Altcoin Eğitim

Akıllı sözleşme (smart contract) nedir?

Akıllı sözleşme | altkoinal.com | smart contract

Akıllı sözleşme ya da smart contract, blok zinciri ekosisteminde ayrılmaz bir rol oynar ve merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) ve programlanabilir ödemelerin oluşturulmasını sağlar.

Bu kılavuzda, akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını açıklayacak, benzersiz uygulamalarını vurgulayacak, üzerinde çalıştıkları en popüler zincirleri listeleyecek ve sözleşme hukuku kapsamında yasal olarak bağlayıcı sözleşmeler olarak kabul edilip edilemeyeceklerini açıklayacağız.

  • Akıllı sözleşme (smart contract) nedir?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) nasıl çalışır?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) tarihi
  • Dünyada kullanılan akıllı sözleşme (smart contract) örnekleri nelerdir?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) kullanmak için en popüler blok zinciri nedir?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) yasal olarak bağlayıcı mı?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) faydaları nelerdir?
  • Akıllı sözleşme (smart contract) ilgili sorunlar nelerdir?

Akıllı sözleşme (smart contract) nedir?

Akıllı sözleşme (smart contract) önceden belirlenmiş belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak bir sonucu yürüten bir blok zinciri üzerinde çalışan bir programdır.

Akıllı sözleşmeler, bir sözleşmenin uygulanmasını otomatikleştirmek için yaygın olarak kullanılır, böylece tüm taraflar herhangi bir üçüncü taraf katılımı olmadan eylemden haberdar olur.

Teknik terimlerle, akıllı sözleşmeler, bir sözleşmenin bir kısmını veya tamamını otomatik olarak yürüten bir blok zincirinde çalışan bilgisayar kodu olarak tanımlanabilir. Kod, katılımcılar arasında bir anlaşma olabilir veya geleneksel bir sözleşmeyi tamamlayabilir ve belirli hükümleri uygulayabilir. Örneğin, bir taraftan (A) başka bir tarafa (B) para transferi.

Akıllı sözleşme | altkoinal.com | smart contract

Akıllı sözleşmeler, kod zincirdeki birden çok düğümde çoğaltılarak, değişmezlik ve şeffaflık gibi bir blok zincirinin sunduğu aynı özellikleri paylaşır. Bu, zincire eklenen her yeni blokta akıllı sözleşmenin de geçerli olduğu ve yürütüldüğü anlamına gelir.

Bu nedenle, işlem yapan taraflar belirli parametrelerin yerine getirildiğini belirttiyse, kod işlemi bu parametrelere göre yürütür. Kapak tarafında, herhangi bir işlem başlatılmamışsa, kod devre dışı kalacaktır.

Akıllı sözleşme dijital bir el sıkışma gibidir

Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır?

Akıllı sözleşmeler, bir blok zincirindeki bir koda yazılan girdi parametrelerini takip ederek çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, ‘X’ koşulu gerçekleşirse, ‘Y’ eylemini yürütün.

Şu anda, işlem yapan taraflar tarafından belirli koşullar yerine getirildiğinde bir emanetten veya rezervden fon serbest bırakmak gibi akıllı sözleşmeler tarafından gerçekleştirilen görevler oldukça basittir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Şu anda, iki tür işlemi otomatik olarak yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanılıyor:

-Belirli olaylar tetiklendiğinde fonların serbest bırakılmasını sağlamak.

-Belirli nesnel koşulların yerine getirilmemesi durumunda mali cezalar vererek yaptırım aracı olarak hareket etmek.

İlk durumda, akıllı sözleşme, güvenilir bir emanet olarak hareket eden bir insanın ihtiyacının yerini almıştır. İkinci durumda, ceza vermek için adli bir uygulayıcı gerekli değildir. Her iki senaryoda da akıllı sözleşme, yürütme ve uygulama ile ilgili idari maliyetleri azaltmaya hizmet eder.

Blockchain destekli otomasyonun savunucuları, akıllı sözleşmelerin yasal kriterleri belirlemesini sağlamak için gelecekte daha fazla işlem adımının koda yazılacağını savunuyor.

Akıllı sözleşmeler, tüm tarafları görevin tatmin edici bir şekilde tamamlanacağına dair tatmin etmek için gerektiği kadar süreç şartını barındırabilir. Bunun gerçekleşmesi için katılımcılar, işlemlerin ve verilerin blok zinciri ağında nasıl temsil edildiğini belirlemelidir.

Ayrıca, işlemleri yönetecek, tüm istisnaları ele alacak ve bir uyuşmazlık çözüm mekanizması tanımlayacak “eğer, o zaman, ne zaman” mantığı üzerinde anlaşmalıdırlar.

