fikir birliği algoritmaları

Blok zincirine blok eklemek, blok zincirindeki tüm düğümlerden toplu kabul gerektirir. Blok zinciri ağlarına dahil edebileceğimiz birkaç fikir birliği algoritması (daha önce bahsedilen İş Kanıtı veya Hisse Kanıtı gibi) vardır. Bununla birlikte, dağıtılmış defterler, bakımları için bu fikir birliğine ihtiyaç duymazlar.

Blockchain nasıl merkezsizleştirilir?

‘Adem-i merkeziyetçilik’, genellikle blok zinciri teknolojisi ile ilişkilendirilen bir moda kelimedir, ancak gerçekte nasıl çalışır?

Banka örneğini ele alalım. Kullanıcıların kişisel bilgileri, işlem geçmişi ve kredi geçmişi gibi verileri tek bir veritabanında saklarlar. Aynı şekilde, kendi sunucularında veya ağlarında işlemleri kolaylaştırırlar. Burada banka, veritabanı ve sunucu üzerinde tam kontrole sahiptir.

Merkezi olmayan bir sistemde, veriler coğrafi tutarlılık olmadan birkaç bilgisayar arasında paylaşılır. Blok zinciri defterini tutan tüm bilgisayarlar tek bir çatı altında olmadığı için, tek bir otorite veya grup dolandırıcılık yapamaz ve işleyemez. Belirli bir bilgisayar kayıtları değiştirmeye çalışırsa, blok zincirindeki diğer tüm bilgisayarlar doğru bir dizi kayıt tutmak için birbirleriyle çapraz referans yapabilir. Bu sistem, ademi merkeziyetçiliği sağlam bir şekilde kurar ve hileli faaliyetlere izin vermez.

Merkezi olmayan bir sistemin temel faydalarından bazılarını öğrenelim.

Blockchain teknolojisi nedir? Blok Zinciri nedir? | altkoinal.com

 Güvenilir ağ

Bankalarda kullanıcılar, fonlarını korumak ve işlemleri kolaylaştırmak için yönetime (yani bir grup insana) güvenirler. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir blok zincirinde, her katılımcı değişmez kayda eşit erişime sahip olduğundan güvene gerek yoktur. Güven faktörünü ortadan kaldırarak, blok zincirler sistem içindeki herhangi bir gizli anlaşmayı önler.

 Kaynak kullanımı

Ağdaki tüm katılımcılar toplu olarak blok zincirini korur. Bu, herkesin tek bir kaynağa dayanmadan kaynakları paylaştığı anlamına gelir ve kaynaklara duyulan ihtiyaç paylaşıldığından, insanları ağa eklerken giriş için minimum engel vardır. Daha fazla üye bir blok zincirine katıldıkça, defter daha fazla merkezsizleşir ve ağın güvenliğini daha da artırır.

 Darboğazları azaltın

Geleneksel sistemler, karar vermek için büyük ölçüde belirli bir insan grubuna dayanır. Bu hiyerarşi, bir organizasyondaki her eylemin çok fazla gereksiz zaman tüketmesi ve sistemde verimsizliğe neden olması anlamına gelir. Adem-i merkeziyetçilikle, tüm ağ değişiklikleri başarmak için fikir birliğini kullanır. Bu, blok zincirindeki tıkanıklığı azaltır ve hiç bitmeyen çalışmaya izin verir.

Blok zinciri nasıl güvenlidir?

Birçok kişi blockchain’i endüstrinin ve veri depolamanın geleceği olarak lanse ediyor, bu nedenle güvenliği büyük önem taşıyor. Blok zincirinin bütünlüğünü korumak için gereken bazı kritik faktörler şunlardır:

 Dağıtılmış Defter

Blockchain, verileri kaydetmek ve depolamak için dağıtılmış bir ağ kullanır. Bu, potansiyel bir bilgisayar korsanı tarafından bir boşluk olarak kullanılabilecek tek bir zayıf nokta olmadığı anlamına gelir.

