Altcoin Eğitim

Bitcoin Halving: Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Bitcoin Halving | altkoinal.com

Bitcoin halving nedir?

Bitcoin Halving, büyük ölçüde tasarımının yaratıcılığına göre en başarılı kripto para birimidir. Gelişmiş kriptografi, yenilikçi bir fikir birliği protokolü ve sabit kodlanmış bir para politikası ile eşleştirilmiş ekonomik teşviklerin bir kombinasyonu, Bitcoin’in birçok kişinin mevcut para birimlerinden üstün olduğunu düşündüğü yeni bir para türü olmasını sağladı.

Bitcoin’in uzun vadeli fiyat gelişimini yönlendiren temel unsurlardan biri, dijital para birimi üzerinde dezenflasyonist baskı oluşturmaya yardımcı olan “Bitcoin halving” olarak adlandırılır.

Bu kılavuzda, aşağıdakiler dahil olmak üzere Bitcoin halving hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız:

  • Bitcoin halving nedir?
  • Bitcoin halving nasıl çalışır?
  • Bir sonraki Bitcoin halvingin etkinliği ne zaman?
  • Bitcoin halvingin tarihi
  • Bitcoin yarıya indiğinde ne olur?
  • Halving sırasında Bitcoin fiyatına ne olur?

Bitcoin halvingin, Bitcoin ağında gerçekleşen ve yeni blokları başarıyla çıkarmanın ödülünün düzenli aralıklarla yarıya indirildiği bir olaydır. Bir halving olayı sırasında, bitcoin madencilerinin bitcoin işlemlerini onaylamaları için aldıkları ödül %50 oranında azalır, bu nedenle yeni bitcoin birimlerinin dolaşıma girme oranını düşürür.

Halving, her 210.000 blokta (kabaca dört yıl) kazıldıktan sonra gerçekleşir ve 32. Halvingin gerçekleşeceği 2140’a kadar devam eder. O zamana kadar, bitcoin maksimum arzına ulaşacak ve bu noktada madenciler, işlemleri onaylamaya devam etmek için bir teşvik olarak kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretlerinde ödüller alacaklar.

Bitcoin başlangıçta piyasaya sürüldüğünde, her blok için madencilik ödülleri 50 BTC idi ve dört yıl içinde 10.5 milyon BTC çıkarıldı. Üç başarılı halvingden sonra ödül 6.25 BTC’ye düşürüldü.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bitcoin Halving | altkoinal.com

Bitcoin halving, 21 milyonla sınırlı maksimum arzı korurken piyasaya kademeli bir bitcoin salınımı olmasını sağladığı için Bitcoin’in arkasındaki en önemli tokenomiklerden biridir. Yazma tarihi itibariyle, 18.89 milyon BTC (% 90) zaten çıkarıldı ve 119 yıllık alanda yalnızca 2.11 milyon BTC’nin çıkarılması kaldı.

Bitcoin halving nasıl çalışır?

Bitcoin halving mekanizması Bitcoin yazılımında kodlanmıştır. Halving, tüm süreç otomatik olarak gerçekleştiği için herhangi bir üçüncü tarafa veya merkezi otoriteye bağlı değildir. Bitcoin ağında işlemler gerçekleştiğinde, bunlar blok adı verilen gruplara yığılır ve madenciler bir bloktaki işlemleri başarıyla doğruladıkları için ödüller alırlar. Bitcoin protokolü, toplam 210.000 blok çıkarıldığında madencilerin aldığı ödülü otomatik olarak yarıya indirir.

Şimdiye kadar üç Bitcoin halving gerçekleşti, ilki 2012’de 210.000 blok çıkarıldıktan sonra gerçekleşti ve blok ödülleri 50 BTC’den 25 BTC’ye bölündü. İkincisi, 2016’da 420.000’inci bloğun madenciliğini yaparak ödülü 12,5 BTC’ye düşürdü. En sonuncusu olan üçüncü halving, Mayıs 2020’de gerçekleşti ve madencilik ödüllerini 6.25 BTC’ye düşürdü. Son halving 2140’ta gerçekleşecek ve bunun ödül sistemi yalnızca işlem ücretlerine çevrilecek.

Bitcoin madenciliği

Bitcoin, merkezi olmayan bir ortamda çalışır, yani işlemleri işleme koyacak ve kullanıcıların dürüstçe hareket etmesini sağlayacak merkezi bir otorite yoktur. Bu sorunu çözmek için Bitcoin, işlemleri doğrulamak için madencilik adı verilen bir süreç kullanır.

Ağdaki düğümlerin (madenciler olarak adlandırılır) yeni bitcoin birimleri ile ödüllendirilmek üzere karmaşık matematiksel problemleri çözdüğü bir iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması kullanılır.