Çoğu blok zincirinde, derlenmiş bir akıllı sözleşmeyi yürütmeden önce, zincire eklenecek ve üzerinde yürütülecek sözleşme için bir işlem ücreti ödemeniz gerekir. Örneğin, akıllı sözleşmeler yürütüldüğünde Ethereum ağı “gaz” ücretleri gerektirir.

Buradaki işlem adımları ne kadar karmaşıksa, akıllı sözleşmeyi yürütmek için gereken gaz ücretleri o kadar yüksek olur. Gaz ücretleri, karmaşık veya çok sayıda akıllı sözleşmenin ağı boğmasını önlemek için yararlı bir moderatör görevi görür.

Akıllı sözleşme | altkoinal.com | smart contract

Akıllı sözleşme tarihi

“Akıllı sözleşme” terimi ilk olarak ünlü bilgisayar bilimcisi Nick Szabo tarafından 90’ların başında Washington Üniversitesi’nde lisans öğrencisiyken kullanıldı.

Szabo, akıllı sözleşmeleri “tarafların bu vaatlerde gerçekleştirdiği protokoller de dahil olmak üzere dijital biçimde belirtilen bir dizi vaat” olarak tanımladı. Szabo, akıllı sözleşmeleri fiziksel sözleşmelerle karşılaştırırken ‘akıllı’ kelimesini kullanıyor.

Başka bir deyişle, akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş sonuçları otomatik olarak uygulayabildikleri için geleneksel sözleşmelerden daha akıllı olabilir, ancak bir sözleşmenin daha öznel unsurlarını bozabilecek akıllı araçlar olarak görülmemelidirler.

Szabo, akıllı sözleşmeleri açıklamak için bir otomat benzetmesini kullanmayı sever. Makineye para yüklediğinizde, otomatik olarak sözleşmenin şartlarını yerine getirir ve atıştırmalıkları serbest bırakır.

Ancak blok zincirinin ortaya çıkışına kadar, akıllı sözleşmeler, onları uygulayacak teknoloji nihayet ortaya çıktıkça bir gerçeklik haline geldi.

Dünyada kullanılan akıllı sözleşme örnekleri nelerdir?

Akıllı sözleşmeler, işlerin dünya çapında nasıl yürütüldüğünü otomatikleştirmek ve kolaylaştırmak için çeşitli endüstrilerde uygulanabilir.

Akıllı sözleşme ve NFT’ler

Oyundaki blok zinciri teknolojisi, çoğunlukla oyun içi öğeleri temsil eden benzersiz dijital varlıklar olan takas edilemez tokenlar (NFT’ler) tarafından yönlendirilir.

NFT’ler, sahiplik atamak ve NFT’lerin aktarılabilirliğini yönetmek için akıllı sözleşmelere güvenir. Tipik olarak, bir NFT oluşturduğunuzda, akıllı sözleşmelerde saklanan ve ERC-721 standartlarına uygun kodu yürütürsünüz.

altkoinal.com

Bu bilgi, NFT’nin yönetildiği blok zinciri protokolünde saklanır.

 DAO’lar oluşturmak için akıllı sözleşmeler

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar), merkezi olmayan bir şekilde yapılandırılmış, blok zincirine yazılan kurallarla temsil edilen kuruluşlardır.

DAO’lar, mülkiyet ve tazminatın akıllı sözleşmelere yazılabileceği şirketler olarak işlev görür.

DAO’lar, kurumsal bir çerçeve oluşturmak ve teşvik ödemesi yapısını otomatikleştirmek için akıllı sözleşmelere güvenir.

 Gayrimenkulde akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, varlıkların kısmi mülkiyeti yoluyla tokenleştirmeyi ilerletiyor ve böylece blok zinciri teknolojisini gayrimenkul işlemlerine dahil ederek yatırım maliyetlerini azaltıyor.

Akıllı sözleşmeler, kapanış ücretleri, aracı ücretleri ve tapu devirleri gibi mülk satın almayla ilişkili gizli maliyetleri ortadan kaldırabilir.

Token haline getirilmiş mülkler için, kayıt tutmanın çoğu, hem işlem yapan taraflara zamandan hem de paradan tasarruf sağlayabilecek akıllı sözleşmeler yoluyla gerçekleştirilebilir.

Akıllı sözleşmeler ayrıca kiralama, kredi ve ipotek sözleşmelerini düzene sokabilir.

Genel olarak gayrimenkul sektöründe akıllı sözleşmelerin kullanılması, maliyetli hukuk ve danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Akıllı sözleşme kullanmak için en popüler blok zinciri nedir?