 Değişmez

Blok zinciri, katılımcılarının veya düğümlerinin yalnızca iki işlevi yerine getirmesine izin verir: okuma ve yazma. Bu, bir düğümün işlem kayıtlarını değiştirerek hileli faaliyetler yürütmesi için sıfır şans bırakır.

 Kriptografi

Madencilik düğümleri, blok zincirindeki her bloğu benzersiz dijital imzalarla şifreler. Mülkiyet kanıtı yalnızca gerçek sahibine aittir, bu nedenle hırsızlık pek olası değildir.

 Uzlaşma

Blok zincirine kaydedilen işlemler, ağdaki bir dizi düğüm tarafından onaylanmayı gerektirir. Sadece fikir birliği sağlandıktan ve blok doğrulandıktan sonra zincire eklenebilir. Bu, işlemlerin manipüle edilmesini ve dolandırıcılık yapmak için bunlardan yararlanma yeteneğini önler.

 Sürekli kayıt

Blockchain, işlemleri durmadan kaydetmeye devam eden dinamik bir defterdir. Aynı zamanda değişmez olduğundan, blokları düzenlemek için defteri geri almak zordur.

Blockchain cüzdanı, kullanıcıların bir blockchain üzerinde işlem yapmasına, işlemleri yönetmesine ve dijital para birimlerinin değerini izlemesine olanak tanıyan dijital bir cüzdandır. Bir banka hesabına benzer şekilde çalışır, her cüzdanın kripto para birimleri göndermek, almak ve takas etmek için kullanılan benzersiz bir şifreleme adresi (bir hesap numarasına benzer) vardır.

Blockchain cüzdanları özel bir anahtarla (256 bitlik bir sayı) güvence altına alınır. Bu numarayı bilmek, cüzdanda tutulan fonlara doğrudan erişime izin verecektir, bu nedenle paylaşılmamalıdır. Bunu unutmadığınızdan emin olun çünkü blockchain’in merkezi olmayan yapısı sayesinde “şifremi unuttum” hizmeti yoktur – özel anahtarınızı unutursanız, dijital cüzdanınızı sonsuza kadar kaybedersiniz!

Blok Zinciri | altkoinal.com

İki ana tip blockchain cüzdanı vardır:

 Sıcak cüzdan

Genel olarak, internete bağlı herhangi bir cüzdan sıcak cüzdandır. Ticareti kolaylaştıran tüm kripto borsaları, uygulamaları ve web siteleri bu kategoriye girer.

 Soğuk cüzdan

İnternete bağlanmadan kriptonuzu saklayan herhangi bir cüzdan soğuk cüzdandır. İnterneti sadece siz işlem yaparken kullanır. İnternete bağlı olmayan USB sürücüler, kağıt parçaları ve donanım, soğuk cüzdan görevi görebilir.

Sıcak ve soğuk cüzdanların bir kombinasyonu, işlem yapmaya devam ederken madeni paralarınızı güvence altına almanın harika bir yolu olabilir. Cüzdanlar hakkında daha fazla bilgi için ‘Kripto para cüzdanı nedir ve nasıl çalışır?’ kılavuzumuzu okuyun.

Blockchain Avantajları nedir

Aşağıdaki Blockchain in 5 temel avantajını keşfedin:

Merkezi olmayan yapı

Blockchain kullanarak insanlar, kuruluşlar, makineler ve hatta botlar, ihmal edilebilir bir sürtüşmeyle birbirleriyle işlem yapabilir ve etkileşime girebilir. İşlem yapmak için bir aracıya gerek yoktur. E-postanın insanların coğrafi bir engel olmaksızın mesaj göndermesine benzer şekilde, blok zinciri de merkezi bir otorite olmadan eşler arası etkileşimi mümkün kılar.

 Artan şeffaflık

Blok zincirinin değişmez doğası, onu şeffaflığın parlayan bir örneği yapar. Dağıtılmış bir defter olduğundan, veriler herkes tarafından erişilebilir hale getirilmeden önce kaydedilir ve saat ve tarih damgalanır. Veri depolamayı merkezi olmayan hale getirerek, manipülasyon ve dolandırıcılık şansı en aza indirilir. Bu nedenle birçok insan, blockchain’in dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için çevrimiçi oylamayı sağlayan çok önemli olduğuna inanıyor.