Madenciler, Bitcoin blok zincirinin bir parçası olduklarında değiştirilemeyecek bloklar halinde bir araya getirilen işlemleri doğrular ve onaylar. Ağdaki düğümlerin %51’i (veya daha fazlası) bloğu onurlandırırsa, madenci harcanan zaman ve enerji için bir blok ödülü alır. Bu süreç sayesinde yeni bitcoin birimleri dolaşıma giriyor. Bitcoin madencileri şu anda işlem ücretlerine ek olarak blok ödülü olarak 6.25 BTC alıyor.

Bitcoin ilk yaratıldığında, herkes kişisel bir bilgisayar aracılığıyla madenciliğe katılabilirdi, ancak zamanla ağ genişledi ve madencilik zorluğu, GPU’lar ve ASIC’ler gibi güçlü donanımların kullanılmasına yol açacak şekilde arttı. Bazı madenciler, daha hızlı ödül kazanmalarını sağlamak için bilgi işlem güçlerini bir araya getirir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

Bitcoin Halving | altkoinal.com

Bir sonraki Bitcoin halving etkinliği ne zaman?

Bir sonraki Bitcoin halvingi, 2024 yılına kadar ulaşılacak olan 840.000 numaralı blokta gerçekleşecek.

Bu halving için madenciler tarafından alınan toplam blok ödülü, 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye yarıya indirilecek.

Bitcoin halvingin tarihi

2009’da yaratılmasından bu yana, Bitcoin 3 halving yaşadı. 2012’deki ilk halvingden başlayarak, geçmişte bitcoin halvinginn ne zaman gerçekleştiğini öğrenin.

2012 – Bu, bitcoin ağındaki ilk halving ve Satoshi’nin halving ekonomisinin bitcoin’in büyümesini nasıl etkileyeceği konusunda gerilimler vardı.Enflasyonu kontrol edecek mi yoksa bitcoin için sonunu mu işaret edecek?

28 Kasım 2012’de gerçekleşen halving, Bitcoin blok ödülünü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü ve 1 BTC’nin fiyatı bir yıl sonra 12 dolardan 1.031,95 dolara (%8,500’ün üzerinde) yükseldi. Bu noktada, 210.000 blok çıkarıldı ve toplam bitcoin sayısının (10,5 milyon) yarısı dolaşıma bırakıldı.

2016 – Bu ikinci halvingdi ve tarih kripto topluluğunda büyük bir merakla bekleniyordu. Ayrıca Bitcoin, yatırımcılar arasında artan bir kabul ve popülerlik kazanarak, 9 Temmuz halving tarihinden önce kısa vadeli bir fiyat artışına neden oldu.

420.000 numaralı blok çıkarıldığında, bitcoin blok ödülü tekrar 12,5 BTC’ye yarıya indirildi. Şu anda bitcoin 650.96 dolardan işlem görüyordu. Halvingden birkaç hafta sonra, bitcoin düşüyordu. Bununla birlikte, bir bitcoinin fiyatı, halvingi 526 gün sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.089$’a ulaştığından, bu sadece üstel bir artış için bir geri çekilmeydi.

2020 – En sonuncusu olan üçüncü halving, özellikle Mart ayında bitcoin fiyatının düşmesine neden olan COVID-19 krizinin etkisi nedeniyle çeşitli belirsizlikler etrafında gerçekleşti. Bununla birlikte, bitcoin yükseliş trendinde olduğu için Satoshi ekonomisi bir ustalık haline geliyor.

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

altkoinal.com

Halving 11 Mayıs’ta gerçekleşti ve blok ödülünü 630.000 blokta 12.5’ten 6.25’e düşürdü – o sırada bitcoin 8.787 $/BTC civarında işlem görüyordu. O zamandan 18 ay sonra Bitcoin, yaklaşık 66.000 dolarlık bir zirveye ulaştı.

Bir sonraki halvingin 2024 yılında, blok ödüllerinin 3.125 BTC’ye yarıya indirileceği 840.000 blokta gerçekleşmesi bekleniyor.

 Bitcoin halvinginde ne olur?

Bitcoin’deki halving etkinlikleri, madenciler için blok ödülünü %50 azaltır, yani yeni bitcoin’in dolaşıma girme hızı azalır.

Madencilerin işlemleri doğrulamak için aldıkları blok ödülü başlangıçta 50 BTC idi, ancak Bitcoin ağında meydana gelen üç halving olayının sonucu olarak mevcut blok ödülü 6.25 BTC’dir.

Tarihsel olarak, Bitcoin halvingleri takip eden aylarda fiyat artışına neden oldu. Madenciler maliyetleri için daha az bitcoin alacak olsa da, takip eden fiyat artışı olası kayıpların karşılanmasına yardımcı olacaktır. Ancak ödüller azalmaya devam ettikçe, halving önemli bir fiyat artışına neden olmayabilir ve bazı madenciler ağdan ayrılmak zorunda kalabilir.

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Litecoin Nedir ? Litecoin Canlı Fiyatı

Atilla

Kripto Para Analizleri 11 Ocak

Atilla

Bitcoin Cash nedir?

Atilla