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Altcoinlerin ortaya çıkmasıyla birlikte akıllı sözleşmelere olan ihtiyaç ve istek inanılmaz derecede arttı. Ethereum ile başlayarak, akıllı sözleşmeler artık en popüler ve yaygın olarak kullanılan bazı altcoinlerde mevcuttur.

 Ethereum (ETH)

Akıllı sözleşme | altkoinal.com | smart contract

Ethereum, akıllı sözleşmeleri tanıtan ilk blok zinciri ağıydı. Sonuç olarak, akıllı sözleşmeler ağın önemli bir bölümünü güçlendirir. Aslına bakarsanız, merkezi olmayan uygulamaların aslan payı Ethereum ağında çalışır.

Bununla birlikte, bu başarı, Ethereum’u yavaş ve maliyetli hale getiren yüksek gaz ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunları da dahil olmak üzere biraz başını ağrıttı. İyi tarafı, Ethereum 2.0, daha yeni yükseltilmiş sürüm, 2022’de bir süreye kadar tamamlanmayacak olsa da, bu sorunların bazılarını çözecek şekilde ayarlandı.

 Solana (SOL)

Solana, saniyede 50.000 işlem (TPS) hızıyla en hızlı blok zincir ağları arasındadır. Bu, ortalama 30 TPS işleyebilen Ethereum’dan çok uzak, ancak Ethereum 2.0 yayınlandığında önemli ölçüde hızlanabilir.

Solana ağı, işlemleri daha hızlı işlemek için bir “geçmiş kanıtı” kullanır. Zincirin sisteminde, Ethereum, Solana ve bir avuç başka zincir üzerinde çalışan, hızla büyüyen stabilcoin USDC de dahil olmak üzere, sisteminde çalışan yaklaşık 400 proje bulunuyor.

Polkadot (DOT) (Altcoin) | altcoinal.com

 Polkadot (DOT)

Polkadot, parachain adı verilen bir özelliği kullanan birlikte çalışabilirliği ile bilinir. Bunlar ana blok zincirine paralel olarak çalışır ve işlemleri daha hızlı gerçekleştirmesini sağlar. Akıllı sözleşmeler, Polkadot blok zinciri yerine para zincirleri üzerinde çalışır.

 Hyperledger Fabric

Hyperledger, ticari işlemleri desteklemek ve farklı dikeyler arasında işbirlikçi blok zinciri teknolojilerini teşvik etmek için kurumsal düzeyde blok zinciri ağlarının geliştirilmesine ve oluşturulmasına izin veren açık kaynaklı, uluslararası bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, ağda izin verilen üyeler arasında otomatikleştirmek istediğiniz iş süreçlerini belgeler. 

Cardano (ADA)

Akıllı sözleşme | altkoinal.com | smart contract

Cardano, geliştiricilerin dikkatini çeken, gelecek vaat eden bir başka blockchain ağıdır. Ağ kısa süre önce 200’den fazla akıllı sözleşmenin listelenmesine izin veren Alonzo sert çatalını piyasaya sürdü. Ancak, şu anda zaman kilidindeler ve geliştiriciler tarafından çıkış tarihine kadar kullanılamazlar.

Cardano ağı, yan zincirler aracılığıyla Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olacak ve işlem maliyetlerinden tasarruf etmek isteyen DeFi geliştiricilerini çekmek için kendisini konumlandırıyor.

Akıllı sözleşme yasal olarak bağlayıcı mı?

Harvard Hukuk Okulu Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akıllı Sözleşmeler ve Sınırlamaları üzerine bir makaleye göre, sözleşmelerin yasal olarak bağlayıcı olup olmadığını belirlememiz için önce bir sözleşme ile akıllı sözleşme arasındaki farkı anlamamız gerekir.

İngilizce konuşan yargı bölgelerinin çoğu, iki taraf bir dizi anlaşma yapabilirken, bir sözleşmenin bir mahkeme aracılığıyla uygulanabilecek yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma olduğunu kabul eder. Ancak sözleşmelerin yasal olarak uygulanabilmesi için mahkemelerin, ortak hukukta teklif, kabul ve değerlendirme eşiğinin karşılanıp karşılanmadığını belirlemesi gerekir. Neyse ki, bu temel gereksinimler, yardımcı akıllı sözleşmelerle sağlanabilir.

Örneğin, bir sigortacı, uçuşunun birkaç saat gecikmesi durumunda sigortalıya otomatik olarak ödeme sağlayan bir uçuş sigortası poliçesi geliştirebilir.

Gecikmenin nasıl belirlendiğini ana hatlarıyla belirtmek gibi anahtar terimler, ek bir akıllı sözleşme aracılığıyla ele alınan doğrulanabilir gecikme üzerine primin ödenmesiyle geleneksel metin tabanlı bir sözleşmede yazılabilir.