 Hızlı ve verimlilik

Blockchain, süreçleri hızlandırabilir ve otomatikleştirebilir, bu da artan hız ve verimlilik sağlar.

Örneğin, hastalar herhangi bir yere herhangi bir hastaneye girip teşhis koyabilse ne kadar verimli olurdu? Doktorların bir halk sağlığı veri tabanından alınan hastanın tıbbi geçmişine sahip olması durumunda öngörülen budur. Tüm tıbbi geçmişi bireyin açık anahtarına ekleyerek hem zamandan hem de emekten tasarruf edilir.

 Geliştirilmiş güvenlik

Herhangi bir blok zincirindeki veriler şifrelenir ve değiştirilemez. Verileri değiştirme veya çalma çabası, kayıtlar artık eşleşmeyeceğinden tüm blok zincirine alarm verir. Ve kaydın izlenebilirliği mümkün olduğundan dolandırıcılık tespiti kolaydır. Tüm bunlar, blockchain’i güvenli bir teknoloji haline getirmeye katkıda bulunur.

 Ulaşılabilmek

İnternet, coğrafi engelleri aşan iletişim kolaylığı ile dünyayı küçültüyor, ancak finans sektöründe bu kapsayıcılığı başarmak için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Merkeziyetsizleştirmeyi kullanan blockchain, temel bir internet bağlantısına sahip herkesin hizmetlerine erişebileceği için finansal kapsayıcılık sağlar.

Blockchain ‘in dezavantajları nedir?

Avantajlarını araştırdık, şimdi blockchain ‘in dezavantajlarını ele almamıza izin verin:

 Blockchain Ölçeklenebilirlik

Bitcoin, ortalama olarak saniyede 5-7 işlem (TPS) gerçekleştirir. Ortalama 1700 TPS’ye sahip PayPal gibi merkezi bir sistemle karşılaştırmak, blok zinciri ölçeklenebilirliği sorununu gösterir. Ancak günümüzün üçüncü nesil blok zincirleri, işlemleri neredeyse anında gerçekleştirebilmektedir. Bunu perspektife sokmak için, yeni bir blok zinciri olan Solana, 65.000 TPS gerçekleştirebilir.

Her işlemin blok zincirindeki tüm düğümlere iletilmesi gerektiğinden, çok fazla zaman boşa gider. Artan işlem hacmi, ücretleri, madencilik kolaylığını ve blok boyutunu da olumsuz etkiledi. Tüm bunlar, blok zincirinin potansiyel olarak yavaş, pahalı ve sürdürülemez olmasına katkıda bulunur.

 Blockchain Depolamak

altkoinal.com

İlk işlemden en son işleme kadar, tüm düğümler tarafından bir veri dağının depolanması gerekir. Örneğin, Ethereum blok zincirindeki tüm işlem geçmişi yakın zamanda 300 GB’ı geçti; 300+ GB değerinde veri depolayan ağdaki her düğüme iletim mümkün değildir Blok zincirinin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceği lanse edildiğinden, blok zincirinin ömrü sorgulanabilir.

 Blockchain Güvenlik

Blok zincirindeki güvenlik kavramı demokrasi gibidir. Çoğunluk bir yalanı gerçek olarak kabul ederse, o yalan artık tüm nüfus için bir gerçektir. Kripto para çevrelerinde buna ‘%51 Saldırısı’ denir. Madencilik için bilgi işlem gücüne duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor ve bu, küçük ölçekli madencilerin ağdan ayrılmasına yansıyor. Bu, büyük ölçekli madencilerin veya madencilik kurumlarının tüm ağı gizlice ele geçirmesi ve tehlikeye atması için bir pencere sağlar.

Ancak Ethereum veya Bitcoin gibi büyük ölçekli blok zincirlerine %51 saldırısı olasılığı genellikle çok küçük olarak algılanıyor. Ağların genişliği ve çeşitliliği göz önüne alındığında, bu hacmin bir saldırısını koordine etmek son derece zordur.

 Sözde anonimlik

Defterin her işlemi kaydettiğini ve ağdaki herkes tarafından erişilebilir olduğunu biliyoruz. Çocuğunuza 1 Ethereum aktardığınızı hayal edin. Gerçekte, cüzdan adresinizle bağlantılı önceki tüm işlemlerinizi onlara bildirmiş olursunuz. Yani 1 Ethereum’un yanı sıra finansal geçmişinizi de onlara aktarıyorsunuz.

Bu, blockchain’in bireylerin mahremiyetini korumaya yardımcı olduğu argümanıyla çelişiyor. Bunu kurumsal düzeyde görürsek, ikincil hasar felaket olabilir.

Ancak, Monera ve ZCash gibi projeler izlenebilirlik şansı olmayan tamamen anonim bir ekosisteme doğru çalıştığı için istisnalar devam ediyor.

Kripto para birimi nedir?

Madeni para veya jeton olarak da bilinen kripto para birimleri, şifrelenmiş dijital para birimleridir. Hiç bir hükümet onları düzenlemediğinden, kripto para birimi, merkezi olmayan bir finansal sistemin temelidir. Bu paraların çoğu, işlemlerini kaydetmek için teknolojisini kullanır.

Bir akıllı telefon ve internet erişimi ile herkes bir bankadan giriş yapmadan kripto para birimleri satın alabilir, satabilir ve değiştirebilir. Bu eşler arası işlem yöntemi, zaman açısından verimli ve geleneksel bankacılık sistemlerinden daha güvenli oldukları için kripto para birimlerinin temel bir avantajıdır.

Kripto pazarında ticaret yapmak için her biri çeşitli kullanımlara sahip 10.000’den fazla jeton vardır. Bitcoin ve Ethereum, mevcut piyasadaki en ünlü kripto para birimlerinden ikisidir. Bitcoin, güvenilir bir değer deposu olarak yerini sağlamlaştırmaya devam ederken, Ethereum, uzayda akıllı sözleşmelerin kullanımını körüklüyor.

Kripto paraların spekülatif bir varlık olarak genel görünümü, madeni paralar bir değer deposu olarak daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladıkça azalmaktadır. Kripto para birimlerinin değişken olduğu bilinse de, piyasanın farkındalığı ve anlayışı arttıkça, piyasanın daha istikrarlı hale gelmesi muhtemeldir.

altkoinal.com

Blockchain ve kripto para birimi arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, blockchain kripto para birimlerini mümkün kılan teknolojidir. Ancak, kripto para birimlerinin katlanarak büyümesi onları teknolojinin kendisiyle eş anlamlı hale getirdi.

Farkı göstermek için klasik bir örnek, kumarhanede kullanılan kumar fişleridir. Burada kumarhane, çiplerin işlemlerde yer almak için kullanılan değer belirteci olduğu teknolojisi gibi davranır. Kumarhanenin dışındayken, yani blok zinciri ağının dışındayken, fişlerin veya madeni paraların hiçbir değeri yoktur.

 Doğa

Blockchain, işlemleri küresel bir deftere kaydetmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Kripto para birimleri, eşler arası işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan dijital para birimleridir. Birkaç blok zincirinde gömülü token yoktur, ancak çoğu kripto para biriminin var olması için blok zinciri teknolojisine ihtiyacı vardır.

 Parasal değer

Blockchain bir teknoloji olarak sıfır parasal değere sahiptir ancak, kripto para birimleri yapar ve bunları diğer değer depoları karşılığında kullanabiliriz. Teoride, bir madeni paranın değeri arz ve talep üzerine kuruludur, ancak pratik anlamda bu argüman spekülatiftir.