Bununla birlikte, akıllı bir sözleşme kendiliğinden yasal bir sözleşme değildir.

Bunun yerine, yasal bir sözleşmenin tüm gereksinimleri (kabul, değerlendirme, yasal niyet ve kesinlik) karşılanırsa, akıllı bir sözleşme, bağlayıcı sözleşmelerin çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla elektronik olarak oluşturulabilmesi gibi yasal olarak bağlayıcı bir sözleşme olabilir.

Akıllı sözleşmelerin faydaları nelerdir?

Hız, doğruluk ve verİmlİlİk

Akıllı sözleşmeler otomatik ve dijital olduğundan, evrakların işlenmesi ve hataların uzlaştırılması için daha az zaman ve çaba harcanır ve bu da geri dönüş süresini ve verimliliği artırır. Koşullar karşılandığında, sözleşme neredeyse anında yürütülür.

altkoinal.com

 Güven

Aracıların olmaması ve kayıtların dağıtılmış bir şekilde paylaşılması, hiçbir kayıt değiştirilemeyeceği veya manipüle edilemeyeceği için güveni ve şeffaflığı teşvik etmek için esastır.

 Güvenlik

Blok zincirindeki kayıtlar şifrelenir ve bu da onları hacklemeyi zorlaştırır. Ayrıca, sonraki tüm bloklar birbirine bağlı olduğundan, kötü niyetli aktörlerin yararlanabileceği tek bir başarısızlık noktası yoktur.

 Tasarruf

Akıllı sözleşmeler, işlemlerde ve süreçlerde üçüncü tarafları ortadan kaldırarak, gecikmeler ve ücretlerle ilgili maliyetleri düşürmeye hizmet eder.

Akıllı sözleşme ilgili sorunlar nelerdir?

Akıllı sözleşmelerin, günümüzün son derece birbirine bağlı dünyasında çok fazla potansiyeli var, ancak akıllı sözleşmelerin nasıl işlediği ve tarafların işlemleri arasındaki belirli çatışmalar, bir dizi sorunu gündeme getirebilir.

Ana konulara bir göz atalım.

Akıllı sözleşmeleri ele alan teknik olmayan taraflar

Akıllı sözleşmelerin yaygın olarak benimsenmesini engelleyebilecek önemli bir konu, tarafların sözleşmeyi kodda doğru bir şekilde yakalamak için güvenilir teknik uzmanlara güvenmeleri veya teknoloji konusunda bilgili olmaları gerektiğidir.

Teknoloji konusunda bilgili olmayan bir kitle, en temel akıllı sözleşmeyi bile anlayamayacak ve bu nedenle, sözleşmenin ifadesini açıklamak için bir uzmana bağımlı olacaktır. Bu, dolandırıcılık veya manipülasyona kapı açar.

 Zincir dışı verilere akıllı sözleşme aşırı güveni

Akıllı sözleşmeler, zincir dışı kaynaklardan (blok zinciri dışındaki dış kaynaklar) veri “çekme” yeteneğine sahip değildir. Bunun yerine, bilgilerin akıllı sözleşmeye ‘itilmesi’ gerekiyor.

Bu, iletim mekanizmasının ne kadar güvenilir olduğu, verilerin ne kadar doğru olduğu ve veriyi alan düğümlerdeki gecikmelerin dolayısıyla verilerde tutarsızlıklara yol açacağı ve bunun sonucunda kodda belirlenen koşulların karşılanmayacağı konusunu gündeme getirmektedir.

Neyse ki, ‘Oracles’ bu sorunu geçici olarak çözmenin bir yolu gibi görünüyor. Bunlar, zincir dışı bilgileri alan ve önceden belirlenmiş aralıklarla blok zincirine iten güvenilir üçüncü taraflardır. Bununla birlikte, bu sistemlerde hala ele alınması gereken bazı doğal kusurlar vardır.

 Akıllı sözleşme esnek olmayan doğası

Akıllı sözleşmeler, insan varlığına ihtiyaç duymadan işlemleri otomatik olarak yürütme yetenekleriyle övülürken, bu bir sorun yaratır. Akıllı bir sözleşmeyi kolayca değiştiremeyeceğiniz veya sonlandıramayacağınız gerçeği – tüm taraflar bu tür yetenekleri başlangıçtan itibaren koda yazmadıkça – onu sürekli değişen ticari ortamlar için uygun hale getirmez.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Detaylı bilgi almak için Altkoinal Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DeFi (veya “merkezsiz finans”) Nedir?

Atilla

Bitcoin Cash nedir?

Atilla

NFT nedir, NFT coin ne işe yarar?

Atilla