 Aktarılabilirlik

Merkezi olmadığı ve herhangi bir tek varlığın kontrolü altında olmadığı için bir blok zincirini transfer etme olasılığı sıfırdır. Blok zincirinin ethos’u, kaydedilen tüm verilerin ve işlemlerin ağ üzerinden dağıtılmasını sağlar. Tersine, önemli bir anonimlik ile eşler arası bir işlemde kripto para birimlerini bir cüzdandan diğerine aktarabiliriz.

 Bitcoin nedir?

Bitcoin, dijital para birimlerinin merkezi bir aracı olmadan işlem görmesine yardımcı olmak için oluşturulan ilk kripto para birimidir. 2008 yılında bir kişi (veya bir grup insan) tarafından Satoshi Nakamoto takma adı altında oluşturuldu.

Bitcoin nakittir, ancak sanal biçimdedir ve pizzadan Lamborghini’ye kadar her şeyi satın almak için kullanılabilir. Her bir bitcoin işleminin, dijital deftere eklenmeden önce  ağı tarafından doğrulanması gerekir.

Bitcoin, herhangi bir bankanın işleme izin vermesi gerekmeden, anonim olarak mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir. Hiçbir ülke veya hükümet Bitcoin’i düzenlemediğinden, uluslararası ödemeler yapmak için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Bazı firmalar, çalışanlarına maaş ödemek için Bitcoin kullanıyor ve El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Blockchain ve Bitcoin arasındaki fark nedir?

altkoinal.com

Aşağıda blockchain ve bitcoin arasındaki farkı öğrenin, unutmayın, biri (bitcoin) olmadan diğeri (blockchain) olamaz.

 Kimlik

Blockchain, ademi merkeziyetçilik değerleri üzerine inşa edilmiş bir teknolojidir. Bitcoin, eşler arası, güvenli ve anonim işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir kripto para birimidir. Bitcoin, işlemlerini kaydetmek için teknolojisini kullanır.

İlişki, Google ve internetinkine benzer. Google internette çalışır ve onsuz var olamaz. Yine de, internet Google olmadan da var olacaktı. Aynı şekilde, Bitcoin teknolojisi olmadan var olamazdı.

 Amaç

Blockchain, işlemleri ve ilgili verileri kaydedebilir ve değiştirilemez bir defterde saklayabilir. Teknolojisi sağlık, lojistik, emlak ve daha pek çok sektörde kullanılmaktadır. Akıllı sözleşmelerin kullanılmasıyla, blok zincirinin işlevselliği, gerçek hayattaki sorunlara giderek daha fazla çözüm sunuyor.

 Kapsam

Blockchain teknolojisinin büyümesi ve benimsenmesi artıyor. Temel uygulamalar için teknolojiyi giderek daha fazla benimseyen hükümetler ve kurumlarla birlikte, büyüme potansiyeli dikkate değerdir.

Bitcoin, en iyi bilinen kripto para birimidir ve küresel olarak yakıt talebine yardımcı olan artan kabulü ile güvenilir bir değer deposu haline gelmiştir. Sınırlı arz ile, bu talebin artması muhtemeldir. El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyan ilk ülke ve daha fazla ülke aynı şeyi yapmak için sıraya girdiğinde, Bitcoin dünya çapında tanınan ilk kripto para birimi yasal ihalesi olarak lanse ediliyor.

 Son söz

Eğilimler göz önüne alındığında, blockchain ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kalıcı olduğunu söylemek için çok neden var. Bu kaynak, katılmadan önce blockchain teknolojisinin arkasındaki karmaşıklıkları anlamanıza yardımcı olmak için yazılmıştır.

Bireysel firmalar ve tüm endüstriler uygulamalarını benimsemeye başladığında, masada birçok fırsat olacaktır. Denemek istediğiniz herhangi bir fırsattan yararlanmak için kaynağı yeterince iyi okuyup sindireceğinizi ve kavrayacağınızı umuyoruz.

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Likidite Havuzu Nedir?

Atilla

Coin yakmak nedir?

Atilla

SafeMoon (SFM) Nedir? SafeMoon Canlı Fiyatı

Atilla